Nová Lesná a turistika vo Vysokých Tatrách

Jozef Meret - 5.5.2017
Podľa mnohých je Nová Lesná obec s najkrajším výhľadom na Vysoké Tatry. Je do nej len na skok z Popradu a z nej len na skok do Starého Smokovca. Z hľadiska cestovného ruchu je teda svojou polohou ideálnym východiskovým miestom na turistiku a ubytovanie vo Vysokých Tatrách a perom poéta povedané, ide o jednu zo vstupných brán ku kráse tatranskej prírody.
Už z viacerých zdrojov som počul - ak si chcete vychutnať dokonalú panorámu Tatier v trošku komornejšom a pokojnejšom prostredí, Nová Lesná je tým ideálnym miestom. A tak som sa sem vybral aj ja.

Kostol, sýpka a vinotéka

Obec sa rozprestiera na juhovýchodnom úpätí Vysokých Tatier, približne 8 km od Popradu. Jedno z najhlavnejších tatranských turistických centier - Starý Smokovec je vzdialené len štyri kilometre. Nová Lesná sa síce veľkosťou, atrakciami, či zázemím pre turistov so Smokovcom nemôže rovnať, no pôsobí pokojným podhorským dojmom. A druhá vec, že hoci ste v Tatrách, určite zaplatíte za služby menej ako o štyri kilometre vyššie v Smokovci. Áno, ste priamo v Tatrách, nielen pri Tatrách, nakoľko časť Novej Lesnej je súčasťou Tatranského národného parku.
Nova Lesna
Aby sme však zachovali istý slohový bontón, dajme aj dve vety s obzretím do histórie. História Novej Lesnej sa v súčasnosti odráža najmä na rímskokatolíckom kostole z 13. storočia. Mimo neho nájdeme v obci tiež kostol evanjelický, či starú sýpku, ktorá je jedným z mála zachovaných dokladov starého rázu obce. Ten, kto by čakal romantické drevenice si tu síce na svoje nepríde. No ja som objavil iné, veľmi príjemné miesto - Vinotéku Nová Lesná. Príjemná, výborne zásobená vinotéka s ústretovou obsluhou leží v blízkosti centra Novej Lesnej. Môžete si tu posedieť, pokecať o turistike, počasí aj zaujímavostiach okolitého kraja. Určite odporúčam ako miesto, kde možno nasať lokálnu atmosféru.

Ubytovanie v Novej Lesnej - hotel EUFÓRIA

Samozrejme, obec slúži hlavne na ubytovanie a ako východiskový bod na turistiku. Je teda pochopiteľné, že sú tu široké ubytovacie možnosti, počnúc hotely s rôznymi službami pre hostí až po chaty a priváty. Najväčšie zastúpenie v Novej Lesnej majú menšie penzióny a ubytovanie v súkromí. My sme sa ubytovali v známom hoteli EUFÓRIA, ktorý spĺňal predstavu o kvalite, cene, vynikajúcej dostupnosti aj relaxe. Navyše výhľad z hotela EUFÓRIA by mohol byť symbolom už spomínaného najkrajšieho výhľadu na Tatry. Z reštaurácie hotela sme mali hory ako na dlani a počas chutnej večere sme s očami upretými na panorámu tatranských štítov premýšlali, kam ráno vyrazíme.
hotel Euforia
Hotel Euforia

Túra na Téryho chatu

Nakoľko vysokohorské chodníky do dolín a na štíty boli ešte uzavreté, plán bolo vyšliapať na Térycho chatu. Ide o krásnu a známu túru, na ktorú však môžete vyraziť x-krát a stále vás krása prírody opäť dostane. Do Starého Smokovca sú to len štyri kilometre, tak buď si urobíte prechádzku alebo sa sem vyveziete autom. Tu by som pridal ešte jedno odporúčanie. Ak už budete v Smokovci, či už pred túrou alebo po nej, zastavte sa v miestnom Švajčiarskom dome, kde je dnes Sherpa caffe a malé nosičské múzeum, venované horským nosičom v Tatrách.
Svajciarsky dom
Zo Smokovca sa treba dostať na Hrebienok. Či už pozemnou lanovkou alebo pešo, za približne 50 minút. Spiatočný lístok pre dospelých stojí  9 € a pre deti do 12 rokov  6 €. Hm... Štvorčlenná rodina by teda mala vysoliť za takýto 4,5 minútový "špás" úctihodných 30€. A to sa vlastne deň len začína. Vrelo vám preto odporúčam, radšej sa preto na Hrebienok tu hodinku prejdite, veď sme v horách a pohyb do nich patrí.
Hrebienok
Z Hrebienka je to na Téryho chatu približne tri hodinky, záleží od tempa aké nahodíte. Cestou sa ešte môžete osviežiť na Rainerovej chate alebo na Zamkovského chate. Možností na turistiku je tu však neúrekom, stačí si vybrať - kamnahory.sk
Teryho chata

Čo dodať na záver? Chcete vyraziť do Tatier?

Nová Lesná má z hľadiska cestovného ruchu na takýto zámer ideálnu polohu, vďaka ktorej je navštevovaným miestom počas celého roka. 
Ak sem prídete v zime, najbližší lyžiarsky svah sa nachádza vo vedľajšej osade Dolný Smokovec. Ďalšie lyžiarske areály nájdete v Starom Smokovci na Hrebienku a jedno z najväčších lyžiarskych stredísk na slovensku ponúka Tatranská Lomnica. Keď si po namáhavom dni potrebujete oddýchnuť, môžete navštíviť aquapark Aquacity v Poprade, kde je možné sa zrelaxovať v termálnej vode.
 
Okolie tak láka návštevníkov celoročne, v lete s možnosťou turistiky, v zime lyžovaním. Lokalita je vhodná najmä pre rodiny s deťmi a ľudí vyhľadávajúcich pokojné prostredie na dovolenku.

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.