Čo mali spoločné Casanova, Beethoven a chmeľ?

Možno je toho viac, ale rozhodne je to aj spojenie s Ústeckým krajom. Tento severozápadný kút Čiech je vzdialený necelú hodinu cesty autom z Prahy. Svojim návštevníkom ponúka dokonalé športové vyžitie a prírodnú scenériu Českého Švajčiarska či Krušných hor. Nuž a svoj kúsok života tu prežili aj také osobnosti ako spomínaný hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven či najznámejší milovník žien 18. storočia Giacomo Girolamo Casanova.

Do Duchcova za Casanovom

Dnešnú barokovú podobu získal zámok Duchcov prestavbou pôvodného renesančného paláca v 16. storočí. Poslednými súkromnými majiteľmi zámku boli Valdštejnovci. Neskôr prešiel do vlastníctva štátu, v ktorom je dodnes.

Rozhodne najznámejším obyvateľom zámku bol Giacomo Casanova, ktorý tu strávil posledných 13 rokov života a počas ktorých začal písať aj svoje memoáre (12 zväzkov – viac ako 4000 strán). Svoje životné dielo však už dokončiť nestihol.

Casanov pestrý život začal v Taliansku, kde sa narodil a prvý krát aj okúsil väzenie, po tom, ako kritizoval vládnucu moc. Z väzenia sa mu podarilo prehrýzť na slobodu. A to doslova! Prehrýzol olovené stropy, ktoré boli pôsobením tepla v lete mäkšie. Do azylu do Duchcova prišiel na pozvanie majiteľa a na zámku pracoval ako knihovník. Počas života vystriedal mnoho profesií. Pôsobil ako vojak, diplomat, špión štátnej inkvizície, riaditeľ štátnej lotérie (zároveň bol aj jej zakladateľ) či svetobežník. Svetobežníkom sa stal hlavne z dôvodu vyhostenia z mnohých krajín, kde jeho správanie bolo považované za nevhodné.

Podľa legendy zomrel v kresle, ktoré je dodnes vystavené v jednej z miestností zámku. Hovorí sa, že keď si muž do tohto kresla sadne, stane sa z neho rovnaký milovník žien. Myslím, že nemusím dodať, ako veľmi je to kreslo v súčasnosti vyšúchané.

Beethovenova melódia zdravia v kúpeľoch Teplice

Po stopách Beethovena sme sa vybrali do najstarších kúpeľov v Strednej Európe – kúpeľov Teplice. Malebné mestečko s termálnymi prameňmi patrilo v období Rakúsko-Uhorska k obľúbeným miestam stretnutí významných osobností.

Liečivé pramene boli objavené už v 8. storočí n. l. a aktívne sa začali využívať v 12. storočí. Neskôr sa kúpele známymi v celej Európe a dostali prezývku Malý Paríž. Okrem spomínaného Beethovena, patrili k ich významným hosťom napríklad aj Hans Christina Andersen, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Robert Schumann ale i mnoho členov kráľovských a cisárskych rodín z celej Európy vrátane cisárovnej Sissi či ruského cára Alexandra I.

V súčasnosti sa v kúpeľoch liečia hlavne onemocnenia pohybového ústrojenstva, cievneho či nervového systému.

Mňa osobne najviac zaujal kúpeľový dom Beethoven, v ktorom súčasní majitelia použili prvky pripomínajúce tohto hudobného velikána. V izbe, v ktorej samotný Beethoven býval, je súčasťou interiéru napríklad aj klavír, ktorý momentálne slúži ako minibar. Za zmienku určite stojí i reštaurácia so zaujímavými lustrami a tapetami s notami Beethovenových melódií.

Aj chmeľ má svoje múzeum

Milovníci piva určite ocenia množstvo pivovarov, ktoré v Ústeckom kraji rastú ako huby po daždi. A aby toho nebolo málo, v mestečku Žatec má od roku 2010 aj chmeľ svoje vlastné múzeum. V múzeu je možné absolvovať prehliadku so sprievodcom, ktorý Vám vysvetlí proces pestovania a spracovania chmeľu vrátane vyhliadky z veže na mesto a ochutnávky pív.

V regáloch pri recepcii sa pomaly ale isto rozširuje zbierka pivových fliaš z celého sveta. Majitelia vždy ocenia každú novú fľašu, ktorú im návštevníci prinesú. A tých Slovenských je tam veru zatiaľ len veľmi málo.

Vzdialenosť medzi spomínanými tromi miestami je 95 km, pričom príjemným východiskovým bodom k ich návšteve sú mestá Chomutov, Ústí nad Labem či Litomeřice. Len 5 kilometrov od posledného spomínaného sa nachádza pevnosť Terezín, ktorej návštevu rozhodne odporúčam.

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia