Turistická Madeira s Dobrodruhom

Jozef Terem - 31.1.2020

Poď s nami na Madeiru - hornatý portugalský ostrov, ležiaci 700 kilometrov západne od Maroka a 960 km od Lisabonu. Ostrov je typický množstvom zavlažovacích kanálov - levád, pozdĺž ktorých vedú turistické chodníky s nádhernými výhľadmi najmä na Atlantik. Zaujalo vás to? Nižšie si pozrite turistický program a fotky. A ak si dostal chuť Madeiru prebádať, prechodiť miestne hory, kúpať sa v oceáne a spoznať aj netypické zákutia ostrova, PRIDAJ sa k nám! 

 • Výlet plný peších výletov pestrou krajinou
 • Levády - unikátny systém zavlažovacích kanálov
 • Vavríny - prírodné dedičstvo UNESCO
 • Funchal s tradičným kvetinovým a rybím trhom
 • Morské plody, hovädzí špíz, tradičné madeirské víno či rum 
 • Orientačný termín výletu: 12.-19.9.2020

Deň 1.: Letecky Viedeň alebo Praha - Funchal (s prestupom) 

Ubytovanie v hoteli v centre mesta. Podvečer prechádzka centrom mesta.

Deň 2.: Polostrov Sao Lorenҫo

Dopoludňajší výlet na najvýchodnejší cíp ostrova - polostrov Sao Lorenҫo a pozorovanie rozbúreného Atlantiku (cca 8 km). Návšteva veľrybárskeho mestečka Caniçal. Popoludňajší výlet panoramatickou cestou po severnom pobreží až do mestečka Porto da Cruz (cca 8 km); historická továreň na výrobu rumu z cukrovej trstiny.

Madeira

Madeira

Deň 3.: Severná časť ostrova

Prejazd na severné pobrežie k mestečku Santana. Odtiaľ do vnútrozemia na Casa das Queimadas - peší výlet pozdĺž levády k Caldeirão Verde ( "zelený kotol" s jazierkom do ktorého padá cca 300 m vodopád, jedna z najodľahlejších častí ostrova s ​​mnohými výhľadmi a bujnou vegetáciou). Podľa kondície je možné pokračovať na Caldeirão do Inferno ( “pekelný kotol”, pre ktorý sú typické skalné prielomy, hlboký kaňon a na konci skalný kotol s pramienkami stekajúcimi po stenách) (cca 13/18 km).

Madeira

Deň 4.: Hlavné mesto Funchal

Ranná návšteva tržnice Mercados dos Lavradores s kvetinovým a rybím trhom. Následne presun do štvrti Monte (fakultatívne možno ísť aj panoramatickou lanovkou). Návšteva tropickej botanickej záhrady a možnosť jazdy na prútených saniach ulicami mesta. Popoludní prehliadka mesta (radničné námestie s barokovou radnicou, katedrála Sé, kláštor Santa Clara) a na záver pre záujemcov ochutnávka vína z Madeiry.

Madeira Funchal

Madeira Funachal

Deň 5.: Západná časť ostrova 

Prejazd cez horské sedlo Encumeada s panoramatickou vyhliadkou, ďalej Fanal - prechádzka medzi prastarými vavrínami (UNESCO). Výjazd na náhornú plošinu Paul da Serra do výšky 1 600 m (jediné rovné miesto na Madeire), ďalej smerom do Rabaҫalu a odtiaľ peší výlet k pôsobivému vodopádu Risco a ďalej levádou 25. prameňov (kuloár s bujnou vegetáciou, kde stekajú početné pramienky vody). Ďalšou zástavkou bude v severozápadnom cípe ostrova malé mestečko Porto Moniz s vulkanickými jazierkami (cca 15 km).

Madeira

Deň 6.: Horská etapa - najvyššie vrcholy Madeiry

Skoro ráno výjazd pod Pico do Ariero, odtiaľ horský prechod cez vrchol (1 818 m. n. m.) a niekoľkými tunelmi. Na záver výšľap na najvyššiu horu ostrova Pico Ruivo (1 862 m. n. m.). Po celej trase sú nádherné výhľady (cca 6 km). Cestou späť zástavka v malebnom mestečku Santana s tradičnými pestro namaľovanými domčekmi s trstinovou strechou. Ďalej sa pokračuje po severnom pobreží do São Vincente, kde je možnosť návštevy vulkanickej jaskyne s rovnomenným názvom.

Madeira

Madeira

Deň 7.: Okružný výlet cez vidiecke severné a západné pobrežie ostrova

Cestou s ​​celým radom krásnych zástavok a vyhliadok. Kráľovská Levada do Rei (cca 10 km), vodopád Nevestin závoj a malebné mestečko Porto Moniz s možnosťou kúpeľa v lávových jazierkach. Ďalej sa pokračuje na najzápadnejší bod ostrova Ponta do Parga s majákom a výhľadmi na útesy západného pobrežia.

Madeira

Madeira

Deň 8.: Odlet domov 

Letecky Funchal - Viedeň alebo Praha (s prestupom v Lisabone).


 • Cena zájazdu: 900e + letenka z Viedne alebo Prahy do Funchalu (orientačná cena cca 300e)

Orientačný termín: 12.-19.9.2020

V cene je zahrnuté:

 • služby sprievodcu
 • medzinárodná letenka
 • ubytovanie - 7x penzión s raňajkami (dvojlôžková izba s vlastnou kúpeľňou)
 • doprava súkromnými mikrobusmi

V cene nie je zahrnuté:

 • fakultatívne aktivity (tradičné prútené sane, tradičný Madeirský večer)
 • príplatok za jednolôžkovú izbu - bude vyčíslený na vyžiadanie
 • ostatné stravovanie
 • vstupy do pamiatkových objektov
 • poistenie liečebných nákladov či storno poplatkov (radi sprostredkujeme)

Pre vyzbieranú skupinu Dobrodruhov zabezpečuje tento výlet na mieru: CK Enjoy Travel

S účastníkmi výletu sa vopred stretneme alebo si zavoláme. Chceme vyzbierať ľudí rovnakej krvnej skupiny. Preto hľadáme parťákov veselých, komunikatívnych, spoločenských, so vzťahom k turistike. V prípade, že chcete vyraziť na MADEIRU v kompaktnej skupine, čoho zárukou je Dobrodruh.

V prípade záujmu píšte na: info@dobrodruh.sk

Veľkosť skupiny 8-16 osôb

Poznámka: Zmena programu vyhradená. Na Madeire je vysoká premenlivosť počasia, takže je pravdepodobné, že dni nebudú realizované v uvedenom poradí - všetko budeme operatívne upravovať na mieste podľa aktuálnej predpovede počasia.

Fakultatívne služby / výlety:

 • zjazd v prútených saniach (25 EUR / os.)
 • vstup do jaskyne São Vincente (8 EUR / os.)
 • tradičný Madeirský večer vrátane nápojov (22 EUR / os.)
 • botanická záhrada (5,5 EUR / os.)
 • návšteva vinárstva s ochutnávkou (8 EUR)
 • lanovka vo Funchale (11 EUR / 1 cesta)

Vhodné obdobie na návštevu Madeiry:

Počasie na Madeire je ovplyvnené severnými pasátmi, vďaka ktorým je tu teplo počas celého roka. V zime sa teploty pohybujú okolo 16-19 °C, na jar a jeseň sú typické teploty okolo 20-23 °C a v lete dosahuje priemerná teplota 29 °C.

Na Madeiru tak možno cestovať v priebehu celého roka.

Komentáre Disqus