Opery, ktoré musíte vidieť

Dobrodruh.sk - 8.10.2013

Aj keď nepatríte k divadelným nadšencom a hudobným dielam v podobe opier sa oblúkom vyhýbate, je ťažké nepodľahnúť ohromeniu pri pohľade na tieto architektonické skvosty svetových opier. Týchto 5 operných budov za obdiv jednoznačne stojí.

1. Nádherná opera v Paríži

 
Dych spomaľujúca krása Palais Garnier, Národnej opery v Paríži, sa priam blyští zlatom a zložitými dekoráciami. Päťtonový luster, známy z Fantóma opery, stále priťahuje zraky svojou odvážnou veľkoleposťou. Hľadisko je obklopené maľbou Marca Chagalla. Vo veľkej vstupnej hale sa nachádza Zrkadlová sála, konkurujúca tej vo Versailles a Veľké schodisko.
 

2. Viedenská opera

 
Viedenská štátna opera je nielen jednou z najlepších operných scén sveta, ale zároveň i jednou z najkrajších budov na Ringstraße. Samotná budova bola postavená v rokoch 1863 až 1869 v neoromantickom štýle, ktorý dotvárajú i sochy dvoch jazdcov na koni nad hlavnou fasádou lodžie. Predstavujú Harmóniu a Erato – múzu poézie. Od toho istého autora, Ernsta J. Hähnela stojí na piedestáloch vo vnútri klenutého stĺporadia 5 bronzových sôch – Hrdinstvo, Spevácke umenie, Fantázia, Thália a Láska.
 
 

3. Islandská opera

 
Koncertná sieň Harpa v Reykjavíku má modernú tvár i z toho hľadiska, že je veľmi mladou sestrou iným európskym operám, nakoľko bola otvorená len v roku 2011. Konštrukcia sa skladá z oceľového rámu s geometricky tvarovanými sklami rôznych farieb, čo najmä v meniacom sa slnečnom odraze vytvára dojem svetelného tanca.
 

4. Opera v Sydney

 
Táto pozoruhodná budova s kaskádou mušľovitých útvarov sa nachádza v austrálskom prístave Sydney. Z diaľky pôsobí ako obria plachetnica, veľký exotický vták, no i ako mušľa. Od svojho dokončenia v roku 1973 sa stala neoddeliteľným symbolom Austrálie.
 

5. Národná opera v Oslo

 
Nová budova Národnej opery a baletu v Oslo je najväčšou kultúrnou stavbou v Nórsku, pričom citlivo a harmonicky zapadá do panorámy mesta s Oslofjordom. Charakter budovy dotvára kombinácia troch elementov – vlny predstavujú more a spojenie zeme a vody. Továreň reprezentuje vnútro budovy, t.j. jej funkčnosť a flexibilitu. Posledným elementom je tvar a výraz. Hlavnými stavebnými materiálmi boli mramor, drevo, kov a sklo.
 
Komentáre Disqus