Hong Kong

Prakticky som sa vždy snažil vyhnúť veľkomestám. Mal som stres z pomyslenia na obrovskú pavučinu ulíc, výškové budovy, ľudí chladných a vypočítavých. Zimomriavky vyvolával už len samotný pocit, čo si počnem keď vykročím z letiska. Hong Kong je však iný, na ten som sa tešil.

Prečo? Neznamená to, že Hong Kong bol mojím vysnívaným cieľom. Keď som sa však rozhodol vyraziť do Číny, automaticky som si do plánu cesty zaradil aj túto svetovú metropolu. A čím viac som si o tomto priam neskutočne pulzujúcom meste čítal a sledoval fotky, tým viac ma napĺňalo presvedčenie, že Hong Kong je mimoriadne zaujímavý. A to aj pre mňa, cestovateľa milujúceho zelenú prírodu a siluetu hôr. Povesť, či lepšie povedané chýr o tom, že Hong Kong má najkrajšiu panorámu veľkomesta sa mi potvrdil. Podľa môjho názoru krajšiu ako New York. Pohľad na samotný ostrov Hong Kong z polostrova Kowloon je skutočne úžasný.

Obchod s ópiom

Poďme však poporiadku. Najprv si povedzme, čo to vlastne Hong Kong je. V súčasnosti špeciálny administratívny región, kde žije približne sedem miliónov ľudí na ploche 1,092km2. To je približne šesť krát viac ako napríklad územie Washingtonu. Samotný Hong Kong sa skladá z rovnomenného ostrova Hong Kong, polostrova Kowloonu, Nových Teritóriíí a mnohých malých ostrovov. Samotné mesto sa nachádza na delte rieky Perla a z východu, západu aj juhu je obkolesené Juhočínskym morom. Je všeobecne známe, že Hong Kong bol po dlhé desaťročia anglickou kolóniou a v roku 1860 získali Angličania toto územie „na večné časy“. Pod kontrolu Číny sa dostal opäť až v roku 1997.

Číňania síce namietajú, a určite právom, že Hong Kong bol vždy čínskym územím, no na druhej strane prudký rozvoj v tejto časti sveta nastal až po príchode Angličanov v 18. storočí. Práve príchod Angličanov súvisí aj s typickou čínskou drogou – ópiom. Angličania zistili, že v Číne iba nakupujú a nič nepredávajú. Číňanom tak začali ponúkať ópium, ktoré veľmi lacno kupovali vo svojich indických dŕžavách. Už v prvej polovici 19. storočia tu boli veľmi silné kupecké cechy, tzv. kohongy a obchod s ópiom bol tak výnosný biznis, že vznikali tzv. ópiové vojny. Nebudeme sa však venovať tejto histórii nijako zvlášť detailne. Ale ako vidno, Angličania sa v tejto časti Číny pevne usadili, získali moc, vplyv a na základe ich umu a čínskej pracovitosti sa podarilo vybudovať silné centrum obchodu.

Úchvatná panoráma

Je teda jasné, že britský vplyv je tu nepopierateľný, tak ako je na druhej strane nepopierateľný fakt, že Hong Kong bol vo svojom základe vždy čínsky. A  tak tu vznikla úžasná zmeska kultúr a mám dojem, že každá dala mestu to najlepšie. Vidno tu stopy, pach a čaro starej kolónie, prenikajúcej do vašich zmyslov prostredníctvom anglických miestnych názvov, dvojpodlažných električiek, či systému a poriadku, ktorý je v porovnaní s pevninskou Čínou na úplne inej úrovni. Miestami, či lepšie povedané skoro stále som sa tu cítil ako v obrovskej čínskej štvrti niekde v New Yorku alebo Londýne.

