Filipíny: ostrovné dobrodružstvo

Jan Pollak - 13.10.2010

Vraj anglicky hovoriaca krajina. Dočítal som sa v podivnom sprievodcovi, ktorého som kúpil pred výletom na Filipíny. Neznášam akékoľvek knižky o krajinách a keď ešte klamú, tak moje antipatie k nim prestávajú mať korektné dimenzie.

Môj prvý filipínsky taxikár, ktorého mi pridelili na manilskou letisku bol asi iba druhý deň v Manile. Predpokladám, že ešte minulý týždeň sadil ryžu na niektorom z južných ostrovov Filipín. Tento polo plešatý, dezorientovaný chlapík nepoznal anglické čísla, nerozumel „yes“ či „no“. Riadiť auto však na moje prekvapenie vedel.

Robiť taxikára v Manile je vzhľadom na enormnosť tohto mesta povolanie veľmi úctyhodné. Táto práca je plná výziev. Robiť taxikára   v Manile na letisku bez znalosti, čo i len jedného anglického slova je diagnóza. Filipínska diagnóza.
Filipíny sú krajina, ktorá má v zásobe množstvo prekvapení na každý deň, pre každý typ turistu či cestovateľa.

Zmrznutý

filipinyPrídete na Filipíny, do krajiny usmievajúcej sa na horúcom slnku. Prvý týžden si to namierite trochu za starou kultúrou, za výtvormi Ifuago kmeňov, za ryžovými terasami v okolí Banaue či Batadu. Nastúpite do klimatizovaného autobusu, ktorý ste po hodinách chaosu v Manile konečne našli, a zistíte, že aj v trópoch sa dá zmrznúť. Filipínske diaľkové autobusy majú klimatizáciu nastavenú na arktický stupeň. Filipínci v autobusoch sú na to pripravený. Čiapky, šály, svetre, bundy či deky sú pre nich samozrejmosť.

Éterická trpezlivosť

Neviete nájsť v sebe trpezlivosť ? Potrebujete sa v trpezlivosti zlepšiť ?  Filipíny sú najlepším miestom na Zemi pre tréning tejto cnosti duše. Na Filipínach sa neponáhľa nikto. Keďže sa nikto nikam neponáhľa, vy sa takisto nemôžete ponáhľať. Teda snažiť sa môžete, ale krajinou nepohnete.

Zabudnite na 20 minút meškajúci autobus. Zabudnite na čas. Slnko vychádza na Filipínach o šiestej a zapadá o šiestej. Po celý rok. To je jednoduché pre pamäť. Čakajte s úsmevom, čakajte, čakajte. Ono je jedno na čo, hlavne čakajte a nezabudnite pri tom jesť filipínske špeciality v spoločnosti Filipíncov. V ich spoločnosti sa naučíte čakať dokonale.
Ja som mal šťastie, najviac som čakal iba niečo cez 25 hodín na odchod jednej lode. Veľkou výhodou bolo, že som mohol čakať v lodi samotnej. Takže som sa nemusel obávať, že ju zmeškám.

Filipínske ostrovy

Cestovanie na Filipínach je hlavne o cestovaní medzi ostrovmi. A toto je to krásne na cestovaní na súostroví. Ostrovy Filipín sú samostatné časti krajiny. Navštevovanie ostrovov je ako navštevovanie rôznych krajín.

Väčšina filipínskych ostrovov si žije svojím tempom a svojím životom. Zväčša každý väčší ostrov má svoj vlastný jazyk, ktorý môže byť veľmi odlišný od hlavného Filipínskeho jazyka tagalogu.
Filipíny majú niečo cez 160 rôznych jazykov a dialektov. Tagalog bol v prvej polovici dvadsiateho storočia administratívne zvolený za národný jazyk. Určitú časť obyvateľov ostrova Cebu to veľmi nahnevalo a tento pocit v oblasti Visayas stále zostáva živý. V tejto oblasti je aj veľa ľudí, s ktorými sa prostredníctvom Tagalogu nedohovoríte.

