Filipíny 2018 | ostrovy Bohol, Pamilacan, Cebu, Palawan

Alena - 11.4.2018
Filipíny

V marci 2018 sme za necelé tri týždne navštívili ostrovy Bohol, Pamilacan, Cebu a Palawan na Filipínach. 

 • Tento článok som sa rozhodla napísať, aby som niekomu, kto sa chystá na rovnaké miesta, ušetrila hodiny čítania rôznych cestovateľských blogov, sprievodcov a recenzií. Popíšem najviac to, čo som sa pred odchodom nedočítala, aj keď by ma to zaujímalo.

Počasie v marci

Marec je na Filipínach ešte hlavná sezóna, ale tesne po top sezóne = stále vyššie ceny, ale zároveň začína suché obdobie, tak má byť vačšie teplo a menej zrážok, ako v januári a februári. Toto sa nám aj potvrdilo. Pršalo 2 x za celú dovolenku, aj to len asi po dve hodiny a hneď vyšlo slnko. Tri dni dokopy bolo oblačno, bez dažďa, čo sme aj privítali ako oddych od silného slnka. Mali sme stále v batohoch pripravené pršiplášte, lebo vo februári som sledovala aktuálne počasie, ktoré bolo naozaj upršané, dokonca sa prehnala silná tropická búrka. V marci búrky neboli a pršiplášte sme nepoužili.

Ostrov Bohol

Vraj najviac turistov chodí práve na tento ostrov. Nemali sme ten pocit, na žiadnu atrakciu rady ľudí nečakali. Je to krásny ostrov s množstvom miest, ktoré stoja za to navštíviť. Odporúčam na 100%.

Ubytovali sme sa vo vnútrozemí v dedinke Loboc na dve noci v chatkách Fox & The Firefly Cottages, hneď pri rieke. Odtiaľ je veľa pekných miest dostupných na mopede, alebo tricycle:

Bohol Filipiny

Bohol Filipiny

 • - plávajúce reštaurácie na rieke Loboc
 • - Loboc Eco Adventure Park
 • - Sipatan Twin Hanging Bridge
 • - Tarsier Conservation Area, Loay Interior Road
 • - Habitat Butterflies Conservation Center, Poblacion
 • - Logarita Spring, Riverside
 • - Pangas Falls, Bilar
 • - Chocolate Hills

Bohol Filipiny

Všetky miesta by sme ťažko našli bez google offline mapy, kde sme si ich dopredu označili. Na menované nám stačil deň a pol. Ešte by som doporučila plus jednu noc kvôli rieke, kde sa dá vyskúšať napr. paddleboard, alebo rôzne výlety na kajakoch.

Ostrov Pamilacan

Malý ostrovček asi hodinu loďou z Boholu. Mali sme dohodnutý odvoz loďkou z Loay, kde po nás prišiel na dohodnutý čas starší pán u ktorého sme mali ubytovanie. Konkrétne Shirley's Cottage.

Veľmi milý starší pár sa o nás celý pobyt staral. Teta nám vyvárala každý deň raňajky, obedy, večere. Nebola možnosť výberu, ale bolo čo jesť a hladní sme neboli :) Ujo nás zobral pozorovať delfíny, to je to, kvôli čomu sa na ostrov robia výlety. Veľmi pekné bolo aj šnorchlovanie, kde nás tiež za malý poplatok zobral miestny chlapec.

Stredom ostrova vedie cestička na druhý koniec ostrova, kde je nádherne pri západe slnka. Miestni sú veľmi milí, deti sa zdravia a vypytujú odkiaľ ste. Turistov tam zjavne často nevidia. 

Pamilacan filipiny

Napriek všetkým pozitívam by som nabudúce nešetrila a zaplatila drahšie ubytovanie pár metrov vedľa. Prečo? Toaleta = misa bez dosky s vedierkom na splachovanie a sprcha = cikajúci prúdik vody z bandasky a ďalší dôvod sú šváby, ktoré sme našťastie uvideli až pri odchode. Keď sa ubytujete v bambusovej chatke (cottage) za normálne peniaze, tak sú šváby na 99% prítomné, aj keď ich hneď nevidíte :)

 • Ostrov odporúčam max. na dve noci, ako sme boli aj my. 

