Mongolsko - okruh krajinou kočovníkov, jurt a koní s Dobrodruhom

info@dobrodruh.sk - 9.1.2018
Mongolsko

Vyberte sa do Mongolska, obrovskej a krásnej krajiny, ktorá je však zároveň jednou z najnižšou hustotu obyvateľstva. Aj preto tu dodnes prežili tradičné kočovné tradície, tvrdý život nomádov, stáda divokých koní, nedotknutá príroda a jasná obloha plná hviezd. Vydajte sa prežiť nezabudnuteľné dobrodružstvo medzi potomkov Džingischána s vetrom vo vlasoch a slobodou v srdci, poďte s nami!

Deň 01 (29.06.): Odlet do Ulanbátaru

Mongolsko
Deň 02 (30.06.): Prílet

Po prílete transfer do hotela, nasleduje osobné voľno v hlavnom meste Mongolska. Ulanbátar je pre krajinu úplne netradičné, moderné mesto. No okrem neho sú všetky ostatné sídla v krajine iba malé a prašné osídlenia s drevenými domami a jurtami.

Deň 03 (01.07.):Bayan Gobi piesočné duny & jazda na ťavách

Po raňajkách sa prepravíme do púšte Bayan Gobi, ktorá je obklopená kopcami s  vŕbami, potokmi a  kríkmi a  v  strede tohto sa nachádza táto malá púšť. Je dlhá asi 80km a  nazýva sa ako mini Gobi. Po obede navštívime domorodú rodinu, kde sa zoznámime s  ich spôsobom života. Večer sa vrátime do nášho tábora kde prenocujeme.

mongolia

mongolia

Deň 04 (02.07.) : Karakorum & Erdene Zuu Budhistický chrám – jazero Ugii

Po raňajkách sa vydáme do kláštora Karakorum a Erdenezuu. Karakorum bolo nielen hlavným mestom obrovskej mongolskej ríše, ale taktiež epickým centrom obchodu. Dnešný Karakorum je však už len malé osídlenie. Následne navštívime nádherný a  najstarší budhistický kláštorný komplex Erdenezuu.
Po výdatnom obede sa presunieme k  stepnému jazeru Ugii, ležiacemu 1337m nad morom. Je známe tu žijúcimi vtákmi. Tu môžete vyskúšať  rybolov. 

Erdene Zuu

Deň 05 (03.07.) : Národný park Hustai  (Park divokých koní)

Po raňajkách sa prepravíme do Národného parku Hustai. Táto oblasť je domovom divokých koní známych ako Perzevalski. Tieto kone ako aj svište môžeme pozorovať pred západom slnka. Ak budeme mať šťastie môžeme vidieť aj líšku, srnca, orla či iné zvieratá a  vtáky.

Hustai

Deň 06 (04.07.) : Výstup na horu Tsetsee Gun v  Národnom parku Bogd Khan 

V  tento deň nás čaká návšteva Národného parku Bogd Khan a  tamojšieho kláštora, ktorý bol zničený komunistami v  roku 1973. Je postavený nový, ktorý slúži ako múzeum. Následne na to začneme stúpať na najvyššiu horu tohto NP a  to 2258m vysokého Tsetsee Gun. Následne sa po turistike vrátime do nášho tábora a  prenocujeme.

Hustai

Tsetsee Gun

Deň 07 (05.07.) : Turistika v  oblasti Národného parku Terelj 

Po raňajkách sa presunieme do najnavštevovanejšieho Národného parku v Mongolsku. Môžeme tu vidieť mimoriadne formácie skál pripomínajúce korytnačky. Poobede sa budeme venovať turistike, navštívime meditačný chrám Ariyabal, obklopený malebnými skalami. Aby ste sa dostali do chrámu, musíte prejsť cez visutý most a  vystúpiť 108 schodov. Táto malá túra je považovaná za rituál na očistenie svojich hriechov. Taktiež navštívime miestnu kočovnú rodinu, aby ste sa zoznámili so spôsobom života na vidieku. Tu môžete pomôcť pastierom s  ich každodennými prácami. 

