Vianočný duch Prahy

Každé ročné obdobie dodáva Prahe výnimočný šat, zvýrazňujúci jej poetickú krásu. V čase Vianoc však jej čarovnosť ešte narastá a i kamenné ulice akoby v období adventu viac pookriali a odkryli návštevníkovi čosi viac zo svojich tajomstiev a atmosféry dávnych čias.
 

Prechádzka Prahou môže mať rôzne podoby a závisí len od vnemových chutí človeka, aký poznávací koktejl si namixuje z historických, kultúrnych, gurmánskych či zábavných ingrediencií mesta, ktoré patrí k tým najväčším klenotom hlavných európskych metropol.

Ja som si namiešala veľmi tvorivú esenciu architektonických pamiatok, svojou krásou všetky zmysly ochromujúceho baletu Luskáčik od Čajkovského, no i esenciu rôznorodých chutí čokolády, na jazyku sa rozplývajúceho jedla i vianočného punču na Staromestskom námestí. A popritom neodolala ani vábeniu Vianoc v podobe unikátnej výstavy betlehemov v Jindřichovom Hradci i za cenu kilometrov navyše.
 

Bonboniéra plná lákadiel

 
Od roku 1992 je historické srdce Prahy na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO, čím sa len potvrdila pečať významu a krásy, ktorú tomuto hlavnému mestu Čiech dali už dávno predtým turisti i znalci celosvetovej histórie. Na obidvoch brehoch Vltavy ležia architektonickí svedkovia minulosti. Pri pohľade na nich má človek pocit, akoby sa stratil v čase a len tíško načúva, či sa spoza rohu neobjaví koč s konským záprahom a neumocní atmosféru dôb kráľov, ťažkých brnení a dám v nariasených šatách. Nebyť hluku áut, električiek a náhliacich sa ľudí v stereotype ich všedných dní, človek ľahko podľahne ilúzii toho, čo bolo dávno pred počítačmi, mobilmi i stresom civilizácie.
 
 
Spoznať všetky tajomstvá tohto mesta sa nedá za celý život, nieto za pár dní, nakoľko vyberať si je naozaj z čoho. Akoby ste mali pred sebou bonboniéru plnú lákadiel a nevedeli, ktorú prvú vložiť na jazyk a precítiť jej sladkosť. Prvé kroky na prechádzke Prahou môžu viesť ku klenotu českej gotiky, Pražskému hradu a jeho záhradám, do korunovačnej komory Chrámu sv. Víta, zamknutej na sedem zámok či navštíviť najslávnejšie pútnické miesto Loretu so Svätou chyžou (kópiou pôvodného domčeku Panny Márie z Nazaretu). Neďaleko Lorety sa nachádza i Strahovský kláštor, ktorý založil v roku 1140 český panovník Vladislav II. pre rád premonštrátov. Jeho najslávnejšou časťou je knižnica s viac než 900 tisíc zväzkami starých kníh. 
 

Staromestské námestie s vôňou punča

 
Dušu Prahy tvorí Staromestské námestie, na ktorého dlaždiciach sa písali dejiny českého národa.  Je to magické miesto s nezameniteľným fluidom, ktorého najväčšou atrakciou je Staromestská radnica s orlojom. V čase Vianoc tu zovšadiaľ rozvoniava punč, varené víno i medovina, do uší sa zakráda melódia kolied a všetkému tomu tróni obor – tisícami svetiel rozžiarený vianočný stromček. Ak aj nie ste v zhone pracovného dňa „provianočne“ naladení, na tomto mieste vás akoby zasiahne blesk vianočného posolstva a rozžiari sa vo vás dieťa.
 
 
Dynamickým symbolom mesta je rieka Vltava, ponad ktorú sa klenú mosty rôznych štýlov i príbehov. Ten najzaujímavejší  je spätý s Karlovým mostom, ktorého sochárska výzdoba je úchvatnou galériou pod šírym nebom. Karlov most dal vybudovať Karol IV., ktorého Česi nazývali Otcom vlasti. Práce na tomto kamennom diele, dlhom 515 metrov a širokom 9,5 metra, začali v roku 1357, no skončili až po jeho smrti začiatkom 15. storočia. Prechádzka po ňom umožňuje pohľad nielen na panorámu stoviek vežičiek mesta, 30 sôch a súsoší, ale i na diela pouličných umelcov.
 

Kultúrna zmes neodolateľných chutí

 
Historická vznešenosť českej metropoly je nepopierateľná, no jej pridanou hodnotou je i kultúrna rôznorodosť, ponúkajúca tie najpestrejšie odtiene divadelných predstavení, opier, výstav, koncertov.  Každoročne sa tu koná i karneval s alegorickým sprievodom masiek, ktorý i tento rok (20. 2. – 4. 3. 2014) vdýchne pražským uliciam sviežosť farieb.
 
Späť však k Vianociam, aj keď ich duch sa už stratil v novoročných prianiach. Čas však letí svojou vlastnou neúprosnou rýchlosťou a domovy čoskoro opäť  naplní vôňa medovníkov a zo všetkých strán budú cinkať vianočné zvony, pražské nevynímajúc. Započúvať sa do ich hlaholu a precítiť ducha Vianoc v uliciach Prahy je výnimočným zmyslovým zážitkom. 
 
 
Rada na záver:
 
K Vianociam neodmysliteľne patria betlehemy a  Jindřichův Hradec je mestom s bohatou tradíciou výroby i výstavy umeleckých diel s touto tematikou, medzi ktorými vynikajú Krýzove jasličky. Autorom tohto najväčšieho ľudového mechanického betlehemu na svete je Tomáš Krýza, ktorý toto svoje celoživotné dielo vyrábal viac než 60 rokov. Jeho unikátny betlehem obsahuje 1398 figúrok ľudí a zvierat, z ktorých je až 133 v pohybe.
 
Viac tipov na: www.czechtourism.cz