Indonézia - škola života, 2. časť

Mary - 8.6.2020

Najjemnejšou formou zahalenia dievčat v Indonézii je hijab, najkrutejšou formou trestu páru žijúceho spolu pred svadbou je bičovanie alebo verejná hanba. Nestihli sme ale povedať, že nie všade to tak funguje.

Yogyakarta je benevolentná

Nachádza sa tu 100 univerzít a na každej študuje okolo 100 000 študentov. Masívne. Je to živé, mladé mesto plné študentov, a tak to tu aj vyzerá. Moslimky už nenosia hijab (už dupľom nie niqab – dlhý, spravidla čierny habit zahaľujúci cele telo, vidno len oči).

Sharia law, islamský právny systém

Na striktné pravidlá tohto druhu je odborníčka Sumatra, hlavne provincia Aceh, kde platí sharia law. Sharia law je islamský právny systém alebo Allahom zjavené platné pravidlo ľudského správania. Dievčatá nemajú takmer žiadne právo, žiadnu slobodu. Zahalené. Platí to, čo povie partner. Žena je proste právne podriadená mužovi.

  • Muž má právo polygamie – možnosť uzavrieť manželstvo so 4 ženami, jediná podmienka je, že musí byť spôsobilý sa o ne hmotne postarať.

Sulawesi je ďalšia špecialitka

Ostrov, z juhu ktorého som stretla mladého chlapca. Posťažoval sa mi, že ako 22 ročný nemá priateľku, lebo si ju nevie nájsť. Na juhu ostrova Sulawesi totižto traduje rodinné pravidlo, ktoré hovorí, že chlapec si môže nájsť dievča len z juhu ostrova.

Všetky dobré vlastnosti Indonézanov sa odzrkadľujú na ich povahe. Zabávať sa vedia dostatočne ale v princípe je to tichý národ. Ľudia po sebe nekričia. Ak si cudzinec, turista alebo niečo podobné, náhodou sa v banke alebo na pošte nepohodnete, daj tomu čas, nezvyšuj hlas. Indonézania to považujú za vrcholne neslušné.

Indonézania sa nikdy nedotýkajú hlavy, svojej alebo iných bez dôležitejšieho dôvodu. Hlava je totižto sídlo duše. Možno preto sú takí výrovnaní. Aj kresťanov tu nájdeš aj keď nie vo veľmi hojnom počte. Aj tých kostolov tu nájdeš zopár. Do jedného som sem-tam zašla v Yogjakarte a aj sa tam stal teroristický útok. Kostoly aj nemocnice nájdete bežne v nákupnom centre. Prečo nie, veď Indonézania sú šikovní v architektúre a v stavbách takýchto stredísk.

Budhistov tu je tiež zopár, nedávno dokonca oslavovali Vesak day – je to sviatok, ktorý pochádza zo Srí Lanky a vypúšťaním tisícov lampiónov si uctievajú narodenie, pôsobenie a smrť Budhu. A ako som sa toto všetko naučila? Nepotrebovala som google. Všetko ma naučil #zivotvindonezii.

- predošlá časť: Indonézia - škola života

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.