11+1 rada pre výstup na Kilimandžáro

Najvyššia hora Afriky (5895 metrov) Mount Kilimandžáro je jednou z najvyšších hôr na svete. Na jej vrchol sa dá dostať turistickým spôsobom- teda bez horolezeckého vybavenia a skúseností. To však neznamená, že by sa jednalo o nenáročný výstup. Aby ste horu úspešne a v zdraví zdolali, ale aj si zachovali zodpovedný vzťah k miestnej kultúre a ekosystému, v CK Dream Africa sme vám pripravili niekoľko rád a tipov, ktoré sa nám osvedčili v praxi.

1. Pole Pole!

Sväté východoafrické (svahilské) pravidlo- „pole pole!“. Nech už sa bude diať čokoľvek, do kempu budete prichádzať za tmy. Budete meškať pri odchode z kempu, bude na vás čakať celá skupina, kým si odskočíte alebo nedajbože na vás bude niekde niečo alebo niekto padať, zapamätajte si hlavne POLE POLE – najčastejšia svahilská fráza znamenajúca „pomaly, pomaly“. Hlavne žiadny zhon v Afrike! ☺

Vystup na Kilimandzaro

2. Vezmite si veľa teplého oblečenia

Nie, vážne, nepodceňte to. Na vrchole je strašná zima. Pri nočnom výstupe na vrchol Kibo sa teplota môže vyšplhať často až na mínus 15 stupňov. Pocitovo ešte trochu viac. Zoberte si kuklu, poriadnu čiapku, bundu s kapucňou, kvalitné teplé ponožky a topánky, kvalitné rukavice a samozrejme niekoľko vrstiev prádla. Hore sa ide pomaly, fúka vietor. Človek rýchlo premrzne.

Vystup na Kilimandzaro

3. Neberte si kyslíkové bomby

Je to záťaž navyše a podľa nášho názoru nemá nejaký hlbší zmysel. Vo chvíli, keď sa vám bude vo vyšších výškach horšie dýchať je potrebné zvážiť, či ste schopní ísť ďalej alebo nie. Pokiaľ ste schopní ísť ďalej, musí to ísť aj bez kyslíka. Pokiaľ nie ste schopní pokračovať, musíte zostúpiť dolu. S každým ďalším metrom dolu sa vám bude viac a viac uľavovať. Kyslík bude pribúdať. Najväčšiu chybu, ktorú môžete s kyslíkovou bombou urobiť, je „nadýchať sa“ kyslíku z bomby a následne pokračovať vo výstupe. V tej chvíli zásadne ohrozíte svoje zdravie.

Vystup na Kilimandzaro

4. Nedôverujte miestnym horolezeckým agentúram

Väčšinou to robia cestovatelia dobrodružnejšej povahy. Výstup organizovaný cestovnou kanceláriou sa im zdá príliš drahý (súhlasíme, že Kili nepatrí zrovna medzi najlacnejšie hory), takže sa do Tanzánie vydávajú na vlastnú päsť a výstup si vybavujú až na mieste v mestách Moshi či Arusha. Môžete tu natrafiť na  mnoho podvodníkov. Najprv sa vás budú snažiť oklamať na cene a ak napokon aj zjednáte nízku cenu, servis môže ísť dole rovnako. Mnohé poplatky tak do celkovej ceny vôbec nemusia byť zahrnuté (napr. odvoz z hotela k bráne parku a po výstupe následne odvoz naspäť, adekvátny počet nosičov a ich výplaty, poplatky za pripoistenie alebo vám jednoducho za nastavenú cenu nanútia kratšiu trasu po ktorej sa bude vaša šanca na zdolanie vrcholu rapídne znižovať.

Vystup na Kilimandzaro

5. V horách po sebe nič nenechávajte

Pôjdete jedným z najkrajších národných parkov v Afrike. Aby bola jeho krása zachovaná, je potrebné, aby sa k miestnemu ekosystému všetci návštevníci chovali ohľaduplne a šetrne. Neodhadzujte odpadky. V kempe vykonávajte potrebu iba na toaletách, nie „za stanom“ i keď chápeme, že sa vám v noci a v zime nebude chcieť veľmi vzdialiť od stanu. Pri treku vykonávajte potrebu čo najďalej od cesty.

