Freediving, smrt a touha pokořit hranice lidských možností - Na jeden nádech

Úžasný pohľad na fascinujúce disciplíny športového freedivingu a príbeh predčasného výpadku najväčšieho amerického freedivera.

Súťaženie vo freedivingu či v nádychovom potápaní - športová disciplína, v ktorej ide o to potopiť sa do čo možno najväčšej hĺbky na jeden dych - testuje hranice ľudských schopností prežiť v jednom z nejnehostinnějších prostredí na planéte. Unikátna a rôznorodá partia ľudí, ktorí holdujú tomuto športu na vrcholovej úrovni, sa bežne potápajú desiatky metrov pod hladinu oceánu a dosahujú takých hĺbok, že sa im vnútorné orgány deformujú tlakom, v tme strácajú priestorovú orientáciu a jediná chyba by ich mohla stáť život.

Len pár freediverov sa potopilo až k Nicholasovi Mevolimu. Nick bol výnimočným mladým mužom a prirodzeným talentom: v jednom roku zlomil všetky možné rekordy. Vďaka atraktívnemu vzhľadu a mladosti sa stal aj hviezdou. Keď prišiel do najprestížnejšej súťaže na potápanie Vertical Blue v roku 2013, jeho hviezdna kariéra mala pokračovať. Namiesto toho sa táto súťaž stala jeho poslednou a tieň pochybností padol na samotnú budúcnosť freedivingu.

Zásluhou jej nebývalej informovanosti a brilantnému rétorickému štýlu sa kniha Na jeden nádych darí zachytiť Mevoliho životný príbeh a zároveň zmapovať súčasné snahy vrcholových potápačov dosahovať, napriek vzrastajúcim rizikám, stále nové rekordy. Výsledkom je majstrovský opus faktickej literatúry, práca, ktorá hovorí o ľudskej túžbe presúvať hranicu bez ohľadu na to, aká je.

na jeden nadech

Vychádza na 6. septembra 2017, EAN: 9788074629921 pevná väzba s kabátom, 335 strán, štandardná cena: 348, - Kč Pôvodný názov: One Breath: Freediving, Death, and the Quest to Shatter Human Limits Preložil: Jakub Futera Ukážka: https://issuu.com/nakladatelstvijota/docs/na_jeden_nadech

Prichádza tiež ako elektronická kniha.

Napísali o knihe

"Pôsobivý príbeh o nebezpečnom a krásnom športe a nezabudnuteľnom mladíkovi. Skolnick opisuje svoj príbeh s vášňou a láskou k jeho téme, rovnako ako obdivuhodnú novinársku čestnosť. Berie nás pri tom na návštevu do odľahlých končín, do podmorských ríš, ktoré väčšina z nás nikdy neuvidí a v ktorých sú testované samotné hranice ľudských možností. "

Elizabeth Gilbert

"Adam Skolnick napísal pútavú knihu, ktorá sa číta jeden dych. Ide o svet, ktorý navštívi len málokto z nás, ale každý z nás by o ňom mal vedieť. "

Susan Casey

"Kniha, v ktorej rezonujú ozvuky Úteku do divočiny Jona Krakauera, načrtáva portrét mladého muža, ktorý zahynul v snahe viesť život zasvätený tomu, čo miloval. Fascinujúci a naliehavý príbeh mimoriadne sofistikovaného spisovateľa. "

Neal Bascomb

"Skolnickovo bádanie nám približuje nebezpečné vášne elitného klubu Freediver, ktorého jednotlivých členov spája poetický žargón zlej predtuchy: sklz, visieť na lane, voľný pád, biele karty, stlačenie pľúc. Podarilo sa mu zachytiť vzrušenie a entuziazmus obklopujúci rýchlo sa rozvíjajúcu športovú disciplínu, ktorá k sebe priťahuje nebojácnu zmes outsiderov, jogínov a rebelov priťahovaných úchvatným kĺzaním dole do pažeráka stále temnejšej modrej. Krásne napísaná kniha. Dôkladný kontakt s predmetom. "

Neal Thompson

"Opísaním úchvatného životného príbehu Nicka Mevoliho sa Adam Skolnick stal prvým spisovateľom, ktorému sa podarilo preniknúť k podstate tohto športu a zachytiť jeho šialené kúzlo. Výsledkom je prvotriedne dobrodružné rozprávanie a hlboko zasvätený psychologický portrét muža, ktorého jeho vnútorné nutkanie prinútilo podstúpiť vrcholný test vytrvalosti. "

Tom Zoellner

"Kniha Na jeden nádech je pútavý príbeh tragického hrdinstva. V životopise Nicka Mevoliho Skolnick objasňuje, čo to znamená byť mladý: ako vášeň, fyzický elán a nevinnosť stierajú hranicu medzi odvahou a bláznovstvom, inšpiráciou a šialenstvom. Posúvanie hraníc ľudských možností bude vždy obnášať balansovanie na tejto neistej deliacej čiare a Na jeden nádych brilantným spôsobom osvetľuje toto snaženie a lásku a stratu s tým spojené. "

J. C. Herz