Cyklovýstup na najvyššiu horu Thajska Doi Inthanon

Juraj Micka - 20.7.2016
Cyklistike (či už cestnej alebo horskej) sa aj napriek sústredeniu majoritných podujatí sveta v  Európe nedarí iba na  starom kontinente. Tomuto dynamickému športu pomaly prichádzajú na chuť aj v  ostatných končinách sveta, menovite v  ázijskom Thajsku. Tropická krajina s  desaťnásobnou rozlohou Slovenska ponúka priaznivcom strojov na dvoch kolesách všetko, čo si len môžu predstaviť – od vlniacich sa zelených kopcov na severe cez úchvatnú scenériu až po rovinaté pláne na juhu – a  ešte aj niečo najviac, a  to nemilosrdné slnko a  vysoké teploty.

Thajské hory neradno podceňovať

Navzdory absencii skalných útvarov tak ako ich poznáme my napríklad v  Tatrách netreba podceňovať nadmorskú výšku, do ktorej sa niektoré hory dokážu vyšplhať. Pravým vzorom je aj stromami obrastená najvyššia hora Thajska nazvaná Doi Inthanon dosahujúca výšku 2565 m.n.m (čo nie je až tak ďaleko od Gerlachu). Táto hora prináša pre cyklistov dve správy. Tou dobrou je, že na jej vrchol sa dá vystúpiť na bicykli po asfaltovej ceste, avšak to zlou je, že tento výstup je mimoriadne náročný a  vyžaduje riadnu dávku odhodlania a  dobrej kondície. Poďme sa na tento výstup pozrieť podrobnejšie. 

Doi Inthanon v číslach

Na vrchol hory sa pristupuje južne od  mesta Chiang Mai, ktoré sa nachádza v  nadmorskej výške 300 m.n.m. To teda znamená, že cyklisti budú musieť pri výstupe na Doi Inthanon prekonať úctyhodných 2300 metrov prevýšenia. A  to nie je všetko – výstup sa navyše rozprestiera po trase dlhej takmer 50 km (47.78 aby sme boli presný), pričom priemerný gradient stúpania je 5.8%. Najstrmší úsek dosahuje sklon prevyšujúci 23%. 

Doi Inthanon v  porovnaní so slávnymi výstupmi na Tour de France

Aby sme uviedli práve opísaný výstup do perspektívy, môžeme sa pozrieť na jeho porovnanie s  kategorizovanými výstupmi na tohtoročnej Tour de France. Dĺžka väčšiny stúpaní sa nachádza v  rozmedzí od 5–15 km, pričom ich sklon je hocikde medzi 5–9%. Najdlhší výstup čakal jazdcov v  10. etape – 22.6 km – a to stále nie je ani polovica toho na Doi Inthanon! Možno teda bezpečne usúdiť, že výstup na najvyššiu horu Thajska ďaleko presahuje náročnosť akéhokoľvek stúpania na pretekoch Tour de France a  mohol by byť vskutku ich samostatnou etapou. 
Doi Inthanon

Každoročná výzva

Domáci cyklisti si môžu porovnať svoje sily s  inými jazdcami regiónu každoročne vo februári na organizovanom skupinovom výstupe. Niekoľko hodinový výstup však viac pripomína boj so sebou samým ako s  inými. Veľká vzdialenosť a „nekonečné“ stúpanie určite nie je pre všetkých a  predstavuje výzvu aj pre tých zdatnejších cyklistov. Sledovanie tempa a  pravidelné dopĺňanie energie je nutnosťou. 
Komentáre Disqus