Legendárny horolezec Reinhold Messner otvorí na Štrbskom plese múzeum

Lenka Kantorisova - 18.12.2019
Reinhold Messner

Uskutočnil prvý sólo výstup na Mount Everest, prvý výstup na najvyššiu horu sveta bez prídavného kyslíka a ako prvý zdolal aj všetky 8-tisícovky. Legendárny Reinhold Messner. Dnes už nelezie, ale svoje skúsenosti a zážitky prerozprával v mnohých publikáciách. Zároveň sa prostredníctvom siete múzeí snaží pripomenúť mladej generácii tradičné horolezectvo z čias, v ktorých aj on sám dosiahol najväčšie úspechy. A práve jedno takéto múzeum otvorí v roku 2020 aj vo Vysokých Tatrách.

Múzeum v kontroverznej vyhliadkovej veži

Reinhold Messner sa pre Vysoké Tatry nerozhodol náhodne. Chce tak pokryť pohorie Karpaty a aj vzdať úctu horolezcom z Česka, Slovenska a Poľska, s ktorými sa počas svojich výprav často stretával. V múzeu by tak mali byť vystavené nielen artefakty z Messnerových výstupov, ale aj od horolezcov zo spomínaných krajín.

Vyhliadková veža, v ktorej bude múzeum umiestnené vyvolala medzi mnohými negatívny ohlas. V septembri bola spustená petícia, ktorú podpísalo viac ako 8 tisíc ľudí. Podľa investora však stavba nezasahuje do prírody a nachádza sa v zastavanom území obce. K umiestneniu sa vyjadril aj Messner: „Keby sa mi nepáčila poloha alebo samotná veža, tak by som do toho nešiel. Nezasahujeme do živej prírody, ale zároveň ju vidíme. To je krásne. Vo vnútri to bude o tradičnom horolezectve, budú sa tam konať aj rôzne prednášky, na ktoré pozveme ľudí zo Slovenska, Česka i Poľska.”

Vyhliadková veža s kapacitou 500 osôb bude postavená z dreva a ocele a okrem spomínaného múzea bude jej súčasťou aj kaviareň, obchod so suvenírmi, adrenalínová sieť a tzv. skywalk vo výške takmer 50 m.

Viac informácií o už existujúcich Messnerových múzeách nájdete na oficiálnej stránke:

http://www.messner-mountain-museum.it/en/

zdroj foto: Ptolusque/commons wikimedia