5 dobrodružných tipov z Red Bull TV, teraz ZADARMO

Dobrodruh.sk - 26.3.2020

Red Bull TV vás zoberie do tých najzaujímavejších a často nepreskúmaných častí našej planéty. Predstaví vám športovcov a dobrodruhov zo všetkých kútov sveta, ktorí si plnia sny a posúvajú hranice ľudských možností. Na svojich výpravách niektorí z nich upozorňujú aj na ochranu životného prostredia a aktuálne problémy, ktorými trpia na prvý pohľad nedotknuté lokality. 
 
Surfing na jednej z najväčších vĺn, lezenie pod zamrznutý povrch Grónska, nepreskúmaná kalifornská divočina, alebo skok zo stratosféry? Zadarmo a bez registrácie si môžete užiť prístup k stovkám dobrodružných filmov a sérií. Všetky sú k dispozícii s anglickými titulkami, niektoré majú aj českú verziu titulkov. Tak sa pohodlne usaďte, stiahnite si aplikáciu Red Bull TV a pozrite si nasledujúce dokumenty. Jediné čo potrebujete je internetové pripojenie. Viac info nájdete aj na webe RedBull.sk, kde sa cez ponuku v menu dostanete priamo na TV. 

BENEATH THE ICE 

7 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY 
 
Kanadský ľadolezec Will Gadd vás zoberie pod zamrznutý povrch Grónska. Pozrite si výpravu, ktorá bola zameraná na výskum ľadovcových riek. Tie sú neustále väčšie, čo má na svedomí globálne otepľovanie. Rieky výrazne menia rýchlosť, ktorou sa kusy ľadovcov uvoľňujú a následne ovplyvňujú výšku hladín oceánov. Cieľom expedície bolo lepšie pochopiť pohyb vody v ľadovcoch a nazrieť do útrob otvorov v ľade, cez ktoré voda vstupuje dovnútra, do tzv. moulins. Prostredníctvom tohto dokumentu sa pozriete na skryté miesta pod povrchom, ktoré z hlavy nevie dostať ani sám Will.

DISTANCE BETWEEN DREAMS 

60 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY 
 
Jaws (Čeľuste), to nie je iba názov legendárneho filmu. Jaws je aj pomenovanie jednej z najznámejších gigantických vĺn, o ktorej so zatajeným dychom sníva celý surfový svet. V havajčine sa jej hovorí Pe’ahi a nájdete ju pri ostrove Maui. Klimatický fenomén El Niño ovplyvňuje jej intenzitu a set vĺn môže na tomto mieste dosahovať výšku až 24 metrov, čo sa dá prirovnať k sedemposchodovej budove.  V dokumente Distance Between Dreams si môžete pozrieť, ako vyzerá náročná príprava športovca Iana Walsha a jeho troch bratov, ktorí surfujú spoločne s Johnom Johnom Florencom či Gregom Longom. Uvidíte, že to nie je iba o náročnej fyzickej príprave, ale aj o mentálnej rovnováhe. Tento film vám odhalí zákulisie tzv. big wave surfingu, ktorý funguje aj vďaka premyslenému záchranárskemu systému a vzájomnej dôvere všetkých na vode aj pod hladinou.

Red Bull Content Pool
Zak Noyle/Red Bull Content Pool

 

ODE TO MUIR: THE HIGH SIERRA 

58 MIN. | ČESKÉ TITULKY 
 
„Hory volajú a ja musím ísť.“ Asi všetci milovníci prírody poznajú tento citát a mnohí z vás ho možno nosia aj na tričku či ruksaku. Viete, kto je autorom tejto myšlienky? Prírodovedec, spisovateľ, dobrodruh a aktivista John Muir, v USA známy aj ako „Otec národných parkov.“ Práve jeho meno nesie nádherný a nedotknutý kus kalifornskej divočiny v pohorí Sierra Nevada. John Muir Wilderness (Divočina Johna Muira) je ústrednou témou dokumentu s americkým snowboardistom Jeremym Jonesom. Ten sa spolu s Elenou Hight vyberie na kopce, na ktorých pred nimi ešte nikto nejazdil. Nečakajte žiadne helikoptéry ani obrovský filmový štáb. Jeremy je zakladateľom iniciatívy POW (Protect Our Winters) a aktívnym ochrancom prírody. Tento film je okrem iného aj výzvou, aby sme si ako ľudia a športovci začali viac vážiť hory. Dokument silne inšpirovaný Muirom, ktorý bojoval za ochranu lesov a vyhlásenie národných parkov, vás prevedie nádhernou krajinou, ktorá sa zásadne mení vplyvom otepľovania. Ode to Muir neponúka iba krásne zábery a jazdenie, ale predstaví vám aj súčasný ohrozený stav americkej divočiny.

Red Bull Content Pool
Andrew Miller/Red Bull Content Pool

 

MISSION TO THE EDGE OF SPACE 

123 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY 
 
Písal sa 15. október 2012. Deň, kedy prvý človek prekonal rýchlosť zvuku. Deň, kedy sa rakúsky basejumper Felix Baumgartner stal legendou. Misia Red Bull Stratos bola splnená. Live stream z vesmíru v ten deň sledovalo viac ako 8 miliónov ľudí na celom svete. Felix zoskočil voľným pádom zo stratosféry iba v skafandri z výšky takmer 39 km, dosiahol rýchlosť 1357,643 km/h a týmto kúskom posunul hranice ľudských možností. Dokument Mission to the Edge of Space vám ukáže, čo všetko historickému zoskoku predchádzalo. Komplikácie, strach, technické limity, vplyvy počasia a v neposlednom rade aj silné emócie ovplyvňovali tento projekt od prvého emailu až po úspešné finále. A aj napriek tomu, že rekord bol v roku 2014 prekonaný, keď Alan Eustace skočil z výšky takmer 41,5 km, Felix Baumgartner ostáva tým, kto prepísal dejiny ako prvý.

Red Bull Content Pool
Jay Nemeth/Red Bull Content Pool

 

EXPLORERS: ADVENTURES OF THE CENTURY 

5 SÉRIÍ | 24 – 52 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY   
 
V piatich sériách na vás čakajú desiatky veľkých dobrodružstiev. Či už je to zostup do aktívneho vulkánu v extrémnom teple, kde sú zvedavosť a sen o pohľade na lávové jazero silnejšie ako strach. Alebo riskantný splav rozbúrenej a divokej rieky Zambezi juhoafrickým kajakárom Stevom Fisherom. Pozrieť si môžete aj lyžovanie na panenských kopcoch v ťažko dostupnej Antarktíde, alebo zdolanie vrcholov na Aljaške či v Patagónii, ktoré absolvovali svetoví horolezci. Na svoje si prídu aj fanúšikovia lietania - Argentínčan Hernán Pitocco a Španiel Horacio Llorens vám ukážu, ako môže vyzerať paragliding s kondormi nad Andami. V tejto sérii si každý lezec, kajakár, lyžiar, horal či dobrodruh nájde svoj obľúbený diel. 

Red Bull Content Pool
Eric Boomer/Red Bull Content Pool

 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.