Europabrücke: Nezabudnuteľný zážitok na najdlhšom visutom moste sveta

Miriama Vojteková - 5.9.2018
Europabrücke
Švajčiarsko sa môže pochváliť najdlhším visutým mostom pre peších na svete, prejsť po ňom môže byť výzva aj pre nejedného odvážlivca. Ako inak, umožňuje výhľad na nádhernú okolitú prírodu. Úžasná konštrukcia, ktorej dĺžka je 494 metrov, sa vyníma 85 metrov nad zemou – týmito rozmermi prekonala všetky doterajšie mosty, mimo iného aj ten pri rakúskom meste Reutte, ktorý meria 405 metrov, no je situovaný vo výške až 110 metrov nad zemou.

Výzva pre konštruktérov

Súčasný most nahradil ten, ktorý bol v minulosti zničený obrovskými balvanmi. Skaly tu všeobecne predstavujú problém, zničili spomínaný pôvodný most – ten mal dĺžku 250 metrov a  nad zemou sa vznášal vo výške 25 metrov. Po jeho zničení bojovala miestna oblasť s poklesom turistov, pretože tí boli nútení miesto s obrovskými balvanmi obchádzať. Miestne turistické agentúry sa preto rozhodli postaviť nový, pričom ten mal byť najmä kvôli bezpečnosti dlhší a  nachádzať sa vo väčšej výške – samozrejme, isté riziko jeho zničenia tu však ostáva i naďalej. Na stavbu nového mostu sa zložili niektoré okolité obce, turistické agentúry, no prispel aj istý mecenáš, keďže pôvodne zozbierané peniaze by na financovanie takého nákladného projektu nestačili. 

Matterhorn a ostatné prírodné krásy

Most s názvom Europabrücke (Európsky most) sa nachádza neďaleko švajčiarskeho mesta Zermatt, ktoré je známe ako horolezecké a lyžiarske stredisko tamojších Álp. Konštrukcia monumentálneho mostu je dokonca navrhnutá tak, aby nedochádzalo k žiadnemu hojdaniu. Most je súčasťou dvojdňovej turistickej trasy medzi spomínaným Zermattom a obcou Grächen v južnej časti krajiny. Fascinujúcim a zároveň adrenalínovým zážitkom je nielen samotné prechádzanie cez most, ale najmä nádherné výhľady na prírodnú scenériu. Vychutnať si možno, napríklad, pohľad na veľkolepú horu Matterhorn, ktorá je považovaná za jednu z  najkrajších a najznámejších v Európe a s nadmorskou výškou 4 478 metrov patrí zároveň k najvyšším alpským štítom. 

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.