Cerro Fitz Roy: Nová slovenská cesta realitou, Sabovčík a Smoleň to dokázali!

Slovenská horolezecká dvojica Michal Sabovčík a Ján Smoleň doslova valcujú Patagóniu. Najcennejším výkonom je nová slovenská cesta na vrch Cerro Fitz Roy.
 
Sabovčík a Smoleň toho na aktuálnom tripe v Patagónií, ktorý zahájili začiatkom januára, stihli naozaj dosť. Okrem cestovania zdolali vrchy Poincenot (3 002 m n.m.), Cero Torre (3 102 m n.m.) a Cerro Fitz Roy (3 375 m n.m.). Na poslednej menovanej hore znechali výraznú stopu. Vyliezli tu totiž absolútne novú cestu! Druhá slovenská línia na tento patagónsky vrchol dostala názov Asado a má kvalifikáciu náročnosti 7a+, A2, M8. Chalanom gratulujeme!
Počasie vhodné na výstup je na Cerro Fitz Roy vzácnosť, a tak nie je nič výnimočné, že počas pekných dní nastupuje aj viacero družstiev naraz. Práve pre počasie sa hora dlho považovala za nezdolateľnú. Tieto časy sú však preč. Jedným z dôkazov je aj prvá slovenská cesta na vrchol z roku 1983. Vyliezla ju trojica Michal Orolin, Róbert Gálfy a Vladimír Petrík západnou stenou.

Cerro Fitz Roy je hora na hranici Čile a Argentíny

Miestny názov je Cerro Chaltén, čo v preklade znamená Dymiaca hora. Názov je odvodený od neustálej oblačnosti v okolí vrcholu. Nadmorská výška sa líši podľa toho od akého mora je meraná. Oficiálne číslo však je 3 375 m n. m. Uvádza sa tiež 3 405 m n.m. 
Názov Cerro Fitz Roy je pamiatkou na kapitána lode Beagle, ktorý ako prvý skúmal danú oblasť, dnešný národný park Los Glacieres, v oblasti južného Patagónskeho ľadovca. Prvovýstup patrí dvojici francúzov Lionel Terray a Guido Magnone, ktorí roku 1952 zdolali vrchol cestou náročnosti 6b/c. 
 
zdroj: wikipedia.sk, expedition.sk, FB Michal Sabovčík