Aká je prevencia vzniku cestovnej trombózy?

Dovolenka je pre väčšinu z nás najlepšou a najočakávanejšou časťou roka. Spájajú sa s ňou príjemné zážitky a oddych počas dní plných slnečných lúčov. Občas však zabúdame, že cestovanie za dovolenkou, je pre organizmus vyčerpaný z pracovného roka záťažou, prináša svoje riziká, medzi ktorými je aj cestovná trombóza.

Ako vzniká cestovná trombóza

Väčšinou si vyberáme destinácie, ktoré sú nám blízke svojou exotikou a podnebím. Máloktorá z nich je však za rohom, a preto musíme cestovať niekoľko hodín v kuse a bez prestávky. Takéto cesty sú otravné z mnohých dôvodov. Ten hlavný je, že v niektorých prípadoch nám môžu spôsobiť vážne poškodenie zdravia.

Netýka sa to však len cestovania počas dovolenky. Vznik cestovnej trombózy si je možné zapríčiniť aj pri pravidelnom a dlhom cestovaní do zamestnania. Základom tohto ochorenia je aj znížená miera pohybu dolných končatín, čo sa môže prejaviť aj na našom zdraví.

Nepodceňujte náhlu bolesť a opuch končatín

Svoju úlohu má pri týchto problémoch aj kvalita prietoku krvi, ktorá je obmedzená, pretože pohyb dolných končatín je minimálny a svaly v týchto častiach tela nepracujú správne, tým pádom nedostávajú ani naše cievy žiadny impulz. Oblasť pod kolenom v lýtkovej časti je pri cestovnej trombóze ohrozená asi najviac a k základným príznakom sa radí:

  • bolesť lýtka

  • opuch

  • zmena farby a teploty lýtka

syntrival

Krvná cieva je v podstate trubica, cez ktorú naša krv tečie do jednotlivých častí tela, aby ho mohla zásobovať všetkými dôležitými živinami. Pokiaľ dôjde k obmedzeniu a poškodeniu prirodzených funkcií, môže dôjsť k zhoršeniu prietoku krvi, ku vzniku krvnej zrazeniny a v najhoršom až k upchaniu cievy. Nastáva závažný problém a v niektorých prípadoch aj ohrozenie života.

Aká je prevencia vzniku cestovnej trombózy?

Každý sa o svoje telo stará inak a má aj inú genetiku a preto každý organizmus reaguje na vonkajšie podnety svojim spôsobom. Nie je možné použiť jeden univerzálny vzorec pre liečbu všetkých ľudí s týmto ochorením. Pokiaľ však obmedzíte rizikové faktory, ktoré trombózu spôsobujú, môžete sa vyvarovať nepríjemným situáciám veľmi rýchlo. Účinným prostriedkom na boj so zhoršeným prietokom krvi je aj osvedčený Syntrival.

Ako bežná a jednoduchá prevencia vám pomôžu aj tieto rady:

  • Počas dlhej cesty si svoje nohy pravideľne naťahujte a pokiaľ je to možné, meňte svoje polohy v sede a stoji.

  • Odporúča sa nosenie kompresných pančúch, ktoré vyvíjajú na vaše žily a cievy určitý tlak.

  • Dodržiavajte zdravý životný štýl a vyvarujte sa konzumácii nezdravých a návykových látok.

  • Vyhýbajte sa obdobiam dlhodobej nehybnosti nôh.

  • Redukujte svoju telesnú hmotnosť.

  • Dodržujte počas cestovania pitný režim.

Trombózu a jej vznik nesmiete v žiadnom prípade podceňovať, pretože často prichádza nečakane a ráznym spôsobom môže zmeniť váš pohľad na svet.