Do Mongolska za kmeňom Cátanov, pastierov sobov

Dobrodruh.sk - 25.1.2018
Tsaatan people

Mongolsko, exotická krajina nomádov v Centrálnej Ázii. Máme v pláne sem vyraziť na expedíciu, ktorej cieľom je spoznať a zmapovať život pôvodných obyvateľov, žijúcich dodnes mimo priameho dosahu civilizácie 21. storočia. Na koňoch (alebo pešo turistickým spôsobom) vyrazíme za kmeňom Cátanov, pastierov sobov, žijúcich v neprístupných horách, v tajge severného Mongolska.

Tsaatan

tsaatan people

Expedícia bude jedinečná, nakoľko jeden z jej slovenských členov v Mongolsku študoval a neskôr v krajine tiež niekoľko rokov viedol kanceláriu medzinárodnej rozvojovej organizácie Človek v Tísni, takže krajinu výborne pozná. Ruské vojenské UAZíky nás počas cesty prevezú cez krásne údolia a v druhej polovici expedície uzrieme aj krištáľovo čisté jazero Chovsgol, mladšieho brata Bajkalu. Zažijeme tiež dobrodružnú vysokohorskú turistiku v jeho okolí.

mongolsko k catanom

Pre účastníkov výletu môžme v prípade záujmu zorganizovať spoločnú výuku jazdy na koňoch, keďže na expedícii strávime tri dni v sedle koňa.

  • Z jazdy na koni však netreba mať obavu. Rátame aj s alternatívou, že časť skupiny pôjde pešo - turistickým spôsobom a na koni bude iba batožina. Prípadne striedavo, chvíľu na koni, chvíľu pešo. Rozhodnúť sa stačí priamo na mieste. Z vlastných skúseností však vieme, že stačí ísť 2-3 krát na hodinu jazdy a dáte to :)

1. deň: ODLET Z VIEDNE DO ULANBÁTARU

Doprava letecky zo Slovenska do Ulanbátaru, s prestupom v Moskve. Na letisku nás už budú čakať terénne UAZy, ktoré zabezpečia náš presun na sever Mongolska.

ulanbatar

2. deň: POZEMNÝ PRESUN DO MORONU

Presun 700 kilometrov do mesta Moron. Presun je naplánovaný po asfaltovej ceste. Noc v hoteli v Morone.

mongolsko

3. deň: TERENNY PRESUN AUTOM DO CAGAN NUR

Vybavenie pohraničných povolení v Morone. Opúšťame civilizáciu a vyrážame do stepi končiacej na upätí hor. Cesta do Cagan Nur, posledného výbežku civilizácie, je dlhá 290 kilometrov a v terénnom UAZe zaberie 12 hodín.

UAz

4. deň: JAZDA NA KONI TAJGOU

Ozajstné Mongolsko začína tam, kde končia vyjazdené koľaje od aút. Tak aj my kvôli neprestupnému terénu vymieňame auto za kone. 25 kilometrov v sedle koňa postupujeme do srdca hôr, kde žijú pastieri sobov.

jazda na koni

tsaatan people

5. deň: ŽIVOT CÁTANOV

Vyvrcholenie našej expedície, prichádza v momente keď sa dostávame do ťažko prístupnej oblasti obývanej domorodými Cátanmi. Budeme mať dva dni na preskúmanie životného štýlu a tradícii domorodých pastierov sobov spolu s našimi sprievodcami.

tsaatan people

Jednotlivé rodiny sú vzdialené od seba aj 10 kilometrov, pričom platí pravidlo, čím ďalej v divočine, tým tradičnejší spôsob života. Presúvať sa budeme v sedlách našich koní. Vyskúšame si aj prespávanie v tradičnom Cátanskom típí.

tsaatan tipi

tsaatan people

tsaatan people

6.deň: JAZDA NA KONI SPÄŤ DO CIVILIZÁCIE

Návrat na koni tajgou späť 25 kilometrov do Cagan Núru, kde sú odstavené naše terénne autá. Noc strávime v stane vedľa dediny.

mongolsko

7.deň: TERÉNNY PRESUN AUTOM DO ÚDOLIA UJIG

Po návrate z divočiny vyrazíme na ruských UAZ-íkoch z hôr do údolia Ujig, ktoré je známe svojou prekrásnou scenériou (160 km, cesta zaberie približne 5-6 hodín terénnym autom). Na mieste absolvujeme krátku turistiku a večer strávime kempovaním v divočine, kedy si spolu s našimi šoférmi pripravíme šašlyk a ochutnáme mongolskú vodku.

mongolsko

8.deň: TERÉNNY PRESUN AUTOM NA JAZERO CHOVSGOL

Na autách sa presúvame ďalej k tektonickému jazeru Khuvsgul, ktoré Mongoli nazývajú mladší brat Bajkala. Jazero je obklopené úžasnými horami. Konečne sa okúpame v jeho kryštáľovo čistých vodách a zrelaxujeme na jeho brehoch. Zažijeme jeden z najkrajších západov slnka v živote. Noc strávime v pravej mongolskej jurte.

mongolsko

mongolia

9.deň: TREKKING

Trekking okolo jazera Khuvsgul. Vychutnáme si prekrásne výhľady na jazero z vrcholkov štítov. Noc opäť strávime v jurtách na brehu jazera.

khuvsgul

khuvsgul

10.deň: POZEMNÝ PRESUN DO ULANBÁTARU

Pozemný presun od jazera Khuvsgul do Ulanbátaru. V noci sa konečne vyspíme v pohodlných posteliach v Ulanbátare, vychutnáme si ozajstné mongolské čapované pivo a zažijeme nočný vír hlavného mesta.

mongolsko

ulanbatar

11.deň: ULANBÁTAR A ODLET DOMOV

Doobeda si ešte vychutnáme pulzujúce ázijské veľkomesto a v poobedných hodinách už nasadáme na spiatočné lietadlo späť do Európy.

Poznámka: Rátame aj s variantou, že výlet bude dlhší o jeden deň. Ak budete chcieť zostať o deň dlhšie napríklad pri jazere Khuvsgul, môžme to po vzájomnej dohode celej skupiny preplánovať.


Termín: Koniec augusta/september 2020 (dátum upresníme po dohode)

Predpokladané náklady na výlet: 1490 € + letenka cca 700 € (treba kupovať čo najskôr)


V predpokladanej cene je:

  • zohľadnená kompletná doprava v rámci Mongolska vo vlastných autách s miestnymi šoférmi
  • strava (3-krát denne)!!!
  • ubytovanie (2 krát hotel, 3 krat jurta, ostatné vlastný stan)
  • služby mongolského a slovenského sprievodcu
  • prenájom koní na výpravu k Cátanom (vrátane stravy v tejto izolovanej oblasti)
  • potrebné povolenia, príprava výletu

V cene  nie je zahrnuté poistenie, vreckové, alkohol, víza /60e/

Je potrebné si vziať so sebou stan, karimatku, teplý spacák, pevnú turistickú obuv a chuť zažiť jedinečné dobrodružstvo v živote.

Ak chcete s nami vyraziť do Mongolska, píšte nám na info@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžte aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)

  • výlet je pod záštitou Občianske združenie Dobrodruh.sk
Komentáre Disqus