Miami Beach, miesto oddychu a zábavy

Už krátko po roku 1845, keď sa Florida stala 27. štátom únie, objavili turisti z celého sveta exotický pôvab tohto amerického prímorského štátu. Dôvodov, prečo priláka ročne viac ako 60 miliónov návštevníkov, je niekoľko.

Priťahuje ich sem najmä celoročne priaznivé počasie, tisíce kilometrov krásnych pieskových pláží, viac ako 900 skvelých golfových ihrísk a, samozrejme, aj ojedinelá fauna a flóra. Nie náhodou je turizmus najväčším hospodárskym odvetvím štátu Florida. Teraz, po zrušení víz do USA, keď stačí len vyplniť formulár a ceny leteniek sú prijateľné, je ľahko prístupný aj slovenským turistom.

Štýl života bohatých a slávnych

Kto má rád zábavu a slnko, toho to ťahá najmä na 15 km dlhý ostrov Miami Beach. Ak si chce niekto aspoň na chvíľku vychutnať pohodu a luxus tak, ako ho pozná z filmov či televíznych seriálov, potom neexistuje lepšie miesto. Miami Beach – to sú široké pieskové pláže, kúpanie v krásne modrom mori, veľké množstvo reštaurácií, barov a neónov z art deco hotelov. Samozrejme, je aj miestom bujarej nočnej zábavy, sporo odetých krásavíc a v posilňovni väčšinu času tráviacich krásavcov. Večer, keď vyrazia do ulíc všetky tie zábavy chtivé davy, v reštauráciách a baroch nestačia obsluhovať.

Pred preslávenými miamskými klubmi stoja početné zástupy čakajúcich na vstup. Navštíviť Miami Beach a nepozrieť sa do nočného klubu je totiž neodpustiteľné. Nielen podľa miestnych. „Ty odchádzaš z Miami a nebola si v žiadnom klube? To ako keby si tam vôbec nebola!“ povedal našej kamarátke, ktorá odlietala z Floridy skôr ako my, prekvapene bankový úradník z Madridu. S priateľmi si vyrazil na predĺžený víkend do miestnych klubov rozlúčiť sa so slobodou. Samozrejme, že po tejto otázke sme nočné kluby museli zaradiť do nášho programu.

Plné taniere

Keď máte trochu šťastia, môžete v nich stretnúť známeho športovca, herca alebo speváka. Buď ich priamo vlastnia, alebo sem tiež chodia za zábavou. Napríklad v súčasnosti na celom svete veľmi populárny raper s umeleckým menom Flo Rida v nich testuje úspešnosť svojich nových skladieb. Podľa toho, koľko pekných dievčat je na parkete. Pri návšteve tohto nikdy nespiaceho mesta netreba obísť ani známu ulicu Ocean Drive s architektúrou art deco z tridsiatych rokov minulého storočia a pešiu zónu plnú zelene na Lincoln Road. Ocean Drive 1114 je adresa rezidencie bývalého návrhára Gianniho Versaceho, na ktorej schodišti ho v roku 1997 zavraždili. Všeobecne je však v Miami Beach bezpečne, policajtov tu stretnete naozaj dosť často. Ak ste už videli všetky múzeá, galérie a parky, nakupovali do zbláznenia, oplatí sa zastaviť v niektorej z luxusných reštaurácií. Na návštevu Floridy lákajú turistov aj sloganom, že jedlo je tu také skvelé ako nikde inde v Spojených štátoch. V okolí Miami je veľa rybích fariem, určite treba ochutnať niektorú z morských rýb alebo plodov mora. Tie vedia pripraviť fantasticky, takže sa nám nelenilo cez obed, v najväčšom teple, prejsť kilometer z pláže do centra len kvôli jedlu. Za zmienku stojí, že v jednej z top 20 najlepších reštaurácií, na jednej z najdrahších ulíc Miami Beach, zaplatíte za jedlo menej ako v podobne sa tváriacom bratislavskom podniku. Okrem toho tu „neletia“ minimalistické porcie. Keď pred nás postavili prvýkrát obrovský plný tanier, doslova nám vyrazilo dych. Obsluhe síce všetko trvalo dosť dlho, ale boli sme na dovolenke, takže kam by sme sa ponáhľali?

S príchuťou Karibiku

miamibeachcestopis_01V itinerári takmer každého, kto navštívi Miami, nechýba výlet na známe súostrovie Florida Keys a najjužnejšie miesto celých Spojených štátov Key West, odkiaľ je to len 90 míľ (145 km) na Kubu. Nesmie chýbať ani fotografia pri tomto farebnom monumente (pätníku), na ktorú si však treba vystáť nemalý rad. Pohodu cítite už na ceste sem, na známej Overseas Highway. Označená je ako US-1 a floridská jednotka je skutočne výnimočná. Vedie cez 42 ostrovov pospájaných mostmi vrátane najdlhšieho, až 7 míľ (11,3 km) dlhého Moser Channel. Z Miami až na Key West je to približne 290 km, ale v aute sme strávili šesť hodín. Našťastie bolo sa na čo pozerať. Krásny výhľad na neporušenú prírodu, more a malé štýlové rezidencie na pevnine. Rýchlosť je tu obmedzená miestami na 50 km/hod., takže výhody minimálne štvorlitrových motorov všetkých možných aj nemožných terénnych žrútov lacného benzínu, ktoré tu jazdia, ostávajú nevyužité.

Dodržiavať rýchlosť sa tu však skutočne oplatí, po stretnutí s americkými policajtmi asi nikto netúži. Posádka nášho druhého auta si to vyskúšala a prebiehalo to presne tak ako v amerických filmoch. Tu si nikto nedovolí vyjednávať s policajtom. Budia prirodzený rešpekt, stačí pohľad na zbrojný arzenál, ktorý má strážca zákona za pásom. Okrem bloku na 260-dolárovú pokutu vás aj poučia, že predpísaná rýchlosť tu má svoje opodstatnenie. Takisto netreba voziť v aute ani otvorenú fľašu s alkoholom napriek tomu, že šofér sa jej ani nedotkne. Noc v policajnej cele určite pre to nikto tráviť nechce.

Romantika na záver

Cieľom cesty je Key West, malý ostrov aj mesto s rovnakým názvom, ktoré je na Ameriku nezvyčajne starobylé a je tu veľa múzeí a galérií. Stalo sa známym najmä pre uvoľnený štýl života svojich obyvateľov. Umelcov, spisovateľov, námorníkov, boháčov alebo turistov, ktorí sem prišli len na pár dní a žijú tu už niekoľko rokov. Takmer polovicu obyvateľov tvorí gay a lesbická komunita. Významnú časť svojho života tu strávili aj spisovatelia Tennessee Williams a Ernst Hemingway. Z Hemingwayovho domu s krásnou záhradou je dnes múzeum. Kroky mnohých turistov vedú aj do známeho baru Sloppy Joe na Duval Street, do ktorého pravidelne chodieval. Táto ulica je plná obchodov so suvenírmi, barov so živou hudbou, reštaurácií, výnimkou nie sú ani striptízové kluby. Je to jedno z mála miest v USA, kde sa nemusíte báť vyjsť pred klub s pohárikom alkoholu v ruke. Pred vstupom do klubu nám vždy skontrolovali identifikačné karty (pas, občiansky, vodičský preukaz), či už každý dovŕšil 21 rokov. V našom veku to bolo vcelku prekvapujúce, ale potešiteľné. Ulice sú aj v noci preplnené turistami, tesne pred desiatou večer sme nenašli jediné voľné miesto v reštaurácii. Aj všetky hotely v centre boli v piatok obsadené. Nakoniec sme našli hotel pri mori, kde sme zaplatili 180 dolárov za noc pre štyri osoby aj s raňajkami.

V tieni vysokých paliem, na bielom piesku tunajších pláží môžete pokojne oddychovať a dospávať prebdenú noc. Prípadne stráviť aktívne ďalší deň. Pri plážovom volejbale, potápaní a šnorchľovaní okolo podmorských koralových útesov, rybolove alebo džogingu. V prístave kotvia veľké zaoceánske lode, ktoré majú Key West ako jednu z prvých zastávok na plavbe z Miami do Karibiku. Práve z prístavu je najlepšie viditeľný jeden z najkrajších západov slnka na svete, čo si určite nenechá ujsť nijaká aspoň trochu romantická duša. viac na www.etrend.sk /uverejnené so súhlasom redakcie/