Top trapasy, ktoré sa Vám môžu stať pri cestovaní alebo čo nerobiť v jednotlivých krajinách

Každý národ a každá kultúra má svoje zvyky, ktorými sa ľudia riadia. Ten istý zvyk môže byť v jednej krajine ospevovaný, no na druhej strane zemegule to môže byť totálne faux pas. Prinášame Vám preto zopár manierov jednotlivých krajín, ktorým by ste sa pri ich návšteve radšej mali vyhnúť.

Vo väčšine európskych krajín je bežné, ak zdvihnete svoj palec na znak toho, že sa máte dobre alebo že je všetko v poriadku. 

Zdvihnutý palec v Iráne

To isté však už neplatí v Iráne, kde je veľmi podobné gesto s názvom „bilakh“ nespochybniteľnou urážkou s doslovným významom „sadni si na to“. Ďalšie gesto ruky, na ktoré by ste si mali dať pozor, je spojenie palca a ukazováka do kruhu. Aj keď je to medzinárodný znak potápačov znamenajúci „som v pohode“, v Turecku a v Brazílii týmto znakom prirovnávate ľudí k ich najšpinavšej časti anatómie. 

 

Poťapkanie niekoho po hlave v Thajsku

V budhistických krajinách je hlava považovaná za posvätnú, za sídlo duše. Práve preto je dotýkanie sa hlavy veľmi urážlivé – a to aj pre deti. V Malajzii je zase považované za hrubé gesto to, pri ktorom s päsťou a zdvihnutým palcom udávajúcim smer na niekoho ukazujete. Filipínci sú v tomto zdržanlivejší a na daný objekt ukazujú tak, že k objektu presunú svoje oči alebo naň ukážu našpúlenými perami. 

Zmieňovanie sa o Írsku ako o jednom z „Britských ostrovov“

Nebezpečenstvo pri rozhovore v zahraničí sa môže ľahko objaviť na základe nevinnej otázky o politike. Spýtajte sa na domorodú situáciu v Austrálii, ľudské práva v Číne, veno úmrtí v Indii alebo aj na býčie zápasy v Španielsku a Váš potenciál na vznik priestupku sa rýchlo znásobí. Tí ľudia, ktorí si Írsko pomýlia s jedným z Britských ostrovov alebo sa v Dublinskom bare opýtajú, prečo sa používajú eurá a nie libry, rýchlo pochopia, o čom hovoríme. Ak sa dáte do reči s ľuďmi v cudzej krajine, vždy je najlepšie konverzovať o jedle, deťoch, športe alebo kráse krajiny. Pri týchto témach sa iba zriedkakedy môže stať, že poviete niečo urážlivé alebo nevhodné.

Ponechanie si obutých topánok v japonskej domácnosti alebo svätyni

Nie len v Japonsku, ale po celom východe by ste mali byť pripravený na bleskurýchle zobutie Vašich topánok. V Japonsku Vám ponúknu papuče, aby ste sa v nich premiestnili od predných dverí k obývačke, kde by ste si ich potom pred vstupom na tatami (trstinová rohož) mali vyzuť. Na týchto miestach je tak isto dobré nosiť vždy čisté ponožky – hlavne vtedy, ak si obúvate cudzie papuče. Veľký prečin spáchala Elizabeth Hurley, keď si pred vstupom do mandapu (posvätné svadobné miesto) odmietla vyzuť topánky – na vlastnej svadbe!

Pitie alebo rozprávanie počas prípitku v Gruzínsku a Azerbajdžane

Prípitky sa berú vážne v celej severnej Európe, v Rusku a v krajinách bývalého Sovietskeho Zväzu. V Škandinávii alebo v Nemecku by ste sa stále mali pozrieť do očí hostiteľa, ak hovorí „Skål“ alebo „Prost!“. V Rusku by mala byť vodka vypitá na jeden dúšok. Na vzdialenejšom juhu, v Gruzínsku a Azerbajdžane, sa prípitky môžu pretiahnuť aj na hodiny. Rozprávanie sa so susedom alebo popíjanie drinku počas prípitku Vám však prinesie pohŕdavé pohľady a zdvihnuté obočia okolia.