České Švajčiarsko: Krajina plná tajomstiev

V severozápadnom cípe Českej republiky sa na ploche 79 km² rozprestiera Národný park České Švajčiarsko, ktorý spolu so susedným Národným parkom Saské Švajčiarsko predstavuje oblasť pieskovcov, ktorá svojou rozsiahlosťou a zároveň minimálnym osídlením nemá v Európe obdobu.

Národným parkom bolo toto úchvatné skalnaté územie vyhlásené v roku 2000. A ako toto zaujímavé prírodné územie s jedinečnou faunou a flórou vzniklo? Pred viac ako 90 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo plytké more, na ktorého dne sa začala tvoriť vrstva piesčitých usadenín. Keď more ustúpilo, zanechalo po sebe pieskovcovú dosku, ktorú dodnes pretvára vietor, dážď a mráz. Zrodil sa tak podivuhodný pieskovcový svet plný skalných veží, mostov, roklín a tiesňav. Charakter krajiny dotvára aj zalesnené vrcholy sopečného pôvodu, z ktorých najvýraznejší je Růžovský vrch, dominanta južnej časti národného parku.

České Švajčiarsko však netvoria iba nehybné skaly. Rozľahlé lesy ukrývajú najrozmanitejšie druhy živočíchov a rastlín, a tak možno pri svojich cestách po tomto kraji zahliadnete v lese rysa ostrovida, nad hlavou vám zakrúži sokol sťahovavý alebo v blízkosti vodných tokov zbadáte stopy vydry riečnej. V posledných niekoľkých rokoch sa v tunajšej riečke Kamenici objavujú lososy, ktoré sem boli vysadené v roku 1999.

Růžovský vrch

České Švajčiarsko známe aj neznáme

Počiatky turistického záujmu o toto územie sa datujú už do druhej polovice 18. storočia, kedy tunajší kraj očaril švajčiarskeho romantického maliara a získal svoj názov České Švajčiarsko. Vtedajší majitelia panstva (Kinští a Clary-Aldringenovci) začali systematicky sprístupňovať turisticky atraktívne lokality, takže sa České Švajčiarsko od druhej polovice 19. storočia stalo vyhľadávaným cieľom rozvíjajúcej sa turistiky.

Najatraktívnejšími miestami národného parku, teda okolím Hřenska a Jetřichovickými stenami, prechádzajú dve obľúbené turistické chodníky. Cyklisti môžu spoznávať krásy Českého Švajčiarska pri jazde po cyklotrasách, pre milovníkov jazdy na koni sú tu vyznačené konské chodníky.

Najznámejším z turistických cieľov je Národná prírodná pamiatka Pravčická brána, najväčšia pieskovcová skalná brána v Európe. Veľkému záujmu turistov sa tešia tiež tiesňavy riečky Kamenice, kde je už od 19. storočia prevádzkovaná jazda na pramiciach.

Vodopád na rieke Kamenice

Zviezť sa na lodičkách hlbokým kaňonom obklopeným skalnými stenami bizarných tvarov je však možné len od Veľkej noci do konca októbra. V severnej časti parku potom určite stojí za to sa prejsť či previezť na bicykli malebným Kyjovským údolím, ktorým preteká riečka Křinice. Chodník vedie až k zaniknutej obci Zadní Doubice, kde je pre peších a cyklistov otvorený hraničný prechod do susedného Saského Švajčiarska.

Pre tých, ktorí túžia uvidieť České Švajčiarsko z vtáčej perspektívy a neboja sa náročnejšieho výstupu, sa ponúka niekoľko možností. Krásne výhľady do krajiny a zvlášť aj úžasné západy slnka sa naskytnú zo skalných vyhliadok Máriina skala, Rudolfov kameň a Viléminína stena blízko obce Jetřichovice. Rovnako stojí za to vystúpiť na rozhľadňu na Vlčí hoře blízko Krásne Lípy. Odmenou je panoramatický výhľad ako na Národný park České Švajčiarsko, tak aj na Lužické hory a pri dobrom počasí je možné uvidieť aj vrcholky Českého stredohoria.

Skalný hrad Šaunštejn

Od mája do septembra je rozhľadňa otvorená okrem pondelka denne, v ostatných mesiacoch len na víkendy. Úchvatný pohľad sa ponúka aj z Loupežnického hradu Šaunštejn blízko Vysoké Lípy. Šaunštejn je jedným zo šiestich tzv. skalných hradov na území národného parku, ktoré boli vytvorené na pieskovcových skalách počas stredoveku. Za návštevu stojí aj Falkenštejn u obce Jetřichovice či Kyjovský a Brtnický hrádok v severnej časti národného parku.

