Apeniny – Východoeurópska nálada západu

Radi objavujete zapadlé kúty Európy a hľadáte traily, ktoré ešte nikto pred vámi nešiel? Tak práve odlet do Apenín by mohol splniť tieto očakávania. Ľudoprázdne hory s atmosférou Rumunských Karpát, ale s turistickou infraštruktúrou západu. Celé dni a hodiny sa môžete prechádzať po kopcoch, hľadať si vlastné cesty, prekonávať ťažké svahy.

To všetko za dozoru voľne sa pasúcich koní a kráv. Naviac budete okúzlení pohostinnosťou miestnych obyvateľov, ktorí aj napriek nepriaznivým prírodným podmienkam stále držia pozitívny prístup k životu.

Čo sa mi vybaví, keď sa povedia Apeniny?

Taliansko - oblasť stredného Talianska, ktorá je stredoeurópanom dosť vzdialená. Veľa obyvateľov nielen Českej a Slovenskej republiky vie len názov a tam ich predstavy končia. Holt, Dolomity ich cesty zabrzdia príliš skoro! Prichádzajú tak o mimoriadne zážitky a krásy, ktoré môže ponúkať toto pomerne rozsiahle pohorie.

Apeninský poloostrov - Práve vďaka tejto oblasti je celý poloostrov pomenovaný.

Hory - Pohorie ako celok sa tiahne asi 1200 km juhovýchodným smerom v blízkosti centra "talianských topánok". Je rozdelené do niekoľkých národných parkov a prírodných rezervácií. Každá z nich je iná a každá z nich má svoju špecifickú vlastnosť. Navštívite trávnaté lúky a zalesnené kopce NP Monti Sibillini a hovoríte si, že objavovanie vystačí na niekoľko dní a dokonca týždňov.

Potom sa premiestnite na juh do NP Monti della laga alebo NP Gran Sasso a ich skalnaté hrebene vás ohromia tak, že zelené lúky ustúpia rázne v pozadí vašich spomienok. Variabilita celého pohoria je často až neuveriteľná!

Ľudia - V prípade ľudí sa mi dané miesto rozdeľuje na dve časti. Na jednej strane sú tu miestni obyvatelia, ktorí sú veľmi ústretoví a radi vám poradia a pomôžu. Ak viete aspoň trochu taliansky, tak je to pre vás veľké plus. V takom prípade vám môže v jednom okamihu vyjsť v ústrety nejeden miestny. Dozviete sa tak aj veľa vecí, ktoré možno ani nepotrebujete vedieť. A taktiež treba povedať, že oni vlastne ani nevedia, čo je za kopcom, pretože tam v živote neboli!

Druhú časť, ktorú vnímam v súvislosti s ľuďmi v Apeninách, sú ľudoprázdne hory. Áno, je to tak! Taliani, ak nebudeme brať sever Talianska a Dolomity všeobecne, nie sú príliš veľkí turisti. Nájdu sa samozrejme výnimky, ale dá sa povedať, že kto nemá auto, akoby nebol! Keď sa rozhodnete ísť do hôr, potom sa môže stať, že za celý deň nestretnete "ani nohu", ako hovoria naše babičky. Kde toto v Európe, okrem Rumunských Karpát a Balkánu, môžete zažiť! Naviac vás nikde nebudú otravovať strážcovia parku, že práve šliapete po vzácnej orchidejovej lúke. Je to nádhera v každom šliapnutí, a ako aj peši, tak aj na horskom bicykli.

apeniny

Jedlo - Ako je to v Taliansku dobrý zvyk, jazdí sa sem aj za gastro zážitkami. Možnosti, ako si dobre a s chuťou "nacpať pupok" je neúrekom.

Zemetrasenie - Práve oblasť Apenín sa nachádza v seismologicky aktívnej zóne. Jedná sa o križovatku troch litosférických, resp. tektonických dosiek: Africké, Eurázijské a Jaderské (Apulijská). Výsledkom je, že pre túto oblasť sú charakteristické skalné útvary a sopečná a seizmická činnosť. A zrovna zemetrasenie je tou hlavnou vecou, ​​s ktorou nielen stredoeurópania spojujú túto oblasť za posledný rok. Od augusta 2016 postihlo toto územie niekoľko rázov, z ktorých najsilnejšie dosiahli až 6,5 stupňa Richterovej škály.

Aké boli škody a aké hrozné to bolo sa je možné dočítať v mnohých správach a článkoch, ktorých je na internete nespočetne veľa. O tom ale táto krátka správa nie je. Pokúša sa skôr podať informácie o tom, že prípadný návštevník sa nemusí báť  a so svojím vlastným odhodlaním objavovať prírodné skvosty Apeninského pohoria. Informácie sú podložené mojím osobným prieskumom zrealizovaným na konci mája 2017.

Šlapnime teda do pedálov "železných orov" a poďme sa pozrieť na to, čo nás čaká v Apeninských národných parkoch.

Na úvod krátke predstavenie. Výskum sme začali v NP Monti Sibillini a v druhej polovici týždňa sme sa presunuli do NP Gran Sasso a Monti della Laga.

