O hrade Trosky, ktorý žiadnou troskou nie je

Myslím, že to bolo v roku 2010, keď sa v českých jogurtoch „Kostíkoch“  ukrývali pod viečkami magnetky s obrázkami českých hradov. Autori série do nej zaradili aj obrázok hradu Trosky.  Bolo to dosť na to, aby najmladší člen našej rodiny presadil novú destináciu do plánu našich ciest.

Hrad Trosky v Libereckom kraji na severe Čiech

V podstate by šlo o jednu z mnohých zrúcanín, ktoré sa vám po pár rokoch budú zlievať do nejasnej spomienky. Trosky sú však naozaj iné. Postavili ich na dvoch čadičových skaliskách spojených nízkym sedlom. Na nižšej, mohutnejšej skale postavili vežu s menom Baba. Na vyššiu, štíhlejšiu vež s menom Panna. Nízke sedlo medzi nimi poskytlo priestor hradným budovám a nádvoriu. Hrad nechránili len strmé skaly, ale aj trojitý systém hradieb a brán. S jeho výstavbou sa začalo už v polovici 14. storočia na pokyn Čeňka z Vartemberka. Meno dostal podľa hory Trosky a písomne je doložený z roku 1396. Napriek tomu, že sa mu husitské bitky vyhli, v tomto období plnil úlohu hlásky a odtiaľto prichádzali prvé správy o pohybe vojsk do lužických miest. Neveľmi šťastnou udalosťou pre hrad bol jeho predaj Janu Zajíci z Hazmburka, ktorý stál na strane kráľa Matúša Korvína. Jeho protivník, Jiří z Poděbrad, zorganizoval trestnú výpravu proti hradu a vyplienil ho.

V Tridsaťročnej vojne si z neho striedavo robili základňu Švédi a cisárske vojská. Hrad tak začal nadobúdať podobu zodpovedajúcu svojmu menu. Valdštejni ako poslední šľachtickí  vlastníci sa oň neveľmi starali. Postupne spustol.  Vďaka vlne romantizmu v 19. storočí sa dočkal prvej väčšej obnovy a dnes ide o veľmi pekne zrekonštruovanú a prístupnú pamiatku. Výhľad z obidvoch veží hradu je skutočne impozantný. Pripraviť sa však treba aj na to, že na vrcholových plošinách hradu vietor nikdy neustáva. Preto aj v horúcom lete je tam citeľne chladnejšie ako pri jeho úpätí.

Okolie hradu je dobrým príkladom turistického marketingu ťažiaceho z návštevnosti hradu, ktorý sám o sebe nikdy nebol zvlášť významný. Na prístupovej ceste nájdete minimálne dve reštaurácie vychádzajúce z tradičnej dedinskej architektúry. Vzhľadom k polohe na vysokom kopci im nechýbajú výhliadkové terasy s pohľadom do širokého okolia. Dobré značenie na prístupových cestách a mobilné stánky so suvenírmi sú samozrejmosťou. Okrem toho v priľahlých dedinkách nájdete dve múzeá, ktoré stoja za pár samostatných viet:

Muzeum panenek a medvídků pod Troskami (Troskovice)

Aj negatívna reklama je reklama.  Určite to platí. Aj návšteva s negatívnou spomienkou môže byť prínosná návšteva. Návšteva toho múzea bola pre mňa ako výlet do vnútorného sveta psychicky chorej osobnosti.  Padol na mňa nedefinovateľný strach a pocit blízky panike ako keď som odchádzal z kina z filmu Záhada Blair Witch.

Ibaže tu, nepríjemné pocity navodili konkrétne exponáty. V prvej prehliadkovej miestnosti múzea máte možnosť vidieť realisticky (skôr super realisticky) stvárnených novorodencov.  Lenže! Na rozdiel od skutočného novorodenca,  ktorý dokáže byť tou najkrajšou bytosťou na celom svete pre svojich rodičov, títo sú ako zamrznutí v čase. Vyzerajú ako skutoční, ale nie sú. To môže znepokojiť mierne, zľahka. Lenže, predstavenie pokračuje. Predstavujú sa vám nedonosení novorodenci v inkubátore (v skutočnom). Ešte je to málo? Nechýba realistická bábika novorodenca s Downovým syndrómom, prípadne s telesným poškodením. Málo? Tak tu nájdete aj maternicu s plodom. Raz som niekde na internete zachytil diskusiu na tému pre koho  sa tieto bábiky vyrábajú, pre zdravotníkov, pre študentov, pre ...  Je pravda, že v ostatných miestnostiach nájdete naozaj pekné zaujímavé exponáty. Historické bábiky s porcelánovými hlavami, prvých plyšových medvedíkov z Nemecka, exoticky vyzerajúce bábiky prírodných národov Afriky, alebo Južnej Ameriky.

Válečné muzeum  Újezd pod Troskami

Kúzelné je už miesto, v ktorom sa nachádza múzeum. Obchod. Pôvodný dedinský obchod, ktorý rokmi zanikol, ale pohostinstvo, rozumejte krčma, ostala na svojom mieste. Tak „vchod vedľa vchodu“, sídlia v dokonalej symbióze.  Exponáty sú tu rozdelené do troch tematických skupín. Rok 1866 – vojna medzi Pruskom a Rakúskom o nadvládu nad nemecky hovoriacimi krajinami. Rozhodujúca bitka sa odohrala pri meste Jičín a vo východných Čechách sa na tento začiatok konca Rakúskej monarchie spomína na mnohých miestach. 

1. svetová vojna, opäť veľmi významná udalosť z pohľadu tunajšieho regiónu. Mnoho Čechov a Moravanov po narukovaní do Rakúsko Uhorskej armády sa dočkalo bojového nasadenia na talianskom fronte.  Neskôr zasa činnosť v Československých légiách v Rusku.  Návštevníka zo Slovenska určite prekvapí s akou hrdosťou sa Česi hlásia k tejto časti našej histórie. 2. svetová vojna a letecká vojna v oblasti severovýchodu Čiech. Väčšina návštevníkov sem asi príde práve pre tieto exponáty. Z veľkej časti ide o veci, ktoré sa podarilo ľuďom pracujúcim pre múzeum nájsť  na základe výpovede pamätníkov oných čias.  Prezentujú časti lietadiel Henschel 177, Junkers Ju 88, Messerschmidt  Bf110, Dakota DC 3, Dornier  Do 17, Airacobra  P39. Nechýbajú ani pechotné zbrane a časti pásovej techniky. Nie je to múzeum s nablýskanými vitrínami a precízne spracovanými zbierkovými predmetmi. Je to niečo medzi „vetešníctvom“, stodolou a milou, amatérsky spracovanou expozíciou. A práve to kúzlo „všehochuti“ robí toto miesto neopakovateľným. Návšteva v každom prípade stojí za to.