Sprievodca stopovaním: Ako cestovať so zdvihnutým palcom efektívne a bezpečne

Stopovanie je veľmi obľúbeným spôsobom cestovania. Napriek tomu stále rozdeľuje spoločnosť. Niektorí by k cudziemu človeku do auta nikdy nevliezli, jednoducho majú strach. Pre iných je to tá najprirodzenejšia vec na svete a precestovali tak už tisícky kilometrov. Pravda je niekde uprostred. Rovnako, ako pri každom inom spôsobe cestovania, aj stopovanie prináša určité riziko. To sa však dá výrazným spôsobom zmenšiť dodržaním určitých pravidiel a najmä opatrným a rozumným prístupom.

Majte so sebou mapu a orientujte sa

Základom bezpečného a rozumného cestovania je dobrá mapa. Nemusí byť papierová, aj keď tá ma v tejto situácii svoje prednosti. V prípade potreby poslúžia aj Google Mapy alebo iná služba. Ak nemáte na cestách mobilné pripojenie na internet, urobte si ešte pred cestou screenshoty oblasti, v ktorej sa budete pohybovať, a uložte si ich do mobilu alebo fotoaparátu. Pri stopovaní je totiž veľmi dôležité vedieť sa zorientovať. To znamená vedieť, kde sa nachádzate, kam a po akej ceste chcete ísť, a aké záchytné body sa nachádzajú v okolí.

stopovanie

Bezpečné miesto na stopovanie

Základom stopovania je vybrať si na to vhodné miesto. Je jasné, že musíte dať šoférovi možnosť, aby vás zbadal v dostatočnom predstihu, stihol spomaliť a mal kde zastaviť. Vidieť by vás malo byť aj kvôli vašej vlastnej bezpečnosti. Nepokúšajte sa stopovať na diaľnici, rýchlosť premávky je privysoká, nikto tam nezastaví, pokiaľ naozaj nemusí, nehovoriac o tom, že je to v mnohých krajinách zakázané. V prípade spôsobenia incidentu by poisťovňa pravdepodobne vaše cestovné poistenie nebrala do úvahy.

Nestojte za zákrutou, ak vás šofér prechádzajúceho auta zbadá v poslednej chvíli, nestihne zareagovať a zastaviť. Okrem toho, stopovať za zákrutou je nebezpečné ako pre vás, tak aj pre šoféra, ktorý tam zastaví. Postavte sa radšej pred zákrutu. Väčšina šoférov do zákruty spomaľuje, čo zvyšuje aj vaše šance na úspech. Oplatí sa skúšať šťastie aj na miestach, kde je menšia rýchlosť premávky, poskytne to šoférovi viac času obzrieť si vás a rozhodnúť sa, či vás vziať.

Používajte najfrekventovanejšie trasy

Pri stopovaní nemusí byť najkratšia trasa nevyhnutne tá najlepšia. Ak po nej prejde pár áut za deň, je omnoho nižšia pravdepodobnosť, že vás niekto vezme. Najideálnejšie trasy na stopovanie sú medzi dvoma väčšími mestami. Vždy si naplánujte trasu tak, aby bola čo najlogickejšia a dala sa zvládnuť aj sériou menších stopov.

stopovanie

Tabuľky s nápismi

Výbornou pomôckou sú tabuľky nápisom, kde sa chcete dostať. Pre prechádzajúcich vodičov je to užitočná informácia. Už dopredu vedia, kam a ktorým smerom potrebujete ísť. Zhodnotia, či majú rovnakú cestu, či vás môžu zobrať aspoň časť cesty alebo či je to úplne mimo ich smer. Podstatné je, aby bola tabuľka dostatočne veľká a čitateľná. Nemusí ísť o umelecké diela, kúsok kartónu postačí. Ak chcete zaujať, môžete pripísať niečo vtipné. Niekedy aj to postačí na to, aby nerozhodnutý vodič zastavil. Musí ísť ale o niečo krátke a úderné.

Verejná doprava je sem-tam výhodnejšia

Nemusíte za každú cenu cestovať len stopom. Niekedy to jednoducho nejde, vonku je štyridsať stupňov, áut chodí málo, a ani tá troška nezastavuje. Na stopovaní je skvelé to, že vás naučí trpezlivosti, no na druhej strane si uvedomíte, že nič netreba preháňať. Ak vám to nejde na jednom mieste, skúste sa presunúť po svojej trase o nejaký ten úsek ďalej verejnou dopravou. Tam už možno pôjde všetko ako po masle.

stopovanie

Ak si nie ste istí, do auta nenastupujte

Najväčší úspech pri stopovaní majú sólo ženské cestovateľky. Je to pochopiteľné, pre vodičov predstavujú najmenšie riziko. Zároveň sú ale osamotené ženské cestovateľky najviac zraniteľné a podstupujú najväčšie riziko. Všeobecné zásady bezpečnosti však platia pre všetkých, nielen pre sólo cestovateľov. Nenastupujte do auta, ktoré sa vám nepozdáva. Udržujte s vodičom očný kontakt, doprajte si pár sekúnd na zbežné prezretie si osádky auta, stav šoféra a interiéru. Nie ste povinní k niekomu nastúpiť len preto, že vám zastavil. Ak sa vám niečo nepozdáva, pokojne auto nechajte odísť.

