Dubrovník, mesto s dvojkilometrovými hradbami

Katarina Moravcikova - 1.5.2017

DUBROVNÍK – perla Jadranu, svetové dedičstvo UNESCO, jedno z najkrajších Chorvátskych miest, obľúbená turistická destinácia … , ale kto z nás vie niečo o jeho histórií? Prečo je toto mesto obohnané dvojkilometrovými vysokými hradbami? Kto za nimi žil a pred kým ho chránili? Viac o príbehu tohto nádherného mesta sa teraz môžete dozvedieť v novom šesťdielnom chorvátskom historickom seriáli Dubrovník - Republika na TV stanici VIASAT HISTORY, od stredy 3. Mája o 21:00 hod.

 

dobrovnik

dobrovnik

Dubrovnícka republika nebola len krátkym obdobím tohto miesta, trvala vyše pol tisícročia a v Európe predstavovala centrum inteligencie, pokroku, slobody a demokracie. Republikou sa nieslo heslo: „Sloboda sa nedá kúpiť za všetko zlato!“ Vychovala takých chorvátskych velikánov ako spisovateľa Marina Držića alebo vedca Ruðera Boškovića, ktorý ovplyvnil vývoj prírodných vied osemnásteho storočia.

Európsky obdiv a uznanie

Samotné mesto Dubrovník za hradbami, ktorého žilo v čase najväčšieho rozmachu až 6000 ľudí, bolo jedno z prvých, ktoré vybudovalo v Európe kanalizáciu. A tá funguje dodnes.

  • Dubrovnícka republika ako prvá uznala USA ako samostatný štát.
  • 150 rokov pred Anglickom a 450 rokov pred USA prijala zrušenie otroctva.
  • Vybudovala prvú karanténu na svete.
  • Prvý sirotinec na svete bol založený práve v Dubrovníku.
  • Založila jedno z najstarších arborét na svete.

To a mnoho ďalšieho jej právom vyslúžilo európsky obdiv a uznanie.

dobrovnik

dobrovnik

Rozkvet a rozmach však so sebou priniesli aj odvrátenú stránku a v 17. storočí začali spoločnosť trápiť problémy s alkoholom, vznik nevestincov a pokles morálky. Následne mesto dostalo tvrdú ranu prírody a počas zemetrasenia, ktoré zasiahlo mesto, zahynula väčšina obyvateľstva. Táto tragická udalosť bola začiatkom úpadku republiky, tak ako ju ľudia poznali.

Všetky tieto udalosti sa podpísali na charaktere mesta, ktorého ulicami, keď sa dnes prejdete, môžete zreteľne cítiť a vnímať históriu, ktorá sa tu po dlhé storočia odohrávala.

Viac príbehov o živote v republike Dubrovník si môžete pozrieť v seriáli Dubrovník - Republika na Viasat History.

dobrovnik

dobrovnik

 

Komentáre Disqus