Južne od Manily

filipiny_2Niekoľko hodín jazdy autobusom z Manily a následne dve hodiny loďou sa nachádza filipínske potápačské centrum Puerto Galera. Zátoka v okolí tohto malého mestečka bola zaradená medzi najkrajšie zátoky na svete podľa nejakého časopisu. Určite významného časopisu.

Puerto Galera, konkrétne jeho časť Sabang je naozaj rajom pre ľudí, ktorí radšej trávia voľný čas v plutvách pod vodou. Sabang je miestom desiatok potápačských škôl a zábavných zariadení, ktoré udržujú potápačov pri plnom živote, v čase ich suchozemského výskytu.
Kto rád obdivuje „zlatokopky“ z rozvojových krajín, ktoré majú túto činnosť v náplni práce a ich európske či americké  vyslúžilé „bane“, si určite užije každodennú promenádu týchto typov párov.
Puerto galera našťastie ponúka čosi aj pre ostatných. Biela pláž sa nachádza asi 6 km západne od mestečka Puerto Galera. Výborné kúpanie, šnorchlovanie, menej storočných mladíkov, množstvo reštaurácií a výborné ceny za ubytovanie.

Biela pláž v Puerto Galera

Biela pláž v Puerto Galera bola vraj kedysi vážne snehovo biela. Aspoň podľa domorodcov, ktorých som sa pýtal. Či pláž naozaj za roky zmenila farbu alebo iba minulosť miestnych je romanticky belšia, neviem.
Problémom tohto bieleho piesku je, že to nie je piesok. Je to drvina z koralov. Ak sa koraly zničia, prísun nového, čistého materiálu je pozastavený na dlhý čas. V minulosti bolo na Filipínach veľmi populárne si pri love rýb pomáhať všemožným dynamitom. Ten bol samozrejme spoľahlivý a účinný. Okrem rýb však posielal do vzduchu aj spoločenstvá koralov. Takýmto spôsobom bolo na Filipínach nenávratne zlikvidovaných množstvo koralov.

Boracay

filipiny_3Každý Filipínec ma posielal na Boracay. Týmto menom začínala aj končila ich znalosť krajiny. Nikto z nich tam nebol, ale vraj je tam pekne. Prečo by som mal čítať nejakých intelektuálnych sprievodcov, keď prostý predavač kokosových orechov sa vyzná ? Po dokonalom občerstvení za 15 pesos som tohto ázijského José zobral za slovo a vyrazil na ten Boracay.

Z ostrova Mindoro, kde je Puerto Galera ma kúsok k Boracayu doviezol obrovský trajekt. Bol obrovský, ale nuda na ňom bola ešte závratnejšia. Veľké lode, to sú klince do mojich cestovateľských šľapiek.

Boracay je malý ostrov. Sotva 8 kilometrov dlhý a 2 km široký. Boracay je veľký svojou Bielou plážou, ktorej piesok je belší ako tento „wordovský“ dokument. Prvý krát v živote som mal chuť si ukradnúť trochu takéhoto piesku. Zdôrazňujem slovo chuť. Nič som nakoniec neukradol, pretože som si následne uvedomil, že stále som vcelku lenivý a vláčiť so sebou nejaký piesok, hoci nádherný piesok je blbosť.

Na Boracayi je množstvo pláži. Nie všetky sú také pekné ako Biela pláž. Ich výhodou je, že ich stále môžete mať takmer pre seba.
Ak máte radi Kiu, Samsung, HTC, tak sa vám Boracay bude určite páčiť. Väčšina turistov prichádzajúcich dnes na Boracay je z Koree. To sú tí belší a neusmievaví. Pokiaľ chcete vidieť pravý nefalšovaný filipínsky úsmev, zájdite na nejaký miestny trh.
Už mi chýba napísať niečo iba o ďalších 7104 ostrovoch. Hmmm, asi budem musieť niektoré tajne vynechať.

viac na www.mojefilipiny.sk
 

Komentáre Disqus