Hoci, samotný Hong Kong, dovolím si tvrdiť je týmto dvom mestám celkom určite zdatným konkurentom či už do rozmerov, ľudnatosti ale aj krásy. Na druhej strane, mnohí môžu krútiť hlavou, ako môže tak komerčné, preľudnené a husto zastavané miesto vôbec niekoho priťahovať. Na Hong Kong sa však treba pozerať ako na celok. To nie sú iba obrovské budovy, ale mesto ponúka aj hory, pláže, lodnú dopravu a nádhernú panorámu. Napríklad Kowloon je komplet zastavaný betónom, no ponúka úžasný výhľad cez celý prístav na mrakodrapy a horský masív samotného ostrova Hong Kong. Pravdepodobne najkrajší výhľad na mesto aký som kedy videl.

Špecialita dim sum

No mňa osobne uchvátila najmä atmosféra ulíc. Pulzujúcich, živých, plných farebných obchodov a vôňí. Hong Kong ma nielen skvelú domácu kuchyňu – kantonsku, ale aj veľký výber medzinárodných reštaurácii. Gurmáni si tu tak prídu určite na svoje. Je tomu tak vďaka kozmopolitnému rázu celej oblasti ale aj skutočnosti, že miestni Číňania prikladajú kvalitnej kuchyni veľký význam. Ak už chcete skúsiť niečo typické z miestnej kuchyne, tak ochutnajte raňajky alebo aj obed - dim sum. To znamená niečo ako „malé občerstvenie“ alebo „dotknúť sa srdca“. Dim Sum sa skladá z celého radu chutných maličkostí, ktoré sa podávajú v malých porciách bambusových košíčkoch.

V jednom košíčku sú väčšinou podávané štyri maličkosti jedného druhu. Aj preto by sa malo jesť dim sum v skupinách. Počet rozličných dim Sum je vraj niekoľko stoviek. Samotné kúsky sú okrem iného aj garnelami plnené knedle, či vzdušné cestové taštičky plnené bravčovým mäsom. No často sa podávajú aj vysmážané rolky plnené fazuľovým pyré. Typickým je aj miestny liečivý čaj. Kantonsky, čiže miestny názov tohto čaju je lo cha, v preklade niečo ako „chladivý čaj“. Podľa tradičnej čínskej medicíny ochladzuje telo pôsobí blahodárne na organizmus.

Na love „fejkov“

Mesto je aj cieľom desiatok tisícov turistov, ktorí sa sem ženú za nákupmi značkového aj neznačkového tovaru. Hodiny, šperky, elektronika, najkvalitnejšie oblečenie. V  luxusných obchodoch na širokých bulvároch dostanete tovar tých najznámejších svetových značiek, na malých trhoch dostane ten istý „značkový“ tovar za zlomkovú cenu. Väčšinou to prebieha tak, že ako turistu vás odchytí nadhánač a v prípade záujmu vás zavedie do niektorého z neďalekých domov, často aj na vyššie poschodia do ilegalných predajní „fejkov“ značkového tovaru. Dostať  tu skoro všetko. Skutočne pekné aj škaredé, vyššej kvality ale aj úplne mizernej. Samozrejme, kvalita zaostáva vždy za originálom, no cena  je niekoľko násobne nižšia. Na začiatku však miestni obchodníci riadne nahodia aby mohli postupne spúšťať. Často skončia na desatine pôvodnej ceny. Záleží na vašej šikovnosti. Takto to však prebieha v celej Číne, pričom v čínskych mestách ako napríklad Peking alebo Šanghaj je tovar ešte lacnejší. Je preto celkom bežné vidieť Európanov ale aj Američanov ovešaných trofejami svojich nákupov. Celkom určite sa tu však neoplatí pod rukou kupovať elektronika alebo mobilné telefóny, tie veru dlho nevydržia. Ale ja toto vytvára miestny kolorit,  aj toto je Hong Kong, aj toto je Čína.