Vystup na Kilimandzaro

6. Buďte slušní k pomocnému personálu a oceňte jeho prácu

Verte, že ak má niečo skutočne zásadný vplyv na úspech či neúspech vašej výpravy, je to pomocný personál, ktorý vás po celú dobu výstupu sprevádza a vo všetkých smeroch sa o vás stará. Je to hlavný horský vodca, na ktorom leží najväčší kus zodpovednosti za vaše zdravie a úspešnosť výpravy, jeho asistenti, kuchár a v neposlednom rade aj nosiči. Nikto z tohto personálu nie je vašim sluhom, chovajte sa k nim slušne a nenadradene. Odvedú si svoju prácu dobre a zodpovedne, na konci výstupu je vašou nepísanou povinnosťou venovať im „tips“- teda prepitné. Záleží na vašom uvážení a spokojnosti. Nemalo by byť prehnane nízke a ani neštandardne vysoké.

Vystup na Kilimandzaro

7. Nepodceňujte horskú chorobu

Mohlo by to mať fatálne následky. Horská choroba neprichádza hneď, ale postupne. Čím viac bude príznakov a čím budú výraznejšie, tým je potrebnejšie sa mať viac na pozore. Medzi prejavy patria bolesti hlavy, závrat, zvracanie, malátnosť a pod. V rôznej miere tieto príznaky potrápia každého, ale nesmú prerásť do neúnosného extrému. Pokiaľ tieto problémy nastanú vo zvýšenej miere, je nevyhnutné zahájiť zostup. Príznaky by tak  mali samé postupne odznieť.

8. Priplaťte si za jedlo a kuchára

Ide o výdaje na viac o tom niet pochýb. Ale predstavte si situáciu, keď v podvečer dorazíte totálne vyčerpaní do tábora Kibo Hut vo výške 4700 metrov a mali by ste si začať niečo variť. Iba zabaliť si batoh alebo spacák vám dá pekne zabrať a nastanú niekedy až humorné situácie, keď si napr. pri balení spacáku budete musieť dať až niekoľko krát pauzu a vydýchať sa, aby ste mohli pokračovať. V týchto chvíľach veľmi oceníte, že personál navarí za vás a prinesie vám hotovú výdatnú večeru priamo do stanu či chatky. Oceníte to i po všetky ostatné dni. Jedná sa o kľúčový prvok úspechu vašej výpravy a za tých pár dolárov na viac to rozhodne stojí.

Vystup na Kilimandzaro

9. Pribaľte si zo sebou silný opaľovací krém

Nenechajte sa zmiasť nižšími teplotami panujúcimi na svahoch Kilimandžára. I keď vám bude hoci trochu chladnejšie, slnko nad mrakmi intenzívne páli a rýchlo spaľuje pokožku. Vezmite si preto so sebou určite silný opaľovací krém a pravidelne sa natierajte (minimálne tvár, krk a ruky). Nezabudnite sa natrieť ani pri zostupe, keď je človek už veľmi unavený a ľahšie zabudne alebo natieraniu neprikladá dostatočnú dôležitosť.

10. Pri zostupe majte nasadenú rúšku alebo kuklu

Pri zostupe sa veľmi práši. O to viac, keď idete za niekým v skupinke a vírenie oblakov prachu je ešte markantnejšie. Zostup trvá takmer dva dni a okrem napríklad trekových palíc, si môžete pre zjednodušenie chôdze zobrať niečo na zakrytie tváre a chrániť si tak dýchacie ústrojenstvo. Úplne postačí rúško alebo lyžiarska kukla.

11. Poponáhľajte sa, ľadovce sa topia!

Globálne otepľovanie sa už mnoho rokov nevyhýba ani Kilimandžáru. Monumentálne ľadovce tesne pod rovníkom, ktoré môžete na vrchole Kilimandžára dnes pozorovať, už za pár rokov nadobro zmiznú. Doba, keď sa roztopia posledné ľadovce na Kilimandžáre je odhadovaná na maximálne niekoľko málo desiatok rokov. Okrem nepretržite rastúcich cien za výstup toto môže byť ďalším dôvodom, prečo sa na Kilimandžáro vydať čo najskôr. ☺

Vystup na Kilimandzaro

+1 Neplaťte si za nosiča, ktorý Vám celú dobu ponesie WC

I táto služba na Kilimandžáre bohužiaľ existuje. Bez toho, aby sme túto tému viac rozoberali pamätajte na to, že toto sa proste nerobí. ☺

Auto článku je Jan Havlíček, sprievodca CK Dream Africa

Výstup na Kilimandžáro – Marangu – s českým sprievodcom http://www.dreamafrica.eu/sk/trip/vystup-na-kilimandzaro-marangu-czech

Výstup na Kilimandžáro – Marangu – bez českého sprievodcu – výstup kedykoľvek počas roka http://www.dreamafrica.eu/sk/trip/vystup-na-kilimandzaro-marangu