Neviete kam na Silvestra? New York ako jedna z destinácii

Maria Hitkova - 20.12.2016

Mnohí mladí ľudia premýšľajú kam by šli tento rok na Silvestra. Niektorí majú klasické plány na chatách, iní radi vycestujú do rôznych veľkomiest. Väčšina z nás preferuje veľkomestá vrámci Európy nielen z dôvodu ceny, ale aj dostupnosti. Avšak ani na vycestovanie do USA nepotrebujete víza. Na krátku cestu – ako je napr. Silvester – vám postačuje cestovné povolenie ESTA VISA, o ktoré si viete požiadať i online. Tak sme to urobili i my. Pre dobrodružných cestovateľov ponúkame pohľad na silvestrovský večer v čaroslávanom New Yorku, ktorý môžete zažiť i vy.

New York je skvelým dobrodružstvom v každom ročnom období. Silvester alebo New Year Eve nie je ani tak o poznávaní ako o prežívaní bujarých osláv konca roka a netrpezlivé vyčkávanie toho nového. Zatiaľ čo jedna skupina ľudí New York-ské oslavy zatracuje, na druhej strane sú aj tí, ktoré to priam zbožňujú. Rozhodnutie je len na Vás, možno Vám tento článok pomôže prikloniť sa na jednu stranu.

Tradícia a pani guľa

New York-ské vítanie nového roku ma viac ako 100-ročnú tradíciu. Najznámejším symbolom silvestrovských osláv je obria guľa, ktorá sa spúšťa na budove One Times Square od roku 1907. Nastali už aj situácie, kedy guľa nechcela poslúchať, ale nakoniec ustúpila. Len v roku 1942 a 1943 sa nespustila kvôli vojne. Táto guľa, ktorú zažína tisícka svetielok je akýmsi slnkom počas tmavej noci a symbolom príchodu nového roku. Okolo šiestej večer, keď už námestie praská vo švíkoch, sa guľa „preberie“, zažne sa a vyzdvihne do výšky 25 m. Čakanie na nový rok spestrujú rôzne vystúpenia. Keď nastane 23:59 dňa 31.12., obria guľa sa pomaly začne spúšťať a milióny ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie, rasu a vierovyznanie spoločne odpočítava posledné sekundy starého roka až nastane polnoc a po celom Times Square začnú „snežiť“ konfety, zo všetkých strán počuť vravu, rapkáče a novoročné blahoželania. Nechýbajú ani emócie a nikto nešetrí na bozkoch a vrelých objatiach. Jednoducho je to skvelý zážitok.

New York

Je to celé zadarmo

Celá táto slávnostná ceremónia je zadarmo, a preto sa len teplo oblečte a pripravte si mocný hlas na nočné odpočítavanie.

Good Riddance Day

V prípade ak sa v New Yorku ocitnete pár dni pred Silvestrom, zbavte sa najhorších spomienok končiaceho roka. Jednoducho napíšete na papier všetky zlé spomienky, ošemetné, zahanbujúce situácie, ktoré ste zažili a dáte ich zošrotovať. Po zbavení sa zlého, začnite snívať a opäť napíšte svoje priania na papierové konfety, ktoré sa budú o pol noci zhadzovať zo striech.

Kontroly a neporiadok

Silvester v NYC má aj odvrátenú stranu. Teroristické útoky spôsobili to, že sa ľudia boja čoraz viac, polícia je omnoho obozretnejšia a každoročne množstvo príslušníkov polície na Silvestra pracuje. Priľahlé ulice sú uzavreté a pod prísnou kontrolou. Každý účastník musí prejsť kontrolou a povolené sú len malé kabelky, žiadne jedlo, žiada voda, o alkohole ani nehovoriac. Už len jeden človek vie narobiť neplechu. Bujará oslava, na ktorej sa účastní milión ľudí zanechá mestu nemalé následky a Newyorčania sa na nový rok zobudia do „neporiadku“.

New York

Dôležitá je vytrvalosť a pevné nervy

Upozorňujeme, že zážitok si vychutnajú len skutoční dobrodruhovia. Jednoducho v obrovskom dave ľudí budete stáť aj niekoľko hodín z ktorého sa len ťažko vymotáte, a ak aj vymotáte, už sa Vám určite nepodarí dostať späť, na pôvodné miesto. Ak chcete dobrý „flek“ musíte sa na námestie dostaviť okolo poludnia.

Silvester v New Yorku možno nie je dokonalý, ale svojim spôsobom je krásny a každý rok je neopakovateľný. Ak nemáte radi veľké davy, tlačenice, niekoľko hodinové státie vychutnajte si pohodový Silvester v kruhu rodiny pri teplom krbe a do New Yorku sa môžete preniesť aspoň duchom po pripojení sa do online sveta. Ak patríte do skupiny milovníkov obrovských osláv, trpezlivosť je vašim kamarátom a dobroduh je vaše krycie meno, stačí sa postaviť na Times Square a stanete sa súčasťou New Yorku, s ktorým vstúpite do nového roku. Nezabudnite vykročiť s tou správnou nohou a nevynechajte novoročné predsavzatia!

Ako na to?

Ak nemáte ešte žiaden plán, popozerajte rýchlo letenky, zabezpečte si ESTA Visa do Usa a prežite neopakovateľný Silvester v betónovej džungli, známej ako Big Apple. Na krátky vstup do USA naozaj nepotrebujete víza! Postačí vám jednoduché cestovné povolenie ESTA, s ktorým vycestujete do 90 dní do krajiny za veľkou mlákou. Stači online vyplniť ESTA formulár a počkať na schválenie, zakúpiť letenku a rýchlo vycestovať.

 
Komentáre Disqus