Veľmi príjemných je fakt, že napriek obrovskej rozlohe a preľudnenosti tu nebolo cítiť nebezpečenstvo, ako je tomu často vo veľkých mestách Južnej, či Severnej Ameriky. Nebol tu cítiť ani stres a priam až nezdravú náhlivosť a premotivovanosť, ako je tomu neraz vo veľkomestách Európy. A nebolo tu vidno ani mne trochu nevyhovujúci zmätok a chaos ázijských veľkomiest. V Hong Kongu akoby všetko malo svoje miesto, vybraté špičkovým architektom. Panoráma moderných výškových budov, na ktorých sa vo večerných hodinách odohráva svetelná laserová show, ktorú práve z polostrova Kowloon obdivujú tisíce turistov. Tak gýčové a pritom tak ohromujúce divadlo, manifestujúce silu miestnej ekonomiky. Niet sa čo čudovať, veď práve samotný ostrov Hongkong je miestom jedných z najdrahších stavebných parciel na svete.

Victoria Peak

Poďme si samotný ostrov Hong Kong prezrieť trochu detailnejšie. Ten je prirodzeným srdcom rovnomenného mesta. Predstavte si ostrov dlhý približne 15 a široký 11 kilometrov, zastavaný fenomenálne hustou zástavbou výškových budov, pričom cez celý ostrov sa tiahne skutočný horský masív. A tak je tu na veľký úžas aj skutočná možnosť horských túr. Priamo v Hong Kongu. A zároveň aj možnosť kúpania sa na pláži. To všetko na tak malom priestore. Zrejme najznámejším vrcholkom alebo ak chcete – kopcom je celkom určite Victoria Peak, ktorý sa týči na juh od štvrte Central do výšky 552 metrov. Nato, že je od mora vzdialený čoby kameňom dohodil ide o veľmi slušné prevýšenie. Prvá cesta hore vznikla už v roku 1859 a postupne sa z tohto miesta stala prominentná adresa, keď si tu kupovali pozemky miestni boháči.

Tí sa sem sťahovali za lepším výhľadom ale aj utekali do vyššej nadmorskej výšky pred teplom a maláriou, ktorá niekedy trápila toto pobrežie. V minulosti tu však Číňania stavať nemohli, čo sa však zmenilo a dnes tu tak žijú najmä čínsky oligarchovia. Na samotný Victoria Peak sa môžete vybrať pešo alebo aj starou, vyše sto ročnou električkou, pričom z Victoria Peak je fascinujúci pohľad na celé mesto. Električka, či lepšie povedané zubačková dráha bola uvedená do prevádzky ešte v roku 1888 a miestny jej ani dnes nepovedia inak ako Peak Tram. Trasa vedie po neuveriteľne strmine, chvíľami máte pocit akoby ste na sedadle ležali. Niet sa ani veľmi čo čudovať, veď ide o prevýšenie 386 metrov a celá cesta trvá približne osem minút. Práve oblasť nazývaná Central zaberá centrum starého mesta, ktoré sa pôvodne nazývalo symbolicky po anglickej kráľovnej Victorii. Podobných symbolom je tu oveľa viac, stačí mať oči otvorené a nasávať jedinečnú atmosféru. Praktické info:

  • - V Hong Kongu sa platí tzv. honkongským dolárom. Čiže budete musieť meniť peniaze. Zmenárne sú tu však na každom kroku.
  • - Pri vstupe do Hong Kongu z Číny je ešte stále hraničná kontrola. Pripravte sa na dlhé rady a kontrolu cestovných dokladov.
  • - Hoci je v centre mesta plno veľkých aj menších hotelov, ubytovanie tu vôbec nie je lacné. Pripravte sa, že za malú "kuticu" o rozlohe 2,5 x 2,5 metra, zaplatíte na osobu v prepočte aj 20-30 Euro.
  • - Platí tu: zjednávať, zjednávať, zjednávať! Ak ste na trhu, v obchode, v hoteli, kdekoľvek, vždy zjednávajte cenu! Číňania sú neskutočne tvrdí obchodníci a keď im to umožníte, hneď vás ošmeknú. Či už v kvalite tovaru alebo s cenou.