Parco Nazionale dei Monti Sibillini

NP bol vyhlásený v roku 1993 na území Marche a Umbrie a má rozlohu 70 000 ha. Nejedná sa iba o ochranu prírodného dedičstva, ale o kombináciu vzácnych prírodných častí a kultúrnych krajinných oblastí. Jak hovorí oficiálny web park, ide o vzácnu a jedinečnú mozaiku rôznych prostredí. Prvé striepky z mozaiky tvoria kvetnaté lúky plné orchideí a skalné štíty ohraničujúce ich všade okolo. Ďalšie sú historické, sakrálne stavby a stredoveké dediny, ktoré sú v oblasti v hojnom počte. Poslednou z častí celej skladačky je magický rozmer národného parku.

Parco Nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga

NP bol založený v roku 1995 a rozkladá sa na území regiónov Abruzzi, Lazio a Marche. Jeho súčasná rozloha je 150 000 ha. Územie parku zahŕňa tri rôzne horské skupiny: Gran Sasso - skalnaté vápencovo-dolomitové pohorie s najvyššou horou celých Apenín Corno Grande - "Pán Apenín" (2912 m n.m.) a v minulosti aj s najjužnejšie položeným horským ľadovcom Európy, zvaným Calderone;

Monti della Laga - najsevernejšia časť parku, ktorá reprezentuje najvyššiu a najširšiu horskú skupinu Apenín tvorenú pieskovcami a zlepencami;

Monti Gemelli - vápencová krasová oblasť na severovýchode parku. Oficiálny web hovorí, že návšteva národného parku znamená objavovanie bohatej prírodnej diverzity, kultúry a dlhej vinárskej a kulinárskej tradície.

apeniny

Ako som už spomenul, tak oblasť postihlo v minulom roku niekoľko zemetrasení. Niektoré časti NP Monti Sibillini sú vďaka tomu neprístupné. V mnohých dedinách je možné vidieť čiastočne alebo kompletne skrútené domy.
apeniny
Castellucio - následky zemetrasenia v roku 2016
 
To ale takmer neplatí o najsevernejšej oblasti NP v okolí lago di Fiastra. Priezračne modré jazero, slnko nad hlavou, usmievaví ľudia a pohodová atmosféra (bez ohľadu na nedávnu katastrofu) lákajú k relaxovaní pri vode. My sme ale naštartovali prípravy na "prieskumný mód".
 
Ubehol takmer rok, kedy sme v máji 2016 už cesty, chodníky a trialy pre MTB hľadali. Teraz však bolo potrebné niektoré etapy vyradiť a nahradiť ich inými. V pláne bolo prejsť tri nové trasy v okolitých kopcoch. Nakoniec zostalo u dvoch, ale tie stoja naozaj za to! Bajkerovo srdce plesá, keď po náročných stúpaniach príde odmena v podobe nádherných výhľadov, kozích chodníkov po úbočiach trávnatých kopcov a zjazdov po lúkach, skalkách a kamenných trailoch. Celá táto drina je navyše odmenená skvelou talianskou kuchyňou, espressom a pivom. Tak ako v roku 2016, tak aj tento rok mi Sibillini pripravili nové prekvapenia v podobe nádherných zákutí a chodníkov, na ktorých sme veľakrát boli vôbec prví v tomto roku, keď nepočítam dobytok.

Presunom do NP Gran Sasso e Monti della Laga začala druhá etapa nášho putovania. Tá bola tiež podporená návštevou našich priateľov na bio farme nad Acumolli. Mestečko samotné bolo počas zemetrasenia prakticky zničené. Miestni ale usilovne pracujú na vybudovaní nového Acumolli a hlavne na prístupových komunikáciách. Pobyt na farme bol ako vždy neobyčajný zážitok, podporený úžasnou pohostinnosťou. Navyše je to odtiaľ stúpaním blízko k nádhernému Piano Grande. Táto náhorná plošina s mestečkom Castellucio je síce pre autá uzatvorená a mestečko dosť poničené, ale na bicykli to nebol problém. Dokonca sme našli v poničenom Castelluciu aj otvorené Agriturismo a mohli si tak dať miestnu špecialitu, strukovinovú polievku. Piano Grande je totiž plné malých políčok osiatych rôznymi druhmi strukovín. V čase kvitnutia sa jedná o nádhernú mozaiku lemovanú hrebeňom Monte Vetore. Aj napriek nedávnym zemetraseniam ľudia nepoľavili v práci a polia sú kompletne osiate a kravy sa ďalej pasú na miestnych pastvinách. Mali sme teda možnosť obísť Piano Grande celé dookola po konských chodníkoch a užiť si tak výhľady zo všetkých strán.

apeniny

Koniec celého výjazdu bol naozaj majestátny! Skalnaté štíty Gran Sassa, Campo Imperatore (hotel, kde bol väznený Musolini za vojny), zjazdy po kamenistých technických trailoch a nakoniec aj západ slnka nad ľadovcovým kotlom pod Corno Grande, Pán Apenín, dal nášmu výletu skvelú bajkovú bodku. Zostávala už len kúpačka v mori, gelato a pizza.

Záverom je nutné podotknúť, že aj napriek nedávnej prírodnej katastrofe sú Apeniny stále pripravené na turistov. Každý návštevník tak priamo podporí svojou prítomnosťou a kapitálom následnú obnovu po zemetrasení. Strach z prípadnej návštevy nie je teda vôbec na mieste.

Začnite baliť svoje saky paky a hurá do Talianska !!