Cestovateľské besedy Dobrodruh

Zažili ste na cestách niečo zaujímavé, chcete sa podeliť o skúsenosti a prezentovať? Napíšte nám na info@dobrodruh.sk a zorganizujeme aj pre vás cestovateľskú besedu.


Etiópia - všetko čo potrebujete vedieť pred cestou

Etiópia jediná krajina subsaharskej (černošskej) Afriky, ktorá sa môže pochváliť starou históriou a civilizáciou. Jediná krajina Afriky, ktorá sa ubránila európskym kolonizátorom.
Stará kultúra, zvyky, písmo i staré kresťanstvo, aké ste ešte nevideli. K tomu nádherné hory – strecha Afriky, endemické tvory a desiatky exotických, tradičných kmeňov. Rodisko človeka i kávy.

Kedy? 5. január o 19.00
Kde? Cestovateľská kaviareň Dobrodruh, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/806891316436370/

etiopia

 

Transsibírska magistrála počas ruskej zimy s Dobrodruhom

Informačná beseda pre všetkých záujemcov (vážnych aj vlažných) o plánovanom výlete Transsibírska magistrála počas pravej ruskej zimy ✅
https://www.dobrodruh.sk/clanok/transsibirska-magistrala-pocas-pravej-ruskej-zimy
➡️ Z časových dôvodov platí pozvanie IBA pre záujemcov, ktorí sa chcú zúčastniť výletu!

➡️ Rusko, najväčšia krajina sveta je spojená zo západu na východ legendárnou Transsibírskou magistrálou. Na svete neexistuje nič podobné ako táto železnica.
➡️ Máme v pláne prejsť Transsibírsku magistrálu počas pravej ruskej zimy a spoznať tak ruský kolorit a krajinu pod pokrývkou snehu.
➡️ Začneme pri perle Sibíra, zamrznutom Bajkale, pokračovať budeme vlakom k vulkanickému národnému parku blízko Krasnojarska. Ďalej navštívime Jekaterinburg, historické mesto na pomedzí Európy a Ázie kde sa tiež lámal osud Ruska v 20. storočí. Celú trasu, zakončíme kde inde ako v Moskve
➡️ Pohovoríme si o praktických veciach spojených s výletom/programom.
➡️ Ak chceš s nami vyraziť na Transsibírsku magistrálu, no nemôžeš prísť, napíš na info@dobrodruh.sk alebo sem do správy na facebook.

Kedy? 9. január o 18.00
Kde? Cestovateľská kaviareň Dobrodruh, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/468232757403752/

transsib

 

Gruzínsko zo sedla bicykla

Gruzínsko, fasinujúca krajina, kde sa Ázia stretáva s Európou. Gruzínsko, to sú obrie štíty Kaukazu ponorené v hmle, na ktorých svahoch sa krčia horské dedinky. Tie sa za posledných sto rokov takmer nezmenili. Gruzínsko, to sú aj trávnaté pláne a nekonečné stepi, ktorým vládne vietor a pastieri oviec so svojimi stádami, a ktoré strážia vyhasnuté vulkány.
Ale hlavne, Gruzínsko sú milí a pohostinní ľudia, ktorí sa stále riadia heslom "Hosť do domu, Boh do domu". Krajinu, ktorá v každom údolí ponúka iné dychberúce prírodné scenérie, je najlepšie spoznať zo sedla bicykla. Tak si najlepšie vychutnáte turizmom ešte nepoznačenú prírodu, najlepšie spoznáte miestnych ľudí a preniknete do tajov tejto unikátnej krajiny.

Kedy? 2. februára o 19.00
Kde? Cestovateľská kaviareň Dobrodruh, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/580391369454773/

laco branicky

Do Kirgizska na vlastnú päsť

➡️ Čo napísať o vzdialenej krajine a vyhnúť sa ošúchaným frázam? Superlatívy o Ťan Šane, kumyse a nomádoch a o celej Strednej Ázii si vie prečítať každý.
Kirgizsko je krajina, akých je na svete veľa. Žijú tam bežní ľudia ako
všade inde - pijú čaj, kolu a majú radi burgre a futbal. Keď máte
príležitosť prejsť aspoň časť tejto krajiny na vlastnú päsť, nutne musíte vnímať aj to, čo sa v sprievodcoch nedočítate. Takže... Neprešiel som Kirgizsko bez kyslíku, ani naboso. Bola to taká klasika v maršrutkach, na koni, taxíkmi a peši s batohom na chrbte. To takmer bohato stačí na večerné zaujímavé rozprávanie pri fotkách, čaji a víne.
Zbytok som si doplnil poviedkami Čingiza Ajtmatova. Možno to neznie až tak dobrodružne, ale veď zastavte sa a uvidíte:-)

Kedy? 19. január o 19.00
Kde? Cestovateľská kaviareň Dobrodruh, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/2465187376925402/

 

kirgizsko

 

Dobrovoľníkom na Veľkonočnom ostrove + Chile

➡️Prečo turisti navštevujú malý tajomný kúsok zeme v Tichom oceáne? Ako sa dostanete na Veľkonočný ostrov a čo tam môžete objavovať? Je tam draho?