monglia

Deň 08 - 10 (06.07. – 08.07.) : Jazda na koňoch v NP Terelj a Khan Khentii 

Mongolsko je najlepšou destináciou pre výlety na koňoch. My si zajazdíme tri dni v  NP Terelj a  Khan Khentii. Prebehneme sa otvorenými údoliami, zalesnenými prechodmi, chodníkmi pozdĺž riek. Cestou stretneme pastierov, prebrodíme rieky. Následne si vychutnáme nádhernú scenériu krásneho pohoria Baga Khentii.

mongolia

terelj

Deň 11 (09.07.): Relaxačný deň and rafting na rieke Tuul

Dnešný deň venujeme celkovému relaxu po náročných troch dňoch. Ale budeme relaxovať aktívne, čaká nás jednoduchší rafting na rieke Tuul. Cestou uvidíte stepi so zvieratami ale aj strmé vrchy a pralesy topoľov priamo pri rieke.

Deň 12 (10.07.): Socha Džingischána 
gengchis khan

Po raňajkách sa vydáme späť do Ulánbátaru. Cestou navštívime sochu Džingischána, ktorá je v súčasnosti najväčšou (40m vysokou) jazdeckou sochou na svete. Výťahom alebo chôdzou sa dostaneme na hlavu koňa, odkiaľ je úžasný výhľad na okolie.
Poobedie začneme prehliadkou mesta a navštívime námestie Džingischána a Národné múzeum Mongolska, aby sme získali prehľad o histórii a kultúre Mongolska. Preskúmame kočovný život vrátane artefaktov z doby kamennej a bronzovej, tradičných kostýmov a posvätných relikvií. Navštívime kláštor "Gandan", najväčší fungujúci budhistický kláštor v Mongolsku. V chrámových domoch sa nachádza 26 metrov vysoká majestátna pozlátená socha Migjida Janraisiga. Vo večerných hodinách navštívime folklórnu show "Zázraky Mongolska" slávneho súboru Tumen-Ekh - je jednou z najúspešnejších folklórnych skupín, ktoré zdieľajú tradičnú mongolskú hudbu so svetom a cestujú do viac ako 40 krajín. Večer ideme na večeru do medzinárodnej reštaurácie "Bd's Mongolian Barbeque".

Deň 13 (11.07.): Naadam festival, Otvárací ceremoniál, účasť na súbojoch vo wrestlingu, lukostreľbe a  pretekoch na koňoch

Dnes sa zúčastníme slávnostného otvorenia festivalu Naadam na národnom štadióne v Ulánbátare. Je to najväčšia, najobľúbenejšia a  aj najdôležitejšia kultúrna udalosť Mongolska zameraná na tri športy: dostihy, zápas v mongolskom štýle a lukostreľba. Nie je to náhoda, že všetky tri zručnosti vychádzajú z možností legendárnej armády Džingischána - sily, ktoré ovládli najväčšie impérium, aké svet kedy poznal. Po úvodnom ceremoniáli navštívime súťaž v lukostreľbe. Lukostreľby sa zúčastňujú muži i  ženy v pestrofarebných národnostných krojoch.

nadaam

nadaam

Potom sa pôjdeme pozrieť na 1. časť mongolskej národnej súťaže v zápasení, uvidíme naživo zápasníkov bojujúcich na zelenej lúke. V mongolskom zápasení nie je žiaden rozdiel váh. Poobede sa vydáme na "Hui Doloon hudag" (konské dostihy festivalu Naadam) s mongolskými pretekári zo všetkých kútov Mongolska. Budete môcť zažiť brilantné šialenstvo pretekárskeho poľa. Súťaž zahŕňa okolo 250-300 koní.

Deň 14 (12.07.) : Odlet z Ulaanbaataru

Transfer na letisko a  odlet domov

Termín : 29.06. – 12.07.2018

Cena výletu : 1995€ + letenka ( 500€-650€ )

V  cene výletu:
Po celý čas k  dispozícií anglicky hovoriaci sprievodca, Ubytovanie v  hoteli v  meste a  v  Ger kempe po dobu výletu v  prírode, komplet strava , transfery , všetky vstupy podľa programu, vstup na Naadam festival, kultúrne tanečné predstavenie, jazda na ťaviach v  púšti Gobi, trojdňová jazda na koňoch, 2-hodinový rafting , voda počas výletu.

V  cene nie je zahrnuté:
Vízum, Osobné výdaje, Poistenie, Prepitné

► Ak chcete s nami vyraziť na tento dobrodružný výlet, píšte nám na vylety@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžte aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face :)

Komentáre Disqus