Turistika na horách v Kazachstane a Kirgizsku

Dobrodruh.sk - 1.3.2020
ala archa kirgizstan

Opäť sa chceme vybrať na hory do Strednej Ázie a hľadáme parťákov. Tentokrát do Kazachstanu a Kirgizska a vychutnať si horské mňamky oboch týchto krajín. Opäť sme tak pripravili výlet podľa našich chutí s programom, vďaka ktorému možno prežiť parádny čas na horách, no aj vystúpiť na najľahšiu štyritísicovku na území bývalej ZSSR - Peak Ucitel /4540 metrov/ v národnom parku Ala Archa.    

1. DEŇ: Odlet do Almaty

Stretko na letisku a vyrážame smer Stredná Ázia. 

2. DEŇ: skoro ráno prílet Almaty

Almaty je finančné a obchodné centrum krajiny. Ubytovanie v päťizbovom byte v centre mesta. Exkurzia po meste z juhu orámovaným štyritisíc metrovými zasneženými štítmi. Práva stredoázijská gastronómia.

almaty

3. DEŇ: Výstup na štít Shimbulak 3450

Skoro ráno sa vyvezieme ku vysokohorskému klzisku Medeo (1700 m.n.m). V sedemdesiatich rokoch minulého storočia to bola ľadová aréna z „najrýchlejším“ ľadom na svete.  

Následne sa lanovkou vyvezieme na Talgarské sedlo (3200 m.n.m). Výstup na štít Shimbulak 3450 m.n.m. alebo treking ku ľadovcu Bogdanoviča. Transfer minivanom do horolezeckého základného táboru v údoli Turgeň. Ubytovanie a plná penzia vo vybavenom tábore v komfortných stanoch so skýtskou saunou.  

Shimbulak

Bogdanovič

4. DEŇ: Celodenný treking po kaňonoch Charyn a Temerlik.

Plná penzia. Ubytovanie v turistických stanoch v kaňone Temerlik

Charyn

stany

5. DEŇ: Hiking po treťom kaňone Bestamak

Dopoludnia absolvujeme hiking po treťom kaňone Bestamak a vo večerných hodinách návrat do horolezeckého základného táboru v údoli Turgeň. Ubytovanie v turistických stanoch, plná penzia. 

bestamak

6. DEŇ: Cesta do Biškeku, hlavného mesta Kirgizska

Ráno sa vydáme na 6 až 7 hodinovú cestu do kirgizského Biškeku. Ubytovanie v hoteli v národnom parku Ala Archa vo výške 2200 m.n.m.

biskek

7. DEŇ – Národný park Ala Archa

Po raňajkách nás čaká 5 hodinový výstup na vysokohorskú chatu Raceka vo výške 3300 m.n.m. Zdatní športovci výstup na chatu absolvujú do troch hodín. Ubytovanie na chate. 

Horolezecký základný tábor, súčasťou ktorého je aj chata Raceka bol na post sovietskom priestore jedným z najviac využívaných horolezeckých stredísk. Sovietske výpravy do Himalájí začínali svoju prípravu práve v tejto oblasti.   

ala archa

8. DEŇ – Výstup na štít Učiteľa

Výstup na štít Učiteľa 4527 m.n.m. sa považuje za jeden z najľahších výstupov na štít s takouto výškou. Po 6 hodinovom výstupe vás čakajú panoramatické scenérie na okolité štíty pohoria Ťaň-Šaň a zostanú vo vás krásnou trvalou spomienkou.

Po 4 hodinovom zostupe na chatu Raceka si zaslúžime aj kirgizský koňak. Ten si každý našinec, počas pobytu v Kirgizsku vo veľkom pochvaľuje.  

ala archa

9. DEŇ – Plná penzia na chate Raceka

Voľný program alebo koordinovaný výstup ku vyššie položeným chatám Korona, prípadne Nauka alebo ľahká prechádzka po ľadovci Ak-Sai. 

ala archa

10. DEŇ – Zostup 

Po neskorých raňajkách zostup dolu ku hotelu, krátka exkurzia po Biškeku a parádna večera v stredoázijskej reštaurácii. Transfer na letisko.

kirgizsko jedlo

11. DEŇ – Odlet

Skoro ráno odlet.


  • Predpokladaná cena výletu: 1 400 € + letenka cca. 500 € 

  • Termín: +- 5. až 15. júl /ešte upresníme podľa dohody/

  • V predpokladanej cene je v podstate všetko, okrem poistenia a vreckového.

Podmienky pre účastníkov výletu:
Fyzická kondícia na vysokohorské túry, skúsenosti s pobytom v horách, odolnosť voči náhlym výkyvom počasia, zmysel pre humor, kolektívne povedomie a samostatnosť.

Ako sme sa mali na našich predošlých výletoch?

► Ak chceš aj ty vyraziť na hory do Kazachstanu a Kirgizska, píš nám na info@dobrodruh.sk alebo do správy na facebook Dobrodruh.sk a samozrejme môžeš aj osobne v našej klubovni Dobrodruh, kde dáme kávu alebo pivo a pokecáme face to face.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.