České Švajčiarsko však nie je iba divoká príroda plná skál a roklín, ráz tunajšej krajiny dotvárajú aj malebné zrubové chalúpky v dedinách, rozosiatych pozdĺž hraníc národného parku. Zvláštnosťou tohto kraja sú takzvané „podstávkové domy“, ktoré inde v Čechách neuvidíte. Vznikli kombináciou zrubového slovanského domu s hrázdeným domom západného typu. Mimoriadne krásne ľudové stavby nájdete v Kamenické Stráni a Vysoké Lípe, ktoré boli vyhlásené za dedinskú pamiatkovou zónou, ale aj v obciach Mezná, Chřibská či v Jetřichoviciach.

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky Českého Švajčiarska, pripomínajúce dávne príbehy tunajších obyvateľov, patria božie muky, skalné kaplnky, kostolné chodníčky a kamenné kríže, ktorých je v tomto kraji veľké množstvo.

Výstava v Dome Českého Švajčiarska

Dom Českého Švajčiarska

Návštevnícke stredisko Dom Českého Švajčiarska v obci Krásné ponúka hneď niekoľko zaujímavých služieb a súčasne aj možnosť zoznámiť sa zábavnou formou s prírodnými a kultúrnymi hodnotami tohto jedinečného územia.

Medzi najvyužívanejšie bude celkom iste patriť Informačné centrum Českého Švajčiarska v prízemí budovy, ktoré vám poskytne kompletné turistický informačný servis o regióne, k dispozícii vám bude aj internetová kaviareň, eko kútik s ponukou Bio aj Fair trade potravín, ďalej si tu môžete zakúpiť lístky a vstupenky na atraktivity v Saskom Švajčiarsku, v prípade záujmu vám zabezpečia aj ubytovanie, sprievodcovské služby a v neposlednom rade je v infocentre samozrejme široký sortiment turistického tovaru ako sú mapy, sprievodcovia, publikácie o regióne a suveníry.

Kaňon rieky Labe

České Švajčiarsko - život, tajomstvo, inšpirácie

Toto je názov expozície, ktorú by si žiaden návštevník tohto regiónu nemal nechať ujsť. Jedná sa o interaktívnu modernú expozíciu, ktorá vás prevedie nielen históriou, ale aj prírodou, ďalej vás upozorní na jedinečné kultúrne hodnoty i zaujímavé osobnosti tohto regiónu. Celá expozícia je rozložená v dvoch poschodiach, vyskúšať si na "vlastnej koži" môžete interaktívne a iné exponáty, ako je napr. veterný mlyn, lososiu cestu, labyrint v krajine, let balónom nad krajinou a ďalšie hravé exponáty. Odporúčame tiež pozrieť pútavú videoprojekciu o tradícii sklárstva v tomto regióne. Súčasťou expozície je ďalšia panoramatická projekcia na tému Príroda zrodená z piesku a mora a kinosála s kapacitou až 50 miest. A práve tu na vás čaká vyvrcholenie celej expozície vo forme dvadsaťminútového emotívneho filmu či filmovej koláže s názvom Krajina tajomstiev. Máte možnosť uvidieť nielen pôsobivé zábery na krajinu a prírodu Českého Švajčiarska, ale súčasne sa aj započúvať do pútavého výkladu o tejto krajine v podobe charizmatických hlasov hercov Františka Nemca a Vladimíra Dlouhého. Celá expozícia je dvojjazyčná (česky a nemecky) a je tvorená tak, aby zaujala pozorného návštevníka všetkých vekových skupín.

Dom Českého Švajčiarska je otvorený celoročne každý deň, za každého počasia od 9 do 17 hodiny.

Pre bližšie informácie o turistických možnostiach v Českom Švajčiarsku sa neváhajte obrátiť na turistické informačné stredisko v Krásnej Lípe (www.ceskesvycarsko.cz, [email protected]), ktoré prevádzkuje všeobecne prospešná spoločnosť České Švajčiarsko. Na vaše otázky vám tam radi odpovedia!

Autor Foto: Z. Patzelt, V. Sojka, M. Rak, K. Mrkusová