Zruby od majstrov: Neuveriteľné drevárske umenie

Kanál Viasat Explore uvedie na obrazovky seriál Zruby od majstrov, ktorý predstavuje neskrotných staviteľov zrubov, ich úžasnú prácu a dych berúce výtvory. Uvidíte tie najprepracovanejšie zruby na svete a budete nad nimi doslova žasnúť!
Pre staviteľov zo spoločnosti Pioneer Log Homes je drina, šibeničné termíny a obrovský tlak každodenným chlebíkom. Ani pri tvrdej práci však majstri nestrácajú humor – na stavenisku sa preto môžete tešiť aj na ich veselé kúsky, triky a žartíky.

Vydajte sa s nami do kanadského Williams Lake

Kde zamestnanci spoločnosti Pioneer Log Homes z ťažkých brvien stavajú tie najneuveriteľnejšie zruby na svete, ktoré sa okamžite stávajú domovom alebo víkendovým útočiskom pre zákazníkov z celého sveta. Mnoho ľudí berie brvno len ako brvno, poleno ako poleno a trám ako trám, ale pre staviteľov zrubov je to vždy začiatok majstrovského diela!
 
Drevospracujúca a staviteľská spoločnosť Pioneer Log Homes je najväčším svetovým producentom ručne vyrábaných zrubov. Skôr než sa jednotlivé brvná dajú použiť na stavbu, musia schnúť počas jedného roka. Iba tak sa zaistí pokles vlhkosti na požadovaných pätnásť percent. Drevený zrub sa obvykle najprv postaví „na nečisto“ vo výrobnej hale, jednotlivé brvná sa starostlivo označia, rozoberú a opäť zostavia až na mieste určenia. Takto postavený zrub potom ešte ďalších päť rokov dosychá, než ho budúci majitelia môžu zabývať.
Pri stavbe zrubov stavitelia spoločnosti Pioneer Log Homes nepoužívajú žiadne skrutky, klince ani nič podobné. Guľatiny do seba dokonale zapadajú vďaka presne vytesaným a vyrezaným spojom, ktorými sa preplátuvajú a osedlávajú, prípadne sa na upevnenie použijú drevené kolíky. Takto vyrobené zruby sú v porovnaní s inými stavbami navyše veľmi ekologické. Zatiaľ čo pri výrobe stavebných materiálov, ako sú tehly alebo betón, sa uvoľňuje značné množstvo CO2, drevo na seba tento skleníkový plyn, naopak, viaže. A vlažne sa staviteľská spoločnosť Pioneer Log Homes nestavia ani k zodpovednosti za prírodu. Jej záväzkom je zasadiť za každý strom použitý na stavbu sedem nových. Dodnes ich vysadili už viac než 1,5 milióna.
 
Nedajte si ujsť toto jedinečné divadlo o tom, ako vyrastajú zruby za milióny dolárov! Kto nevidel, neuverí, že je to je možné. Nalaďte si seriál Zruby od majstrov na Viasat Explore od soboty 19. decembra 2015 do 1. januára 2016.