Toto sú najväčšie sochy sveta. Poznáte ich?

Nataly Tkáčová - 25.2.2016
Veľké sochy sa stavali už od nepamäti. Po mnohých rokoch však ľudia začali stavať ešte väčšie a  vyššie sochy, ktoré v  celej svojej kráse stoja na nejakom výnimočnom svete. Viete, ktoré sochy sú najväčšie na svete? Ak nie, čítajte ďalej!

Rodina Mat (102m)

Socha Rodina Mat nachádzajúca sa v  Kyjeve bola postavená počas druhej svetovej vojny ako symbol, ktorý mal zmobilizovať sovietsky ľud. Táto socha z  nerezovej ocele bola dokončená v  roku 1981 a  merala 62m. V  súčasnosti stojí na vrchole budovy múzeá – jej celková výška je tak 102m a  jej hmotnosť je 560 ton.
Rodina Mat, Kyjev

Emperors Yan and Huang (Cisári Yan a  Huang – 105m)

Socha cisárov Yana a  Huanga sa do kameňa vyrezávala asi 20 rokov a  bola dokončená v  roku 2007. Táto socha je vysoká 105m a  znázorňuje dvoch prvých cisárov Číny - Yan Di a Huang Di. Čínska hora „Mount Rushmore“ sa nachádza v  scénickej oblasti Žltej rieky neďaleko od Zhengzhou.
Emperos Yan and Huang

Guan Yin Statue (108m)

108m vysoká socha Guana Yina sa nachádza na južnom pobreží čínskeho ostrova Hainan. Socha má tri výhľady s  jednou stranou dívajúcou sa do vnútrozemia a  ďalšími dvomi s  výhľadom na Juhočínske more. Stavba tejto sochy trvala 6 rokov a  bola dokončená v  roku 2005.
Guan Yin Statue

Cristo-Rei (Kristus Kráľ – 110m)

Stavba svätyne Cristo-Rei, ktorá bola inšpirovaná slávnou sochou Krista Spasiteľa v  Riu de Janeiru, trvala 10 rokov a  bola dokončená v  roku 1959. Táto socha má rovnakú veľkosť ako jej slávny model v  Brazílii (28m), ale stojí na 82m vysokej štruktúre, takže jej celková výška je až 110m. V  spodnej časti sochy je vyhliadková terasa s  panoramatickým výhľadom na Lisabon. 
Cristo-Rei

Ushiku Daibutsu (120m)

Socha Ushiku Daibutsu sa nachádza v  japonskom meste Ushiku. Stavba tejto sochy, ktorá je so svojou celkovou výškou 120m treťou najväčšou sochou na svete, bola dokončená v  roku 1995. Návštevníci tejto sochy Budhu sa môžu výťahom vyviezť na plošinu, z  ktorej je nádherný výhľad na celé okolie.
Ushiku Daibutsu

Laykyun Setkyar (130m)

Socha Laykyun Setkyar je so svojou výškou 130m vrátane 13,5 vysokého trónu druhou najvyššou sochou sveta. Bola postavená na vrchole vrchov Po Kaung nachádzajúcich sa neďaleko od mesta Monywa v  Mjanmarsku. Na úpätí týchto vrchov leží najväčšia ležiaca socha Budhu na svete, ktorá bola dokončená v  roku 1991. Stavbu sochy Laykyun Setkyar dokončili v  roku 2008. 

Laykyun Setkyar

 

Spring Temple Buddha (153m)

Spring Temple Buddha v Číne je bezpodmienečne najvyššou socha sveta. Celková výška tejto stavby je 153m vrátane 20m vysokého trónu a  25m vysokej budovy.  Sochu začali stavať ako odpoveď na zničenie sôch Budhu z údolia Bamyan v Afganistane, ktoré v roku 2001 zničil Taliban. Socha bola napokon dokončená v  roku 2008.
Spring Temple Buddha
 
Komentáre Disqus