Výstup na Baníkov, Roháče

Jozef Terem - 14.6.2018
Vystup na Banikov Jozef Terem

Roháče sú mnohými vysokohorskými turistami považované za naše najkrajšie hory. Hoci nedosahujú takých výšok ako samotné Vysoké Tatry a väčšinou ani nie sú tak dramaticky strmé, poskytujú perfektné možnosti na turistiku. Hlavne preto, že tu cesty vedú priamo po hrebeni. A to zaručuje skutočne nádherné výhľady.

Rohace

Zároveň ponúkajú Roháče tiež dávku adrenalínu. Najmä na ťažkých chodníkov vedúcich často nad hlbokými priepasťami. Za všetko stačí spomenúť výstup na Ostrý Roháč, ktorý je pre mnohých celkom slušným vzrušením... Tí, čo ste tam boli asi dáte za pravdu :)

ostrý roháč

Túry v Roháčoch sú pomerne náročné po fyzickej aj psychickej stránke, vyznačujú sa dlhými nástupmi a veľkým prevýšením. Sú ale nezabudnuteľné. Jednou z nich je celkom určite aj túra na Baníkov. Baníkov je najvyšší vrch v hlavnom hrebeni Západných Tatier a tyčí sa do výšky 2 178 metrov.

  • Výstup na Baníkov je síce pre turistov notoricky známa túra, no pripomeňme si ju ako TIP na letné víkendy.

Na Baníkov je možné vyraziť z rôznych smerov 

Či už z juhu /z liptovskej strany/ zo Žiarskej doliny alebo zo severu /z oravskej strany/ z Roháčskej doliny. My sme vyrazili z Oravy. Ako štart možno označil parkovisko Adamcuľa pri vstupe do Roháčskej doliny vo výške 1189 metrov. Dostanete sa sem autom alebo pešo z dediny Zuberec. Do Baníkovského sedla je to po žltej turistickej značke 2,5 hodiny.

Banikovske sedlo

Trasa ja jednoduchá. Vyrazili sme po asfaltke, ktorá je zároveň turistickým chodníkom k Ťatliakovej chate. Po chvíli sme odbočili z asfaltky vpravo, smerom na Roháčske plesá. Asfaltka skončila po niekoľko desiatkach metrov a po vstupe do lesa začína terén dosť prudko stúpať. Cestou odporúčam kúsok odbočiť k známemu Roháčskému vodopádu, kam sa môžete dostať z parkoviska Adamcuľa za približne 30 minút. Ten je vysoký 23 metrov a vo výške 1340 metrov. A najmä na jar, keď sa topí sneh je to riadna riava. 

Rohačsky vodopád
Cesta pokračuje ďalej lesom strmo do kopca, až sa dostanete na vyhliadku a zároveň križovatku ciest - Rázcestie pod Hrubou kopou vo výške 1577 m. Mali by ste tu byť podľa turistických značiek za približne 1,2 hodiny. Odtiaľ už vedie cesta priamo do Baníkovského sedla /2045 metrov/.

Banikov

Baníkovské sedlo vyzerá blízko, ako na skok. No je to očný klam a treba ešte riadne zašlapať, skoro 500 výškových metrov. To dáte priemerným tempom po žltej značke asi za 90 minút. Tu je možnosť si dopriať zaslúžený oddych, pokochať sa výhľadmi a pripraviť sa na finálny výšvyh na samotný vrchol Baníkova. Ten je už pomedzi skaly a celkom technicky náročný, čo by sa mohlo prejaviť hlavne počas dažďa. Na Baníkov /2178 metrov/ je to ešte približne 130 metrov, čo dáte orientačne za 30 minút.

A ste hore. Kochajte sa krásnym výhľadom a užite pekný deň :)

Banikov
 

Komentáre Disqus