Akko - historická perla Izraela

Keď sa povie Izrael, mnohí si predstavia už tradične najmä Jeruzalem a rôzne biblické výjavy. Izrael však toho ponúka oveľa viac. Povedzme si niečo o nádhernom historickom meste – Akko.

Historické centrum starobylého mesta Akko, ktoré leží na brehoch Stredozemného mora, je celkom určite jedným z najzachovalejších v celom Izraeli a oplýva neopakovateľnou atmosférou. Staré centrum tvorí pavučina úzkych a pre cudzieho návštevníka neprehľadných malebných uličiek, ktoré dýchajú svojím orientálnym koloritom. Vedľa seba sa tu nachádzajú moslimské mešity, ale aj kresťanské chrámy, čo len dokazuje pestrú, no častokrát aj veľmi výbušnú minulosť tohto mesta.

Napriek tomu, že Akko zažilo počas svojej histórie vpády mnohých odlišných náboženských skupín, po každej sa tu zachovalo niečo. Takže dnes sa tu nachádza obrovské množstvo cenných historických pamiatok po Turkoch, križiakoch, mamelukoch, Araboch, Angličanoch...

Akko je na zozname UNESCO

 
Akko patrilo v dávnej minulosti k najvýznamnejším mestám Blízkeho Východu a svojím významom by v istom období znieslo aj konkurenciu Alexandrie či Tróje. Dnes si však žije už svojím pokľudným tempom a spomienky na tak rušnú a významnú minulosť možno cítiť iba pri pokľudných prechádzkach mestom, spočívajúc pohľadom na historických pamiatkach. A tak zrejme nie je prekvapením skutočnosť, že Akko je na zozname UNESCO.
 
 
Najvýznamnejšie a najcennejšie pamiatky sú zrejme z obdobia gréckeho a rímskeho. Ale podceňovať nemožno ani pripomienky z čias, keď Akko ovládli križiaci alebo Turci. Mesto Akko sa do histórie zapísalo aj v súvislosti s porážkou Napoleona. K mestu sa dostal v roku 1799, obliehal ho, no nepodarilo sa mu zlomiť zúrivú obranu, čo znamenalo koniec jeho ťaženia na Blízky Východ. Čo sa týka histórie, ešte pripomeňme, že Akko patrí k najdlhšie nepretržite osídleným mestám na svete, keď jeho počiatky spadajú do rokov 1504 – 1450 p.n.l.
 

Falafel a hummus

 
Akko je preslávené aj svojimi reštauráciami, najmä prímorskou kuchyňou, ale aj klasickými jedlami, ako sú šawarma alebo hummus. Lacnejšie reštaurácie s plastovými stoličkami, no výbornými jedlami sa nachádzajú na Al–Džazzárovej ulici. Vrele odporúčam reštauráciu Elmoalem, kde robia vynikajúci falafel a hummus a je tu veľmi príjemná a ochotná obsluha. Jedlo síce konzumujete na stoloch pod holým nebom alebo na terase, ale ste v kontakte s atmosférou ulice a špeciality chutia vynikajúco.
Ešte si povedzme, ktoré zaujímavé miesta sa oplatia v Akku vidieť. Je to celkom určite  podzemné križiacke mesto, ktoré sa nachádza pod základmi Al-Džazzarovej pevnosti. Počas križiackej nadvlády nad mestom bolo hlavným sídlom Rádu maltézskych rytierov.
 
 
Odhalené bolo iba v 50-tych rokoch minulého storočia, takže ešte stále nie je zďaleka celé prebádané. Jednou z najväčších atrakcíí je celkom určte podzemná tajná chodba dlhá cca 350 metrov a jej koniec je v prístave. Dnes je táto chodba čiastočne sprístupnená. Nemožno vynechať ani Akkonskú pevnosť, ktorá pochádza z tureckých čias a tvorí jednu z dominánt mesta. Svojimi zelenými kupolami už do diaľky priťahuje zrak Al–Džazzárová mešita. Je vynikajúcim orientačným bodom v spleti uličiek, nakoľko jej minaret je vidno do diaľky. Ide celkovo o tretiu najväčšiu mešitu v krajine a stojí na základoch kedysi križiackeho chrámu. Samozrejme, nemožno prehliadnuť ani mestské hradby, ktoré boli postavené v roku 1750 a tvoria tvar skoro pravidelného päťuholníka.