TIP NA KNIHU: Expedícia - môj ľúbostný príbeh

Lenka Kantorisova - 7.5.2020
Expedícia

Naposledy ju otváram. Listujem stranami. K niektorým fotografiám a údajom sa ešte vraciam. No aj tak sa neviem rozhodnúť, čo ma fascinuje viac – príbeh o neúspešnom pokuse dobyť balónom neprebádaný Severný pól alebo celé roky neúnavnej práce, ktoré autorka po viac ako sto rokoch od expedície venovala pátraniu po príčinách jej neúspechu...

Andréeho expedícia mala byť veľkolepá. Veď ešte nikomu sa nepodarilo zaplniť tú bielu škvrnu na mape ďaleko za polárnym kruhom. Všetko bolo pripravené. Aj traja neskúsení členovia expedície, vodíkový balón (ktorému nie každý veril), slušné oblečenie vhodné na oslavu úspešných navrátilcov. Čosi sa však pokazilo a z veľkolepej expedície sa stal boj o holý život.

Expedícia
                                     Zdroj foto: vydavateľstvo Absynt

 

O príčinách neúspechu výpravy koluje množstvo názorov. Bolo napísaných niekoľko kníh. Bea Uusma sa rozhodla všetko ešte raz preštudovať. Každý jeden údaj, zapis v denníkoch, fotky. Výsledkom jej práce je kniha, ktorou možno listovať zas a znova. Kniha, vďaka ktorej sa môžno zahĺbiť do príbehu jednej výnimočnej expedície zo sklonku 19. storočia.

... pomaly ju zatváram. Príbeh neúspešných polárnikov si ma získal, ale musím priznať, že nevysvetliteľná vášeň autorky k Andréeho expedícii je pre mňa ešte o čosi fascinujúcejšia.

Viac o knihe sa môžete dozvedieť aj tu: Expedícia - môj ľúbostný príbeh

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.