Strastiplná cesta do Tan-Awan na Cebu 

Už nebudem bezhranične veriť navigácii od google. Mali sme tri možnosti ako sa z Pamilacanu dostať do Tan-Awanu:

 1. Domáci nám hovorili, že jediná možnosť je ísť z Tagbilaranu (Bohol) trajektom do Cebu city a odtiaľ autobusom do Tan-Awanu. O tom som nechcela ani počuť. Je to asi 5x dlhšia cesta, ako by to bolo loďou priamo z Pamilacanu. Taká loď sa nám ale nepodarila zohnať, vraj je to príliš ďaleko.
 2. Na Tripadvisor som našla možnosť ísť loďou z Alona beach priamo do Tan-Awan. Na Alona beach by nás ujo zaviezol loďkou, len by to bolo trošku drahšie. Problém bol hlavne to, ako ľudia na diskusii opisovali tú loď. Že je to strašne dlhá cesta, loď nemá žiadne rádiové spojenie, keby sa niečo stalo, že sa často museli brodiť aj s vecami po pás vo vode a pod. Preto sme túto možnosť vylúčili.
 3. Navigácia z google nám našla cestu trajektom z Catagbacan (Bohol) do Argao (Cebu), čo malo byť oveľa kratšie ako možnosť č.1. Našli sme aj presné časy odchodov tohto trajektu. Napriek veľkej snahe šoféra tricyklu stihnúť presný čas odchodu trajektu, sme sa na mieste dozvedeli, že trajekt nechodí. Preto nás musel zaviesť (za šialene veľa pesos) až do Tubigon odkiaľ už bol trajekt istý a preto sme sa Cebu city nevyhli. Do Tan-Awan sme prišli okolo 16-stej, aj keď sme cestovali od šiestej ráno  (loď-tricykel-trajekt-taxík-autobus).

tan awan

Tan-Awan (veľrybie žraloky)

Bolo už veľa popísané, tak len zhrniem naše dojmy:

 • - áno, je to úžasný zážitok na celý život a odporúčame
 • - áno, je to masovka
 • - áno, bolo mi ich trochu ľúto, nie je pre tie zvieratá najlepšie a prirodzené, že ich kŕmia každý deň a občas schytajú aj nejaký ten kopanec od turistov, alebo sa šuchnú o niektorú z mnohých lodiek- to si pri svojej veľkosti asi ani nevšimnú
 • - nie sú v žiadnej ohrade, ale v otvorenom mori, chodia tam len kvôli kŕmeniu

Stretli sme pár Poliakov, ktorý prišli už spomínanou loďou z Alona beach a vraveli, že sa viackrát za cestu báli o svoj život. Ale stále sa zdala tá naša nekonečná cesta horšia možnosť :)

Ubytovaní sme boli v Aloha - hneď pri žralokoch a veľmi ochotný personál, požičali nám aj kameru, predbehli s nami dlhý rad pred vstupom a pod. Ceny za ubytovanie celkovo dosť vyššie, ale jedna noc stačí. Zoženiete možno niečo lacnejšie aj na mieste, lebo hotely tam boli prázdne. Určite nevynechajte výlet k vodopádu Tumalog. Pre mňa podobne silný zážitok ako žraloky.

