Koruna sveta: Najvyššie vrcholy všetkých kontinentov

Horolezci s najvyššími ambíciami majú zväčša podobné sny. Prvovýstup, pozbierať všetky osemtisícovky alebo Korunu sveta - The seven summits. Posledná spomínaná “séria” hôr je istým spôsobom najľahšie dosiahnuteľná. No rozhodne to neznamená, že 7 summits, ako znie svetový názov, zvládne každý skúsenejší horal. 

Názov napovedá, že ide o sedem hôr

Konkrétne je to sedem najvyšších hôr podľa kontinentov. Aj preto je výškové rozpätie od 2 228 až po 8 848 metrov nad morom. Avšak je tu menší hačík. Podľa toho ako definujete kontinent a kadiaľ vediete hranice, je v skutočnosti hôr až deväť. Pevné jadro Koruny sveta tvoria vrcholy Mt. Everest (8 848 m n.m.) najvyššia hora sveta a tiež ázijského kontinentu, Akonkagua (6 961 m n.m.) najvyššia hora Južnej Ameriky, Denali (6 194 m n.m.) najvyššia hora Severnej Ameriky, Kilimandžáro (5 895 m n.m.) najvyššia hora Afriky a Mount Vinson (4 884 m n.m.) najvyššia hora Antarktídy. Ďalej sú až štyri varianty toho, z ktorých vrcholov Koruna sveta pozostáva.

Prvý “problémom” je hranica medzi Európou a Áziou

Tu sa vypína Elbrus (5 642 m n.m.). Onoho času bol považovaný za najvyšším vrchol Európy, avšak hranica kontinentov sa tiahne zníženinou severne od hrebeňa Kaukazu. Naviac sa hranica viackrát menila. Súčasná verzia znie tak, že za najvyššiu horu Európy sa považuje Mont Blanc (4 810 m n.m.), ktorý je však o niečo nižší.  
Mont Blanc

Ako prvý zdolal 7 summits Richard Daniel (Dick) Bass

Problém s hranicami je problémom modernej doby. Tým historickejším je to, ako vnímate Oceániu a Austráliu. S týmto rozdelením sa potýkali dvaja horolezci, ktorí zvládli Korunu sveta ako prví. Za úplne prvého muža, ktorý zdolal 7 summits sa považuje Richard Daniel (Dick) Bass. V roku 1985 stál na vrchole Everestu, čím uzatvoril sériu.
Bassova verzia počíta zo sporných vrcholov Elbrus a Kosciuszko (2 228 m n.m.), najvyššiu horu Austrálie. Bass bral Oceániu a Áziu ako jeden kontinent. Verzia legendy Reinholda Messnera, ktorý Korunu sveta dokončil v roku 1986 na Vinsone, je považovaná za viac náročnú, pretože Messner počítal s Oceániou a Austráliou ako s jedným kontinentom, a preto zdolal Carstensz Pyramid (4 884 m n.m.), známu tiež ako Puncak Jaya, v provincií Západná Papua v Indonézií, ktorá je vyššia a náročnejšia. V Messnerovom zozname je tiež Elbrus. 
Puncak Jaya
Richard Bass bol biznismen a horolezec z Texasu, ktorého veľkým snom bolo zdolať najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Sen si začal plniť na Akonkague v roku 1983 s partnerom Frankom Wellsom. V rovnakom roku sa mu podarilo vyliezť tiež na Kilimandžáro, Elbrus Denali, Vinson a Kosciusko. Čo je vskutku parádny výkon! Everst si pripísal ako posledný a narobil mu poriadne vrásky na čele. Výstup sa podaril až na štvrtý pokus. Naviac ho po treťom nezdare, opustil parťák Wells. Ten sľúbil manželke, že už ďalej nebude pokúšať osud. Bohužiaľ, Korunu sveta nikdy nedokončil, pretože v roku 1994 zomrel pri páde vrtuľníku počas letu z Nevady. Bass bol v tom čase najstarším horolezcom na Evereste. Treba však povedať, že Puncak Jaya nikdy nevyliezol.
 

Messnerova verzia je v horolezeckom svete cennejšia

Ako sme už spomínali, Messnerova verzia je v horolezeckom svete cennejšia pre vyšší a náročnejší vrchol v Indonézií. Talianova púť začala v roku 1971 na Puncak Jaya a následne vyliezol Akonkaguu (1974), Denali (1976) Everest (1978), Elbrus a Kosciuzsko (1983) a Vinson (1986). Messnerovi ku cti slúži aj fakt, že vrámci projektu 7 summits vyliezol Everest bez kyslíku.
Aconcagua
Elbrus
 
Kanaďan Patrick Allan Morrow, fotograf a horolezec, sa môže cítiť trochu ukrivdený. Jeho výkon na 7 summits totiž počíta všetkých deväť vrcholov, vo verzií s Elbrusom. A aj napriek tomu sa o ňom nerozpráva toľko ako o Bassovi s Messnerom. Korunu dokonca dokončil skôr ako Messner a to aj napriek tomu, že začal o rok neskôr. 

Prvým Slovákom je Peter Hámor

Z našich zemepisných dĺžok a šírok bol prvým horolezcom, ktorý zdolal Korunu sveta Peter Hámor. Dvojité druhé miesto v 7 summits drží Česko-Slovenský horolezec (v čase keď absolvoval Korunu sveta mal obe občianstva) Miroslav Caban. Bol druhým Slovákom, ktorý zdolal projekt, a druhým človekom na svete, ktorý Korunu sveta zvládol bez kyslíka. 
Aktuálne sa o Korunu sveta pokúša český horolezec Radek Jaroš. Ten v roku 2014 dokončil Korunu Himalájí, teda Everest už má odškrtnutý. Ako ďalšie zo série má “padnúť” Severoamerické Denali pokračovať sa má na Elbruse. Radek však všetky expedície chce poňať netradičnejšie a tak pobyt na Aljaške bude spojený s morským kajakom a pod Elbrus sa chce dopraviť z domovského Nové Mesta na Morave na bicykli doprevádzaný servisným vozidlom.