Južné Čechy: Hrady, zámky, cyklotrasy a chalupársky raj

Južné Čechy, kraj mierne zvlnených kopcov, malebných dedín a historických miest. Svojou krásou prekvapí každého návštevníka a zrejme aj preto sú práve Južné Čechy považované u našich susedov za chalupársky raj.

Ak sa sem vyberiete za historickými pamiatkami a samotnou históriou, ste na správnej adrese. Množstvo hradov a zámkov, historické centrá miest plné života a kultúry, majestátne gotické kostoly, zasnené renesančné zámky, kláštory, pamiatky ľudového staviteľstva, zaujímavé technické stavby vrátane dômyselných rybničných systémov.

České pamiatky na zozname UNESCO

Nachádzajú sa tu čarovné miesta, skutočné architektonické perly, akými sú Český Krumlov, zámok Hluboká nad Vltavou alebo Holašovice. Centrum nádherného Českého Krumlova bolo dokonca zapísané na Zoznam svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Je tu aj veľa hradov a zámkov, spomeňme aspoň Orlík nad Vltavou, Rožmberk nad Vltavou, Stádlec nad Lužnicí, Bechyně, Blatná... Turistov priťahuje aj kláštor vo Vyššom Brode a ďalšie pamiatky. Na vidieku možno nájsť množstvo malebných dedín s typickými murovanými stavbami juhočeskej ľudovej architektúry – tzv. sedliacke baroko. V Juhočeskom kraji je 16 dedinských pamiatkových rezervácií. Jedna z nich, Holašovice, bola tiež zapísaná na zoznam UNESCO. Južné Čechy majú však vďaka absencii veľkých priemyselných podnikov aj vysokú krajinnú hodnotu. Jedinou jazvou na krásnej krajine je snáď iba jadrová elektráreň v Temelíne, neďaleko mestečka Týn nad Vltavou. No ak si odmyslíme dramatický nádych tejto skutočnosti, samotná stavba elektrárne, hoci sa do krajiny samozrejme nehodí, ale stojí celkom určite za pohľad alebo aj návštevu. Ako pikantný dôkaz na jednej strane ľudského pokroku a na strane druhej, zahrávanie sa s osudom...

Týn nad Vltavou

Nechajme však jadrovú elektráreň a poďme do samotného Týna nad Vltavou. Ide o malé malebné mestečko, ktorého centrum je sústredené okolo náměstí Míru. Veľkým lákadlom pre všetkých, ktorí navštívia Týn nad Vltavou, sú vyhliadkové plavby - napríklad k sútoku Vltavy a Lužnice. Blízko pri lese Semenec, na mieste, kde bolo kedysi popravisko s názvom Na Spravodlivosti, stojí niádherná vyhliadková plošina. Okolím vás prevedie lesný náučný chodník. Za videnie tiež stojí zbierka starých kočov, bicyklov, motocyklov a áut v Múzeu historických vozidiel. Zaujímavé mestea sú však ešte aj České Budějovice – hlavné mesto kraja, ktoré sú tiež domovom svetoznámeho piva Budvar, či Tábor s bohatou históriou husitstva alebo Písek s najstarším kamenným mostom.

Týn nad Vltavou

Historické mesto Tábor

Zastavme sa trošku v Tábore, významnom meste českej histórie. Dnešný Tábor založili v roku 1420 na miestach, kde predtým už bolo v minulosti staršie mesto. Husiti potom odtiaľ pod vedením hajtmana Jána Žižku viedli svoje výpravy. Po porážke husitov získal Tábor roku 1437 z rúk Žigmunda Luxemburského štatút kráľovského mesta. Pokojnejšie roky na sklonku 15. a začiatkom 16. storočia umožnili rozvoj mesta. Po etapách vznikala mestská radnica, nasledovala veľkorysá prestavba kostola a vznik údolnej nádrže Jordán. Po veľkých požiaroch v rokoch 1532 a 1559 sa Tábor zmenil v kamenné mesto. Dnes vás tu privítajú krivolaké uličky obohnané mohutným opevnením, nádherne zdobené renesančné domy. Majestátne radnica a pozostatky hradu, najstaršia vodná nádrž v strednej Európe a duch husitstva, ktorý je každoročne pripomínaný veľkolepými slávnosťami. Južné Čechy sú však aj drsná horská krajina majestátnej Šumavy, Novohradských hôr a Blanského lesa. Množstvo krás skrýva však aj kraj juhovýchodne od Jindřichovho Hradca - vďaka málo narušenej prírode, hojným voľne rozdrobeným žulovým blokom, vysokým kopcom aj veľkým rybníkom býva právom nazývaný Českou Kanadou. Južné Čechy tak celkom určite uspokoja aj milovníkov aktívnej dovolenky.  Sú tu vynikajúce podmienky na cyklistiku, pričom je tu viac než 5000 kilometrov cyklotrás. K tomu prirátajte aj približne 3000 kilometrov značených turistických a náučných chodníkov.

Neďaleko Písku si však na svoje prídu aj vyznávači horolezectva. Lezecké terény v okolí Písku nájdeme na ľavom aj pravom brehu rieky Otavy. Väčšina skál je situovaná od Písku proti prúdu rieky, po prúde rieky sú dve menšie oblasti.  A samozrejme, Južné Čechy sú rajom vodákov. Na Vltavu, Lužnicu a Otavu, ktoré patria k najdlhším juhočeským riekam, sa vydávali dobrodruhovia s pádlom už za prvej republiky.