Tumalog falls

Palawan

Puerto Princesa

Ubytovanie v Southwind Resort Palawan:

 • - nové, čisté, pekné
 • - raňajky v cene
 • - bazén
 • - kúsok od nákupného centra Robinsons, ale inak uprostred ničoho

Z Puerta sme mali dva výlety. Dopredu sme mali zorganizovanú dopravu aj sprievodcu cez zivotnafilipinach.cz. Super bolo, že po nás prišiel minivan vždy až na hotel.

puerto princesa

puerto princesa

1. Túra do osady Batak. 
Pekná prechádzka do dedinky, kde nevedie cesta, ale len chodník cez rozmanitú prírodu a viac krát treba prebrodiť riečku, v ktorej sa dá aj okúpať. Pred vstupom do osady vyberajú dokonca vstupné :) Ale dedinka nás po týždni na Filipínach veľmi neprekvapila, bambusové chatky, domáce zvieratá a pobehujúce deti ako inde.
2. Podzemná rieka Sabang - tam musíte ísť, ak ste prišli na Palawan

Port Barton

Veľmi milá dedinka, odporúčam kľudne aj na týždeň. Pekná pláž vhodná na kúpanie, popri ktorej je veľa príjemných reštaurácií. Ponúkajú aj rôzne lodné výlety, na ktoré sme už my nemali energiu, tak neviem, či stoja za to. Boli sme sa prejsť len k vodopádu Papawyan Falls, na ktorom bolo najlepšie to, že sme tam boli podvečer sami.

port barton filipiny

port barton filipiny
Bývali sme v Evergreen Bayview Bungalows - celkom pekné, čisté, krásny výhľad, len trošku ďalej od pláže a na kopčeku. Lepšie by bolo ubytovanie priamo na pláži.
V Port Barton nie je bankomat, ale ceny sú oveľa nižšie ako v El Nido.

Verde safari beach 
(úplný sever Palawanu)

Sľúbila som manželovi, že bude mať čas aj prečítať knihu, preto som vybrala toto miesto, kde nie je vobec nič okrem krásnej pláže, paliem a lehátok. 
Cesta tam bola náročná, lebo sme cestovali až z Port Barton do El Nida a tam sme sa snažili zjednať tricykel (nakoniec 1000 php). Malo to byť ešte hodinu na sever. Chlapík s nami prešiel asi 2 km, vôbec mu to do kopca neťahalo a to sme boli stále v El Nido. Zrazu zastavil a vybehol, že máme čakať. Po chvíli došiel za nami, že sa tam tricyklom nedostaneme a vybavil nám jeepney a máme mu dať dohodnutých 1000 pesos.

verde safari beach

verde safari beach

Keby sme boli ešte pri zmysloch, tak mu dáme max.100 a autobusárovi ďalších 100 pesos. Ale to teplo a únava urobili svoje, tak sme pekne zaplatili a už sme sedeli medzi vrecami s ryžou a čakali asi 15min. kým sa pohneme. Vtedy nás zachránil pred nervovým zrútením rum s colou z termosky. Cesta trvala ešte dve hodiny. Druhá hodina po nespevnenej a strmej ceste, ten tricykel by tam naozaj neprešiel.

Tá náročná cesta stála za to, lebo odmenou bola nekonečná pláž, kde sme prvé dva dni boli len my dvaja. Ubytovanie žiadny luxus, stačilo mi vidieť dvojcentimetrovú fugu pod vchodovými dverami :) 

verde safari beach

Tretí deň sa ubytoval hneď vedľa nás párik Slovákov. Pokecali sme pri raňajkách, oni mali ešte horšiu cestu. Prišli na mopede, na ktorom mali cestou tri defekty a raz sa vytiahli, tak boli trochu dotlčení.
Na cestu do El Nida sme si radšej dohodli pohodlný odvoz majiteľom rezortu za 1500 pesos, lebo nás vystrašil, že jeepney, ktorým sme prišli nemá brzdy, brzdí len motorom.

Podobný rezortík na pláži je na Duli beach. Boli sme sa tam pozrieť s rybármi na loďke. Bola by to asi lepšia voľba, lebo cesta tam nie je taká náročná, je to bližšie k El Nido. Trochu drahšie ubytovanie, ale zase ušetríte na doprave a vyzeralo to o niečo luxusnejšie.

El Nido

Posledné dve noci na Filipínach. Do El Nida sa chodí hlavne kvôli výletom na okolité ostrovy. Skúsili sme tour C= spokojnosť.

