Silnú envirosekciu a tematiku vysokohorskej kultúry prinesie tohtoročný festival Hory a mesto 

Juraj Lukáč bude hovoriť o záchrane divočiny

Ochrana životného prostredia, šetrný prístup k prírode a zachovanie jej prirodzenosti budú silnými témami 21. ročníka festivalu Hory a mesto, ktorý sa uskutoční 25. – 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v BratislaveEnvirosekcia je už dlhodobo súčasťou programu festivalu a stala sa z nej prierezová téma, ktorá prepája všetky sekcie festivalu Hory a mesto.

Tohtoročný festival začíname horskou kultúrou - Tradície, ľudia a hory v stredu, 25. marca 2020 o 18:30. Prezentácia Pod Roháčom žijem nás zavedie do Zuberca, kde nás folklorista Richard Janoštín a horský vodca Rudo Žuffa zoznámia s kultúrnym životom a prácou horskej služby. Tradície v ich prostredí nie sú len súčasťou folklórneho festivalu, ale ich každodenného života. Dozvieme sa  aj to, čo pre Richarda znamenalo osobné stretnutie so skladateľom Svetozárom Stračinom, o ktorom natočil portrétový film Paľo Barabáš a premietneme ho v tomto bloku,“ uvádza zostavovateľka sekcie Soňa Oravcová. 

Počasie, ktoré je tohtoročnou tematickou novinkou festivalu, je dramaticky ovplyvnené ľudskou činnosťou. Jeho prudké zmeny sú dôsledkom klimatickej krízy a zásadne ovplyvňuje náš pobyt vo vysokohorskom prostredí. O počasí v horách budú prednášky meteorológov  Miriam Jarošovej a Mira Žiaka vo štvrtok 26. marca 2020 o 18:00.  ,,Divákovi pomôžu presnejšie porozumieť a vyhodnotiť počasie, a tak sa vyhnúť možným problémom, ktoré nás môžu stáť aj život, “dopĺňa Soňa Oravcová.

O záchrane divočiny bude v piatok 27. marca 2020 o 18:00 hovoriť dlhoročný ochranár a náčelník lesoochranárskeho zoskupenia Vlk Juraj Lukáč v jeho prednáške Všetko je inak. Po Jurajovi Lukáčovi porozprávajú o svojej činnosti v záchrannej stanici zvierat v Zázrivej ochranár Meďo Macek a režisérka  Katarína Tekeľová. Zároveň uvedú film Šanca prežiť, ktorý ich zachytáva ako oduševnených záchranárov voľne žijúcich zranených zvierat a opustených mláďat. Stanica funguje v Zázrivej od roku 2001 a má bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov: za dvadsať rokov svojej činnosti prijali do stanice vyše 4000 živočíchov najrozmanitejších druhov, pričom sa im darí vrátiť do prírody viac ako dve tretiny z nich. „Tento blok ponúka rôzne pohľady a cesty ako zachrániť divočinu a  porozumieť, o čom sú ekomýty a ekorituály,“ približuje Soňa Oravcová. 

V sekcii o horských chatách sa predstavia v sobotu 28. marca 2020 o 18:00 chatári Marek Šurina a Tomáš Petrík, ako aj zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko. Marek Šurina porozpráva o tom, ako sa z vysokohorského nosiča stal chatárom a správcom rozpadnutej dreveničky, útulne Andrejcová a domčeka Horskej služby Čertovica. ,,Horské spoločenstvo, ktoré Marek založil, pritiahlo množstvo mladých ľudí  a spoločne zmenili tieto rozpadávajúce sa ubytovne na príjemné miesta, ktoré slúžia všetkým ľuďom prichádzajúcim do Nízkych Tatier,“ dodáva Soňa Oravcová. Chatár a horský vodca Tomáš Petrík v prednáške Hory na full time priblíži, ako sa udržiava legendárna chata “Brnčalka” pri Zelenom plese v Tatrách, čo to znamená byť dobrým chatárom, horským vodcom a horolezcom. Zástupcovia iniciatívy Upracme Slovensko budú hovoriť o svojich dobrovoľníckych aktivitách pri mapovaní nelegálnych skládok a upratovaní okolia udržateľným spôsobom, ale aj o tom, ako od roku 2018 zapojili do upratovania 9000 dobrovoľníkov a vyzbierali vyše 145 ton odpadu a aké sú ich ciele v horách v roku 2020. 

V nedeľu 29. marca 2020 o 18:30 cestovateľ Martin Navrátil, ktorý navštívil viac ako 175 krajín, zavedie divákov na najchladnejšie obývané miesto na svete Ojmiakon, ale aj na Čukotku, či na polárne stanice v Antarktíde. „Dobrodružné cestovanie je už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Divákom chceme sprostredkovať autentické príbehy miestnych ľudí z odľahlých kútov sveta, kde je aj -60 stupňov Celzia, spoznáme ich životné skúsenosti a vypočujeme si ich odkazy pre nás,” uzatvára Soňa Oravcová.

Aj tento rok je súčasťou festivalu filmová súťaž, výstava fotografií, lezecké preteky a samozrejmosťou budú sprievodné podujatia pre deti aj dospelých. Do fotografickej súťaže sa môžu záujemcovia prihlasovať do nedele 8. marca 2020 na webovej stránke www.horyamesto.sk.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.