Hinterstoder a Wurzeralm: Adrenalín i rodinná pohoda

Lyžiarske strediská Hinterstoder a Wurzeralm ležia na opačných úbočiach masívu Warscheneck so skalnou kulisou masívu Totes Gebirge (Mrtvé hory) na pozadí.  Rozmanitosť tratí sem láka široké spektrum ľudí: rodiny s deťmi, milovníkov carvingových oblúkov na širokých zjazdovkách či freeriderov jazdiacich v povestnom miestnom prašane. Sonnkogel Snow Park je zase výzvou pre všetkých snowboardistov. 

Nuda tu určite nehrozí. Ani pre tých, pre ktorých je adrenalín hlavnou prísadou života. Stačí si to zamieriť na neupravovanú a veľmi strmú čiernu trať s výstižným názvom Inferno (peklo), ktorej maximálny sklon je až 70 %. A pokiaľ budete mať také šťastie na prachový sneh, aký som v týchto strediskách mala ja, nebojte sa pustiť si to priamo do lesa a vychutnať si jazdu medzi stromami.

Strhmhlavá zjazdovka i Fun Park pre snowboardistov

Najslávnejšou zjazdovkou strediska Hinterstoder je 3,5 kilometrov dlhá trať Hannes-Trinkl s maximálnym sklonom 60 %. Pomenovanie dostala po tunajšom rodákovi, majstrovi sveta v zjazde v St. Antone v roku 2001 a bronzovom medailistovi z olympiády v Nagane, Hannesovi Trinklovi. Čaro miestnych zjazdoviek nám odkryla práve jeho dcéra Irene Trinkl, ktorá nezabudla podotknúť, že sa na tejto zjazdovke stále jazdí svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.
 
 
Najvyšším bodom strediska je Schafkogel (2000 m), odkiaľ sa po otvorených pláňach spúšťajú nenáročné modré zjazdovky. Oplatí sa ich vyskúšať najmä kvôli krásnym výhľadom na zasneženú reťaz hôr Totes Gebirge a celú malebnú oblasť Pyhrn-Priel. 
 
Pre súťaživé lyžiarske typy tu je pripravená výzva v podobe pretekárskej  rýchlostnej dráhy s ostrými zákrutami, na ktorej vám odmerajú výsledný čas. Snowboardisti zase milujú 300 metrov dlhú trať, na ktorej ich schopnosti preveria raily, boxy a dvojitý kicker-line. 

Rodinná pohoda versus freeridové pláne

Wurzeralm je o čosi kľudnejšie stredisko, uprednostňované najmä rodinami s deťmi, aj keď i v tomto prípade má čo ponúknuť „off-pistovým“ nadšencom.  Pre nich je určená freeridová lokalita Frauenkar (1870 m), kam sa dostanete spomalenou dvojsedačkou. Jej výhoda je v tom, že odrádza práve rodinné typy a priťahuje pravých freeriderov, ktorým nevadí nepohodlie nekrytej, pomaly sa do výšin vlečúcej sedačky. 
 
 
Priamo do srdca strediska sa dostanete pozemnou lanovkou a potom je už len na vás, či zlyžujete celých 22 kilometrov zjazdoviek alebo si vyberiete len tú najslnečnejšiu, Gammeringabfahrt, ktorej dĺžka je 4,5 km.
 
Hinterstoder i Wurzeralm sú od seba vzdialené 29 km, pričom skipas platí v obidvoch strediskách a deti do 10 rokov lyžujú v sprievode rodiča za 3 eurá na deň.

Skialp na Warscheneck (2388 m)

Keď som sa detailnejšie zahĺbila do mapy strediska Wurzeralm, uvedomila som si, že som tu už pred mnohými rokmi bola na svojej prvej skialpinistickej túre v Alpách. A tá viedla práve na vrchol Warscheneck, ktorý najmä v súčasnosti býva častým cieľom skialpinistov. V požičovni lyží na údolnej stanici pozemnej lanovky dokonca požičiavajú kompletnú skialpinistickú výstroj. 
 
Na alpské pomery tieto dve strediska nepatria k velikánom, no od Bratislavy sú vzdialené len necelé 3 hodiny cesty autom a ponúkajú veľmi zaujímavé prepojenie ideálneho miesta pre rodiny s deťmi i aktívnejších členov rodiny. Tí majú na výber medzi freeridom, skialpom či len otestovaním svojich schopností na svetoznámej zjazdovke Hannes-Trinkl.
 
Zdroj fotografií: OÖW Erber, OÖT Hochhauser