Túra na Kľak z Fačkovského sedla

Jozef Terem - 6.9.2018
Klak z Fackovskeho sedla

Pripomeňme si túto veľmi populárnu turistickú trasu, ktorá je vždy dobrou voľbou. Na Kľaku /1352 metrov/ som bol niekoľko krát a tento kopec patrí podľa môjho názoru k najkrajším a najfotogenickejším vrcholom Malej Fatry. Pričom Kľak leží na južnom okraji hlavného hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry.

Výstup na vrchol Kľaku je pomerne jednoduchý

Teda aspoň z Fačkovského sedla, z ktorého sem mieri absolútna väčšina turistov. Aj preto je túra na tento kopec medzi turistami veľmi populárna. Ďalšie výstupové trasy vedúce z obce Fačkov, či z obce Vrícko a aj z ďalších miest sú dlhšie a je nutné pri nich prekonať väčšie prevýšenie.

Kľak
Kľak je svojou siluetou viditeľný do ďaleka a z jeho vrcholu sú nádherné výhľady. Najkratšia výstupová trasa na Kľak teda vedie z Fačkovského sedla. Počas výstupu je nutné prekonať iba 550 výškových metrov a asi 5 kilometrov. Priemerný turista to zvládne za približne dve hodiny. A od vrcholového kríža sa možno následne kochať krásnymi výhľadmi. 

Fackovske sedlo

Z Fačkovského sedla vedie cesta najprv po širokej poľnej ceste (po červenej). Čoskoro však treba odbočiť a od druhého rázcestia pokračovať vľavo hore po žltej. Cesta sa čoskoro zmení v početné serpentíny a vy šliapete do svahu vrcholu Reváň (1 205 m), najjužnejšieho vrcholu hlavného hrebeňa Malej Fatry. Cesta je síce do kopca, ale vďaka traverzu chodníka je šliapanie nahor celkom príjemné. Vôkol je zmiešaný les, ktorému dominuje buk. 

Postupne sa lesom dostanete do sedla pod Reváň. Na trase konkrétne tejto výstupovej cesty však Reváň už leží mimo cestu na Kľak. Zo sedla však nie je problém na Reváň po širokom chodníku vystúpiť. Odmenení budete výhľadom na kopce Homolka, či Strážov (1 213 m) - najvyšší vrchol susedných Strážovských vrchov.

Reváň vyhlad
Vráťme sa však na našu trasu. V sedle už vstupujeme do Národnej prírodnej rezervácie Kľak. Cesta pokračuje prakticky už po hrebeni. Chodník je väčšinou široký, mierne sa vlní a tu a tam poskytuje zatiaľ ešte obmedzené výhľady.

cesta na Kľak

cesta na Kľak

Ťahavým stúpaním sa postupne dostanete na rázcestie Pod skalou (odkiaľ by ste sa mohli po zelenej dostať do obce Vrícko). Tu sú aj základy pôvodnej turistickej chaty Pod Kľakom, ktorá tu stávala ešte v roku 1947. Práve na tomto mieste panuje väčšinou príjemné bezvetrie, čiže sa tu môžete prezliecť, občerstviť a podobne. No z tohto rázcestia je to na vrchol už len niekoľko minút.

Kľak

Od vrcholového kríža máte ako na dlani materskú Malú Fatru /za predpokladu, že práve nevymáknete hmlu, ako sa to zopár krát stalo aj mne :D/, dobre sú viditeľné aj Kysucké Beskydy, Veľká Fatra, Chočské vrchy, ale aj Západné Tatry, Veľká Fatra a Nízke Tatry. Smerom na juh a juhovýchod dominujú pohoria Vtáčnik a Kremnické vrchy. Podľa môjho názoru tak nádherný výhľad ako z Kľaku, poskytuje len málo iných kopcov. Na tejto túre pravdepodobne stretneme množstvo iných turistov, no oplatí sa sem určite vybrať. 

  • Ak premýšľate, kde sa v okolí dobre najesť alebo ubytovať, len niekoľko kilometrov je to do známej dedinky Čičmany. Je tu na výber viacero možností. My môžme z vlastnej skúsenosti odporučiť Penzión Javorina, kde vám pripravia vynikajúce domáce špeciality a môžte sa tu aj ubytovať.

penzion javorina

Komentáre Disqus