Profile picture for user Jozef Terem
Odoslať správu užívateľovi

Prihlás sa

Ak chceš kontaktovať ostatných používateľov, prihlás sa. Ak ešte nemáš konto, staň sa Dobrodruhom a zaregistruj sa.

Jozef Terem

139 Článkov

Priatelia ma poznajú pod prezývkou José alebo Chosé a som zakladateľom tohto portálu - Dobrodruh.sk, ktorý je pravdepodobne prvým nezávislým a autorským cestovateľským portálom na Slovensku. Už vyše 15 rokov sa snažím prostredníctvom Dobrodruha motivovať ľudí k cestovaniu, turistike, aktívnemu pohybu a spoznávaniu tradícii a krás Slovenska ale i cudzích národov. Zároveň ako vyštudovaný historik som na Dobrodruhovi vytvoril bohatú rubriku "História", kde je zverejnených množstvo článkov z dejín Slovenska ale i sveta od našich popredných historikov ale aj nadšencov. Samozrejme som aj človek, ktorý rád spoznáva svet. Mám precestovaných desiatky krajín a na základe týchto skúseností som v roku 2015 založil prvú cestovateľskú klubovňu a kaviareň na Slovensku - Dobrodruh, ktorá sídli v širšom centre Bratislavy. V nej pravidelne organizujeme cestovateľské diskusie a prezentácie cestovateľov, turistov, športovcov a ďalších inšpiratívnych ľudí. Klubovňa Dobrodruh je už dnes populárnym miestom stretnutí ľudí podobného zamerania z celej krajiny, pričom ku nám zavíta aj čoraz viac cudzincov. Ste v nej aj VY všetci srdečné vítaní.

Otvorenie hraníc, otvorenie možností

Cesta k mojim súčasným aktivitám je súhrnom diania trvajúceho viac ako 30 rokov. Už ako dieťa som rád cestoval, no pred revolúciou som sa pohyboval najmä po Slovensku. Zmena prišla s pádom Železnej opony. Hneď ako sa otvorili hranice v roku 1989, vycestovali sme s kamarátom na motorke do Hainburgu. Bola to nepredstaviteľná radosť a začiatok niečoho nového. Hneď v roku 1990 som si to namieril stopom do Benátok. Odvtedy som cestoval každý rok. Najprv stopom, neskôr vlakom, postupne letecky. Stále som posúval svoje hranice. Vyhľadával odľahlejšie bodky na mape sveta. V roku 1994 som vyrazil stopom, autobusmi a vlakmi na niekoľko mesačnú cestu až do Nepálu. Už vtedy som tak postupne spoznávali krajiny ako Irán, či Pakistan. O nich si dodnes mnohí myslia že ide o ríše zla. Žijú tu však mimoriadne pohostinní a skromní ľudia. Časom som pritvrdil a vyrazil na cesty do Západnej Papuy, krajín Afriky ako Guinea Bissau, Mozambik, Mauritánia... Nemal som veľa peňazí, no to nebolo rozhodujúce. Dôležitá bola priorita! Na cestovanie som si zarábal na brigádach a domov sa po týždňoch putovania vracal o niekoľko kíl ľahší. No stálo to zato a postupne sa z tejto záľuby stala láska na celý život :)

Práca ako koníček

Vždy som cestoval pre radosť. A pre radosť sa začalo aj moje štúdium histórie a etnológie na FiFUK v Bratislave. Už počas školy som sa túžil dostať na miesta, o ktorých som čítal. Študoval som príbehy o starých hradoch, miestach bitiek, významných osobnostiach. Odmalička ma zaujímala aj kultúra Indiánov. Čo malo za následok cesty do krajín ako USA, Mexiko, Guatemala, Bolívia, Venezuela  a ďalších v oblasti Latinskej Ameriky. Bolo to obdobie, keď mi po prvý krát bola škola zároveň aj záľubou. Po vysokej škole som začal pracovať ako novinár, písal som reportáže z cestovania po Slovensku, neskôr po svete. Časom som sa stal na dva roky spolu vydavateľom časopisu Historická revue, cieľom ktorého bolo popularizovať tento odbor medzi širokú verejnosť. Stále som však túžil vytvoriť vlastnú platformu o cestovaní, kde by ľudia, rovnako ako ja, mohli zdieľať svoje zážitky, navzájom sa spoznávať, nachádzať nových priateľov na cesty, radiť si a získavať zaujímavé a užitočné informácie. A tak vznikol v roku 2005 portál Dobrodruh.sk, zrejme prvý nezávislý portál o cestovaní na Slovensku.

