Najdrahšia kniha Slovenska: Sixtínska kaplnka

Ak ste niekedy navštívili nádhernú Sixtínsku kaplnku, určite ste zatúžili mať ju doma. Veď ako pred časom povedal slávny nemecký spisovateľ Johann Wolfgang Goethe, „kto nevidel Sixtínsku kaplnku, nemôže mať predstavu o tom, čo dokáže jeden človek." Už stáročia priťahuje Sixtínska kaplnka záujem ľudí z celého sveta. Jej rozmery sú neuveriteľné – dĺžka viac ako 40 metrov, šírka 13 metrov a výška 20 metrov. Aj preto si bežný návštevník nedokáže úplne vychutnať toto majstrovské dielo. Čoskoro ju však budete môcť študovať centimeter po centimetri!
Vychádza totiž jedinečná limitovaná edícia 3 kníh Sixtínska kaplnka – pre celý svet 1999 výtlačkov, pre Slovensko iba 100 kusov.
 
Ide o exkluzívne fotografické spracovanie celej kaplnky v mierke 1:1, reprodukcie diel majú rozmery 43,5 x 61 cm a k trom unikátnym knihám dostanú Slováci exkluzívny dar: súkromnú skupinovú prehliadku Sixtínskej kaplnky mimo otváracích hodín s odborným výkladom zástupcu vatikánskeho múzea.
 
Keďže ide o naozaj jedinečnú zberateľskú sériu, jej cena nie je pre každého – 8500 eur. No podľa záujmu na www.luxusnakniznica.sk, kde si možno pozrieť čísla objednaných kníh, je už 40 kusov predaných a ďalších 20 výtlačkov rezervovaných. Pritom pre Slovensko je určených len 100 kusov a oficiálny predpredaj sa začal len pred pár dňami.
sixtinska kaplnka
Fotografické snímky Sixtínskej kaplnky robili 2 renomovaní fotografi pomerne dlho špeciálnou laserovou technikou pomocou zdokonaleného prístrojového vybavenia. Balansovali na 11-metrovom lešení, ovládali fotoaparáty na 7-mterovej trojnožke a fotoroboty skenovali fresku centimeter po centimetri. 

Michelangelo a jeho umelecké dielo

Výzdoba Sixtínskej kaplnky vo Vatikáne je dielo Michelangela Buonarrotiho a ďalších významných umelcov talianskej renesancie.
Na 1 200 štvorcových metroch fresiek Michelangelo vlastnými silami a gigantickým výkonom zobrazil v rokoch 1508 – 1512 Stvorenie sveta a v rokoch 1536 – 1541 na zákazku pápeža Júliusa II. Posledný súd.
Vzniklo dielo, ktoré je úžasným biblickým rozprávaním v obrazoch, ale aj skutočným vyjadrením zázračnej spriaznenosti dvoch síl – Božieho a kresťanského posolstva a tvorivej vôle Človeka.
sixtinska kaplnka
Michelangelovo maliarske veľdielo nemá v histórii obdobu. A to nielen svojimi rozmermi. Výkon tohto jedinečného majstra, jeho schopnosť zlúčiť umeleckú predstavu s architektúrou do jednotného celku, duchovnosť a konkrétnosť diela sú nenahraditeľné a zostanú neprekonané. Zmysel tohto diela pretrváva stáročia, píše sa na www.luxusnakniznica.sk.

Pohľad do jedinečných kníh

Každá kniha obsahuje 254 plnofarebných strán a spolu vážia 30 kilogramov.
Autor textu je súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí a profesor Antonio Paolucci.
Zväzky limitovanej edície obsahujú tri časti: Posledný súd, Strop – Stvorenie sveta a Fresky z 15. storočia – maľby na južnej, severnej a západnej stene.
 
Vďaka tomuto dielu možno uvidieť Sixtínsku kaplnku, ako ju nevidel žiadny bežný návštevník, a kedykoľvek sa k nej otvorením knihy vrátiť, píše sa na špeciálnom portáli Luxusná knižnica.
 

Nová kniha od Joža Terema

Recenzia