Po stopách príšer s hercom Dominicom Monaghanom

V atraktívnych krajinách ako Bolívia, Madagaskar, Srí Lanka, Mozambik alebo Filipíny môžete nájsť veľké množstvo rôznych zvierat, ktorým by sa normálny človek chcel radšej uhnúť z cesty. Nie však britský herec Dominic Monaghan, ktorý vám vysvetlí, že tieto, na prvý pohľad "nebezpečné" tvory s najhoršou povesťou, sú v skutočnosti zaujímaví, krásni, výnimoční – jedným slovom fascinujúci. Stačí sa za nimi vypraviť s dobrým sprievodcom, ktorý sa nielen pozerá okolo seba, ale hlavne o našich "susedoch" zo sveta zvierat veľa vie.

Dominica poznáte ako herca z role drogovo závislého speváka Charlieho v televíznom seriáli Stratení (Lost), ale zahral si aj hobita Smieška v Tolkienovej filmovej trilógie, v ktorej sa vypravil na nebezpečnú misiu za hľadaním a zničením nebezpečného Prsteňu moci.

V seriáli Divoké tvory, ktorý bol natáčaný v spolupráci s Channel 5 a BBC Amerika, je Dominicova akčná misia veľmi podobná. Odohráva sa ale v reálnom svete, ktorý je pre vnímavého pozorovateľa zaujímavejší ako vymyslená Tolkienova Stredozem.

Dominic s divokými tvormi

Zapálený amatérsky prírodovedec Dominic vyráža do všetkých kútov sveta po stopách tých najpodivnejších, najskrytejších, najnebezpečnejších a najtajomnejších živočíchov planéty. Bolívia, Madagaskar, Srí Lanka, Mozambik alebo  Filipíny sú len niekoľkými miestami, kde pátra s kamerou po jedinečných tvoroch.

Nenápadný had s podivným názvom krovinár aksamitový, po jeho stopách sa Dominic vydal do Belize, vyzerá ako obyčajná zmija, no jeho jed je oveľa nebezpečnejší. Vedeli ste, že v niektorých miestach Južnej Ameriky krovinár spôsobuje viac ako 70 % všetkých uštipnutí? Alebo elektrický úhor, za ktorým Dominic vyrazil do povodia Amazonky. Táto zvláštna ryba pod vodou rozdáva “kopance” s napätím takmer 600 voltov – dosť na to, aby to zabilo byvola. A čo taký obrovsky mravčiac z Brazílie, kriticky ohrozený indonézsky orangutan alebo vzácny žralok veľrybí z pobrežia Mozambiku?

divoke tvory

Že vyzerám ako blázon?”, smeje sa Dominic. “Na prvý pohľad to tak môže vyzerať, pretože väčšina ľudí sa týchto zvláštnych tvorov obáva. Džungle, oceány, púšte a ďalšie miesta, kde žijú, v nás prirodzene vyvolávajú obavy z neznámeho. Lenže ja nie je som blázon – zvieratá ma jednoducho veľmi zaujímajú. Divákov chcem zbaviť strachu a vyvrátiť mýty, ktoré o týchto ‘nebezpečných príšerách’ kolujú. Neverte nezmyslom, že hady sú studené a slizké, levy vás chcú zožrať a pavúky sa tešia, keď vám v spánku vlezú do úst. Príroda je úplne iná,” láka na výpravy za neuveriteľnými živočíchmi.

Prvá výprava za Divokými tvormi s Dominicom Monaghanom začína v pondelok 24. apríla 2017 o 19.10 hod. na kanále Viasat Nature.