Povedal som si, keď už toľko cestujem a míňam na to nemalé finančné prostriedky, skúsim to pretaviť do niečoho zmysluplnejšieho a zmeniť hobby na prácu. Na webe som pôvodne zverejňoval len vlastné články a fotografie. Po čase sa ku mne pridali kamaráti a platformu na uverejňovanie vlastných zážitkov uvítalo postupne čoraz viac ľudí. Dnes tu nájdete články na rôzne témy, ktoré sa venujú v prvom rade cestovaniu, fotografie, videá a najmä fórum, kde možno nájsť množstvo užitočných rád a spoločnosť na cestovanie. Svoje reportáže, zážitky a skúsenosti tak dnes na Dobrodruhovi zverejňujú desiatky autorov zo Slovenska ale aj Českej republiky.

 

Cestovateľ na plný úväzok

Pracovný čas si delím medzi starostlivosť o web, stretnutia, dohadovanie obchodných záležitostí, marketing, spravovanie kaviarne, organizovanie cestovateľských besied a rôznych zážitkových akcií. Moja práca je tak ohromná všehochuť. Pomedzi to sa raz za 1-2 mesiace vyberiem na cestu do sveta s partiou ďalších ľudí. Spoznal som tak desiatky krajín, čo dáva môjmu životu zmysel. Portál Dobrodruh, na ktorom sa práve nachádzate je mojou srdcovou záležitosťou. No nie je však jediný, kde som zverejňoval svoje články, reportáže a rozhovory. Za ten čas sa moje reportáže objavili prakticky vo všetkých slovenských printových mediách: Plus 7 dní, Život, Slovenka, Trend, Pravda, SME, Gold Man, Šarm, Nový čas a podobne. Bol som viac krát hosťom v rozhlase, televízii, na najvýznamnejších cestovateľských festivaloch na Slovensku. Tu je aspoň niekoľko ukážok:

Denník N: Skúsený cestovateľ o turistických topánkach: Pod 80 eur by som nešiel, radšej vychodené staré ako nekvalitné nové

SME rozhovor: Cestovateľ Jozef Terem: Dobrodružnosť môže mať pre každého iný význam

SME rozhovor: Navštívil mnoho krajín. A otvoril si cestovateľskú kaviareň

eTrend rozhovor: Letná dovolenka pri mori inak. S nádielkou adrenalínu

Žena SME: Keď je klasická dovolenka nuda: Cestovateľ radí, kam vyraziť

Grandmagazine rozhovorKto má odvahu, cestu do sveta si nájde

Plus TV rozhovor: Dobrodruh o vlastných skúsenostiach s gruzíncami či potomkami kanibalov

VIDEO z festivalu Cestou Necestou: ŽIVOT DOBRODRUHA - Jozef Terem

Plus 7 dní: Juhoafrická republika je svet vo svete

Plus 7 dní: Krajina baobabov aj výborného piva: Senegal sa nezdá

Trend: Srí Lanka na troch kolesách: divočina a obrovské dobrodružstvo

Slovenka: Po stopách ludožrútov

Gold Man: SENEGAL Kde majú ženy nohy ako gazely…

Život: Čína sa mení akoby mihnutím čarovného prútika

PRAVDARumunsko: Divoká príroda a tradície

Na Slovensku som rád

Vďaka mojej práci som našiel sám seba, aj zmysel svojho života, najmä v súvislosti s pracovným naplnením. Dáva mi sebavedomie, možnosť získať nové skúsenosti, spoznávať zaujímavé a pre mňa nové časti sveta. Dáva mi možnosť otestovať samého seba v rôznych, nie vždy ideálnych, situáciách. Kým kedysi som sa snažil „pozbierať“ čo najviac destinácií, dnes preferujem pomalé cestovanie. Rád trávim dlhší čas na jednom mieste, v pokoji, bez stresu, skúmaním daného miesta, zoznamovaním sa s domorodcami, s ich miestnymi zvykov, s prírodou. Najviac ma baví energia daného miesta, poznanie. Človek cestovaním múdrie. Má možnosť spoznávať iných ľudí, ich múdrosti, porovnávať svoj život s ich životmi, sledovať život v zahraničí. Je to veľmi obohacujúce. S o to väčšou chuťou trávim čas aj doma. Baví ma rozvíjať svoje aktivity na Slovensku, venovať sa rodine, priateľom a chodiť do slovenskej prírody. Cítim sa dobre v našich lesoch, na jazere, na Kamzíku v Bratislave, keď si môžem zajazdiť na bicykli alebo si zabehať. A rád sa vraciam na chalupu, ktorú mám v krásnej dedinke Malé Borové. Mojím cieľom je naďalej robiť všetko to, čo ma baví, udržať si entuziazmus a radosť, nevychladnúť, mať vízie a radosť zo života.

Cestovatelské skúsenosti

Navštívil som

Albánsko
Arménsko
India

Chcem navštíviť

Ďalší dobrodruhovia

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia