Krásy gréckeho ostrova Korfu alebo môžu zato Benátčania

Môžu za to Benátčania. V Grécku sa olivám darilo oddávna. Na Korfu však Benátčania ostrovanov motivovali. Za každý vysadený olivovník bola vyplatená finančná odmena. Potrebovali olej do lámp na svietenie… Dnes sa ich dá napočítať takmer štyri milióny. Vítajte na Olivovom ostrove!

Ostrov Korfu leží v Iónskom mori a jeho grécky názov Kerkyra má pôvod v mytológii. Kerkyra (alebo aj Korkyra) bola nymfa, do ktorej sa zamiloval vládca morí Poseidon. Gréci týmto názvom označujú nielen ostrov, ale i hlavné mesto.

Mnohé grécke ostrovy sú krásne, ale Kerkyra je najzelenší a najrozmanitejší z nich, a tak je vďačným cieľom zájazdov do grécka. Ponúka nádherné pláže každého druhu (vrátane tých opustených a ľudoprázdnych!), historické pamiatky, múzeá a kultúrne a hudobné zážitky. Hovorí sa, že ten kto sa raz napije z pramene Kardaki už nikdy ostrov neopustí. Myslím, že človek ani nepotrebuje riskovať a pokúšať kúzelnú moc prameňa. Stačí Kerkyru navštíviť, privoňať… Aj tak sa vám môže stať, že sa na toto kúzelné miesto budete už stále vracať.

Kerkyra

V hlavnom meste ostrova si podľa mňa prídu na svoje úplne všetci. Centrum, ktoré je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je zážitok nielen pre milovníkov histórie. Svojimi úzkymi uličkami a popraskanými stenami priamo nabáda k prieskumu. Nájdete tu množstvo turistických obchodíkov, ktoré určite nadchnú všetkých milovníkov nakupovania. Obchodníci sú milí a nevtieraví ľudia ponúkajúci naozaj široký sortiment všetkých nevyhnutných turistických suvenírov. Zablúdiť môžete ale aj do tichších častí, ktoré, celkom prekvapivo, nájdete za rohom. Tam vás ovanie vôňa práve pripravovanej večere a krik hašteriacich sa detí. O kúsok ďalej sa z okien miestnych obyvateľov ozve tklivý grécky popevok…Nechajte sa unášať atmosférou a prechádzku si vychutnajte. Sme predsa v Grécku, času dosť.

Taverna Tsipuradiko

Po prechádzke človek obyčajne vyhladne. Reštaurácií je v Kerkyre naozaj veľa a vyberie si určíte každý, od tých lacnejších po tie drahšie. V centre mesta stojí za návštevu taverna Tsipuradiko. Nájdete ju za budovou súdu pri Starom prístave. Jedlo sa tu servíruje na malých tanierikoch (čím viac ľudí, tým lacnejší je na osobu), taverna má veľmi príjemnú domácu atmosféru podtrhnutú malebným okolím.

Romantickí jedinci si potom môžu vychutnať večeru v zálive Garitsa. V parku pozdĺž pobrežia je mnoho reštaurácií, ktoré ponúkajú skvelé jedlo i pitie. Pokiaľ po vynikajúcom gréckom jedle naberiete sily, za nahliadnutie stojí kostolík sv. Spyridona, patróna ostrova. Vnútri sa nachádza sarkofág s pozostatkami svätca a kostol je považovaný za náboženské centrum celého Korfu. Obe benátske pevnosti tzv. Stará a Nová pevnosť sú tiež otvorené verejnosti, rovnako ako množstvo múzeí, ktoré sa tu nachádzajú.

Pre milovníkov kúpania mám v Kerkyre dobrú správu. Vedľa malého jachtárskeho klubu sa pod Starou pevnosťou nachádza malá pláž s príjemne čistou vodou, pekným výhľadom na susedný ostrovček Vidos a prechádzajúce lode. Na samotný Vidos sa dá dostať zo Starého prístavu. Loďka smerom k ostrovčeku vypláva každú celú hodinu. Na Vidose žijú divoké zajace a bažanti, bežný návštevník tam objaví príjemné (niekedy takmer prázdne) pláže, priezračne čistú vodu a tavernu s tým najkrajším výhľadom na centrum mesta a obe pevnosti.

Paleokastrica

Vedľa hlavného mesta, je na Korfu vyžitie aj pre všetkých priaznivcov kúpania a plážovania. Ako som už hovorila, ostrov Korfu ponúka pláže okruhliakové, kamenité a piesočné, organizované i neorganizované. Verím, že tie neorganizované sú pre mnohých turistov, unavených miestami praskajúcimi vo švíkoch svojou preľudnenosťou a hlukom skutočným balzamom. Tie najkrajšie a najkúzelnejšie miesta sa nachádzajú na severozápadnom pobreží počnúc letoviskom Paleokastrica. Tam údajne stretol Oddysseus princeznú Nausiku, dcéru kráľa Fajákov Alkiona. Podľa báje to bol práve Alkion, kto Oddysseovi pomohol v návrate na rodnú Ithaku a bol vo svojej opovážlivosti potrestaný Posseidonom. Ten nechal skamenieť Alkionovo nepotopiteľné loďstvo, a tak obyvatelia Paleokastrici hrdo ukazujú svojim návštevníkom ako dôkaz skalu v mori, ktorá svojim tvarom pripomína práve tú skamenenú loď.

Paleokastrické pláže sa pýšia azúrovo priezračnou a veľmi čistou vodou. V lete bývajú plné ľudí, avšak v miestnom prístave sa dá prenajať motorový čln a dostať sa tak k opusteným miestam s prístupom iba z mora. Čo viac si môže človek, lapený do osídel civilizácie priať? Na severozápadnom pobreží sa dajú navštíviť i nádherné pláže v Agios Georgios, Arrilas, Agios Stefanos (Havana beach) alebo za dedinkou Peroulades tzv. Sunset beach obklopenou dych vyrážajúcimi pieskovcovými skaliskami či neďalekým Mys Drastis, kúsok ozajstnej divokej prírody, zaváňajúcou silou prírodných živlov. Horské dedinky, kam bežný turista málokedy zablúdi, ponúkajú neopakovateľné zážitky z korfského vidieka a milých ľudí, ktorí sa s vami dajú často aj do reči. Ostrov ale ponúka oveľa viac…

Kerkyra je jednoducho krásna, omamná a voňavá, ostatne ako celé Grécko. V zime tu kvitnú mandľovníky a na jar orchidey. Iónske more je priezračné so škálou všetkých odtieňov modrej a zelenej až po nebezpečne šedivú za búrlivých jesenných večerov. A keď sa búrka utíši a vyjde slnko, ostrov sa nádherne zazelená. Myslím, že právom ho mnohí jeho obyvatelia nazývajú „rajom na zemi“.

Autor: Edita Slavíčková, CK Mundo, vedie ako sprievodkyňa zájazdy do Grécka