Verte svojim inštinktom, odmietnuť auto, ktoré vám „nevonia“, nie je zbabelosť, ale opatrnosť, a tej pri stopovaní nikdy nie je dosť. Ak už ste do auta nastúpili a začali ste máť nejaké podozrenie, neváhajte požiadať o zastavenie a vystúpenie. Najčastejšou taktikou skúsených stopárov je v takomto prípade zahrať nevoľnosť. Väčšina ľudí nechce mať interiér vo farbách vašich raňajok, takže bezpečne zastaví. Odporúča sa pri sebe nosiť kaser pre vyostrenejšie situácie, aj keď, našťastie, nutnosť použitia takýchto prostriedkov je veľmi nízka, a pravdepodobnosť, že sa do podobnej situácie dostanete, je takmer nulová.

stopovanie

Zvážte špecifiká danej krajiny

Stopovanie je v každej krajine iné. Možno ste boli v krajine, kde je to bežná vec, a odniesli ste si odtiaľ pocit, že stopom sa dostanete rýchlo a bezpečne všade. A potom sa dostanete do krajiny, kde stopovanie nie je až také rozšírené, a za pol dňa vám nikto nezastaví. Tomu treba prispôsobiť aj cestovateľský plán. Cestovanie stopovaním môže byť v takejto krajine pomalšie a kostrbatejšie, takže by ste sa nemali spoliehať, že sa dostanete na konkrétne miesto v konkrétnom čase.

Okrem toho treba brať do úvahy aj kultúru a zvyky v danej krajine, ale to je vec, ktorú treba vnímať nielen pri stopovaní. Obliekajte sa skôr konzervatívnejšie, v aute sa nepúšťajte do citlivých politických, náboženských alebo rasových tém a celkovo sa správajte tak, aby ste človeka, ktorý vám zastavil, niečím neurazili. Naopak, skúste použiť zopár slov v domácom jazyku, určite sa potešia.

Stopovať v noci?

Vo všeobecnosti sa v noci stopovať neodporúča, a to hneď z viacerých príčin. Nižšia viditeľnosť a menej áut výrazne znižujú vaše šance, že vám niekto zastaví. To súvisí aj s tým, že ľudia sú v noci opatrnejší. Okrem toho by ste sa vozovke v noci mali vyhýbať, pretože je to kvôli zlej viditeľnosti nie práve bezpečné miesto. V noci je aj vyššia pravdepodobnosť, že sa dostanete do problémov.

Nezabudnite sa poistiť

Vo všeobecnosti platí, že čím dobrodružnejšie cestujete, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa vám stane niečo nepríjemné. Ležanie pri bazéne v hotelovom rezorte jednoducho neprináša toľko rizík, ako cestovanie po krajine s batohom na chrbte a zdvihnutým palcom. Aj vďaka tomu je ale takéto cestovanie neporovnateľne väčší zážitok ako klasická dovolenka.

stopovanie

Cestovné poistenie nie je pri dobrodružnejšom cestovaní žiadny luxus, ale doslova nevyhnutnosť. Existujú rôzne online kalkulačky cestovného poistenia, pomocou ktorých si viete nájsť poistenie na mieru. Napríklad na webe Superpoistenie.sk to funguje veľmi jednoducho. Zadáte si údaje o sebe a svojej ceste, a už si len vyberiete z ponúk jednotlivých poisťovní také poistenie, ktoré sa vám pozdáva najviac. Ak cestujete veľa, oplatí sa vám ročné cestovné poistenie, ak len príležitostne, postačí aj krátkodobé.

Usmievajte sa a buďte pozitívni

Ošúchaná floskula o tom, že úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi ľuďmi, je pravdivá. Ak sa budete usmievať, budete pozitívni a priateľskí, je omnoho väčšia pravdepodobnosť, že vás niekto vezme. Aj keď ste už v aute, je slušné nadviazať nejaký small talk. Ak ale osoba, ktorá vám zastavila, nemá veľmi chuť na rozhovor, musíte to rešpektovať. Väčšinou však stopárov berú priateľskí ľudia, ktorí vás nezriedka pozvú na jedlo, dajú vám mnoho tipov a informácii alebo vás zavezú ďalej, ako ste pôvodne žiadali. Nezdráhajte sa a takýto prejav dobrej vôle slušne a vďačne prijmite. Nabudúce niekomu pomôžete zase vy.