➡️Minimálne na tieto otázky vám odpovie Roman počas jeho cestovateľskej prednášky.

Kedy? 26. januára o 19.00
Kde? Cestovateľská kaviareň Dobrodruh, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/793165317762130/

velkonočný ostrov

 

Azorské ostrovy: prívetivá tvár vulkánov

➡️ Prijmite pozvanie na prechádzku po ostrovoch São Miguel a Terceira, pokiaľ tam ešte nie je tak plno, a príďte sa presvedčiť o niektorých veciach.
Napríklad o tom, prečo niektorí Azory prezývajú „Havajom Európy“, ale tiež o tom, že sú novodobou rajskou záhradou, že kráv nikdy nie je dosť, že nad výhľadmi sa dá žasnúť za každým rohom, že vulkány majú aj prívetivú tvár, že najlepší wellness je v „jurskom parku“ a tiež o tom, že ak sa v jednej chvíli potíte, neznamená to, že sa o 10 minút nebudete celí premočení triasť.

Kedy? 29. januára o 18.30
Kde? Dom kultúry Kramáre, Stromova ulica 18, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/744401242720033/

azorske ostrtovy skacan

 

Čo ma naučilo 5 mesiacov sólo cestovania po Južnej Amerike?

Našetril peniaze, dal výpoveď v práci, zbalil si batoh a vybral sa do sveta s jednosmernou letenkou. Takto začal Roman 5-mesačnú cestu po Južnej Amerike ako sólo backpacker. Počas cestovania navštívil 5 krajín - Ekvádor, Peru, Bolíviu, Chile, Argentínu. Teraz sa chce o svoje zážitky, zistenia a tipy podeliť s ľuďmi, ktorí by radi spoznali krásy Latinskej Ameriky.

Na prednáške pod hlavičkou Dobrodruh.sk sa dozviete detailnejšie informácie o 3-dňovom treku na lagúnu Quilotoa v Ekvádore, najlacnejšej ceste na Machu Picchu v Peru, návšteve soľnej pláne Uyuni a parku Eduardo Avaroa v Bolívii, dobrovoľníctve na Veľkonočnom ostrove a last-minute výlete na krásne vodopády Iguazú v Argentíne.
Okrem toho dostanú potenciálni dobrodruhovia konkrétne tipy:
❎- čo vás to naučí sólo cestovanie o sebe samom
❎- prečo dobrovoľníctvo nie sú len ušetrené peniaze
❎- ako sa pobaliť a čo radšej nechať doma
❎- ako cestovať bezpečne a ako nespadnúť do turistických pascí
❎- o jedle, ubytovaní a "mikropriateľstvách"

Kedy? 29. januára o 20.00
Kde? Dom kultúry Kramáre, Stromova ulica 18, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/1553395711475247/

juhna amerika

 

Prvý Slovák čo prešiel 3527 km dlhý Appalachian Trail

Appalachian Trail je 3527 kilometrov dlhá pešia diaľková trasa, ktorá sa tiahne po východnom pobreží USA. Prechádza cez 14 štátov od severného Mainu až po južnú Georgiu. O tomto treku Vám porozpráva Miloš Bučány - prvý Slovák čo ju prešiel celú zo severu na juh.

Súčasťou besedy bude aj prezentácia o ultralight výbave. Miloš prinesie výstroj, v ktorej prešiel Apalačský trail a vy sa budete mať možnosť fyzicky oboznámiť s jeho autentickou výbavou.
Apalačský trail (Appalachian trail ) je najdlhšia čisto pešia trasa na svete. Je tu zákaz bicyklov, motorových vozidiel aj nosných zvierat.

Cesta patrí medzi trojicu známych diaľkových trekov v USA tzv. Triple Crown:
Appalachian Trail
Pacific Crest Trail
Continental Divide Trail

Kedy? 5. február o 19.00
Kde? Dom kultúry Kramáre, Stromova ulica 18, Bratislava
Viac info na facebooku: https://www.facebook.com/events/2616281745118657/

Appalach trail


POZOR: Čas, DÁTUM a miesto cestovateľských besied Dobrodruh sa môže z organizačných a kapacitných dôvodov meniť. Minimálne dva dni pred akciou si preto overte aktuálne údaje!