 • Pre niekoho bude možno novinka, že je v El Nido konečne bankomat! My sme mali hotovosti dosť, lebo sme s ním nerátali.

V El Nido je nepoužiteľná pláž na kúpanie, ale tricykel vás zavezie na najbližšie pekné pláže. 

El Nido filipiny

El Nido filipiny

El Nido filipiny

Prípravy pred cestou:

 • - očkovania, sú len odporúčané, tak sme sa zaočkovali na žltačku A+B a manžel aj na brušný týfus, čo nie je žiadna istota, že nebudete hľadať toalety na každom rohu, ako on posledné tri dni :)
 • - cestovné poistenie
 • - všetky ubytovania sme mali dopredu booknuté cez Booking a Agodu, lebo tie najkrajšie miesta sú mesiace dopredu obsadené. Všade by sme aj na mieste niečo zohnali, ale napr. nie tak blízko pri mori, nie také pekné, nie s dobrými recenziami...
 • - vytlačiť potvrdenia ubytovaní
 • - veľmi sa vyplatilo stiahnuť offline google mapy oblastí, kde sme sa chystali + uložiť obľúbené miesta na mapu (dopredu vyhľadané priamo na mape podľa fotiek a podľa odporúčania sprievodcu), vrátane rezervovaných ubytovaní
 • - letenky medzi ostrovmi 
 • - sprievodca Filipíny od Lonely Planet, jediný čo sme u nás zohnali, je z roku 2013, takže nesedeli hlavne ceny - uvedené treba zdvojnásobiť (hlavne ceny za výlety a dopravu)

Čo sa oplatí zbaliť:

 • - dostatočnú hotovosť, lebo bankomaty nie sú všade a dajú vám na jeden výber max. 10000 php (cca 156€), fungujú hlavne bankomaty červenej farby
 • - antibakteriálne vlhčené utierky na ruky
 • - uterák z mikro-vlákna vždy pri sebe (ten, čo zaberá menej miesta a rýchlo uschne)
 • - určite ruksak (nie kabelka)
 • - opaľovací krém min. 30-tka a repelent, lebo kým sme nejaký na mieste zohnali, už sme boli doštípaní
 • - niečo po uštipnutí, napr. chladivý gél
 • - nafukovací vankúšik a štuple do uší do lietadla/lode/autobusu...
 • - powerbanka, lebo elektrika nie je všade 24
 • hod. denne
 • - leukoplasty na drobné rany, otlaky a pod. a samozrejme lekárnička so základnými liekmi na všetko možné
 • - športové sandále, lebo na mieste som nič použiteľné nezohnala
 • - aj dlhšie kraťasy - aspoň po kolená na cestovanie, aby ste sa neprilepili :)
 • - kvalitné termosky - všetko sa tam dá preliať a zostane to studené aj počas dlhého cestovania, aj na pláži
 • - len 1x dlhé pohodlné nohavice do lietadla, lebo  je tam zima, inde sme ich už nepotrebovali

Čo sme nevyužili:

 • - topánky do vody. Zišli by sa len na výlete z El Nida na okolité ostrovy, ale to sme si ich zabudli zobrať a dajú sa kúpiť všade, ak by bolo treba
 • - stačí menej tričiek, lebo si kúpite určite aj nejaké na mieste a skoro všade sú práčovne
 • - mali sme pripravené doláre na výmenu, ale stačili by eurá, ktoré v každej zmenárni vymenia

Čo sa oplatí kúpiť na mieste:

 • - vodotesný batoh. Majú všetky veľkosti a farby za normálne ceny. My sme si jeden doniesli so sebou. Drahý a objednaný z Čiech, ale aj tak sme si ešte jeden menší kúpili na mieste. Na akúkoľvek loď, alebo kajak povinná výbava.
 • - ak chcete miestny rum Tanduay, ako suvenír z dovolenky, nakúpte dopredu, lebo na letisku sme ho nezohnali
 • - kokosový olej . Dobrý na pokožku po opaľovaní a funguje aj ako repelent
Komentáre Disqus