Ako si správne vybrať turistickú obuv?

Nenadarmo sa hovorí, že v zdravom tele sídli zdravý duch. Pre skvelý fyzický stav človeka sú preto veľmi prospešné aj vysokohorské túry. Aby však dlhé hodiny chôdze v náročnom teréne nespôsobili ujmu vašim chodidlám, alfou a omegou vašej turistickej výbavy musí byť vhodná obuv. Aké tri otázky si treba pri jej výbere položiť?

1. Aký strih mi sadne?

Vedeli ste, že tvar každej topánky definuje takzvané „kopyto“? Ide o model podobný umelému chodidlu, ktorý sa vyrába z dreva alebo plastu a slúži na modelovanie jednotlivých kusov obuvi. Ak vám topánka nesedí, znamená to, že kopyto sa nezhoduje s tvarom vášho chodidla. Na takúto obuv by ste mali rýchlo zabudnúť, pretože sa v nej nebudete cítiť príjemne ani po hodinách bolestivej chôdze.

Pri vývoji turistickej a vychádzkovej obuvi kladú poprední výrobcovia, ako napríklad Hanwag, veľký dôraz na to, aby jednotlivé modely, a teda aj špeciálne vyvinuté kopytá, zodpovedali špecifickej kategórii a oblasti aktivít, ale aj osobitným potrebám mužských, ženských či dokonca detských chodidiel. Veľa času venujú aj vývoju kopýt pre ľudí, ktorých chodidlá nemajú štandardný tvar alebo veľkosť. Mnoho ľudí, zvlášť žien, ale aj horolezcov či bouldristov (z anglického „boulder“ čiže balvan, označuje ľudí, ktorí lezú na malých skalných blokoch alebo nízkych skalách bez pomoci lana) trpí napríklad deformáciou palcového kĺbu na nohe, prezývanou hallux valgus, ktorú spôsobuje najmä nosenie príliš tesných, malých alebo vysokých topánok. Problém sa často spája s bolestivými otlakmi, zápalmi, viditeľnou deformáciou palca a môže vyústiť až do predčasného opotrebovania chrupavky. Iní používatelia zasa potrebujú užšie alebo širšie strihy obuvi.

Špeciálne druhy kopýt

Firma Hanwag bola prvým nemeckým výrobcom, ktorý začal ponúkať turistickú obuv na mieru, a teda aj špeciálne strihy topánok určené rozličnému typu chodidiel:

1. Wide: Kopyto s klasickým strihom okolo päty, ale širším v oblasti priehlavku a palcových kĺbov je určené ľuďom so širšou prednou časťou chodidla.

2. Narrow: Úzke kopyto je určené ľuďom, pre ktorých sú bežné strihy topánok príliš voľné po stranách.

3. Hallux Valgus: Problém s vybočeným palcom často pretrváva aj pri nosení „normálnych“ topánok. Istú úľavu síce môžu poskytnúť širšie modely, pre zvyšok chodidla sú však často príliš široké a vôbec nesedia. Špeciálny model, naopak, poskytuje viac miesta okolo palcového kĺbu, ale na rozdiel od širokých modelov dobre sedí na celej nohe.

4. StraightFit: Strih vychádza z osvedčených trekingových modelov, ale má upravený priestor pre veľký palec. Ten vďaka tomu smeruje dopredu a nestláča ostatné prsty. Takýto strih je určený predovšetkým pre ľudí so širšími a hrubšími palcami.

zdroj: Hanwag

2. Ako sú topánky vyrobené?

STROBELOVO PREŠÍVANIE

Retiazkové prešívaniepomenované po svojom vynálezcovi, sa používa na uchytenie zvršku a stielky a možno ho ľahko na prvý pohľad odlíšiť od dvojitého prešívania. Keďže zabezpečuje predovšetkým ohybnosť obuvi, používa sa pri výrobe tenisiek a iných športových topánok. Pre trekingovú a alpinistickú obuv však nie je vhodné, pretože neposkytuje dostatočnú stabilitu a pevnosť.

Ako odhalíte, či ide o kvalitnú a trvácnu obuv? Najprv si overte, akým spôsobom bola vyrobená. Existujú dva postupy, ktoré zaručia zachovanie dobrých vlastností turistických a vychádzkových topánok po dlhé roky: dvojité prešívanie a cementovanie.

Dvojité prešívanie predstavuje techniku, ktorá sa používa už celé desaťročia a jej výsledkom je zvršok pevne prichytený k spodnej časti topánky dvoma radmi stehov, viditeľnými aj zvonku. Pozor však na obuv, ktorá iba vzbudzuje dojem dvojitého prešívania. V skutočnosti sa pri jej výrobe mohlo použiť „falošné“ dvojité prešívanie (keď je kožený zvršok prichytený iba jedenkrát a jeho okraj medzi pásikom a podrážkou zvonku nie je vidieť), alebo je takéto prešívanie iba estetickým doplnkom, ktorý neplní funkciu spevnenia. Ozajstné dvojité prešívanie sa stará o stabilitu aj pevnosť obuvi.

Cementovanie je novšou technikou, ktorá vyžaduje čas i veľkú zručnosť. Obuvník musí natiahnuť komín topánky na kopyto a spojiť ho s podstielkou tak, aby vytvorili jeden celok, pričom následne sa pripevňujú k medzipodrážke a podrážke lepidlom (cementom) pod vysokým tlakom. Hlavnou výhodou je, že cementovaná obuv dobre drží svoj tvar a má vysokú trvácnosť, ak sa o ňu správne staráte. K jediným nevýhodám patria časová náročnosť  a mierne vyššia cena.

NÁŠ TIP: 10 PRAVIDIEL SKÚŠANIA TOPÁNOK

  • 1. Doprajte si dostatok času.
  • 2. Keďže chodidlá zvyknú byť ráno menšie a večer zasa opúchajú, ideálny čas na skúšanie je popoludnie.
  • 3. Ak používate ortopedické alebo špeciálne vložky do topánok, alebo máte obľúbené ponožky, vezmite si ich so sebou.
  • 4. Topánky skúšajte zásadne na obidve nohy.
  • 5. V novej obuvi zotrvajte obutí aspoň 15 minút, ideálne aj dlhšie.
  • 6. Ak je to možné, prejdite sa okolo obchodu.
  • 7. V topánkach si vyskúšajte aj chôdzu hore a dole schodmi, takto dokážete sčasti simulovať podmienky vo vysokohorskom teréne.
  • 8. V správnych topánkach by sa mal zmestiť prst medzi špičku topánky a palec na nohe. Takto vám pri zostupoch nebude noha tlačiť na prednú stenu.
  • 9. Skontrolujte, či päta pevne sedí aj v nezašnurovanej topánke. Ak je na stranách voľná, strih pre vás určite nie je vhodný.
  • 10. Muži s veľmi úzkym chodidlom by si mali vyskúšať svoju veľkosť v dámskej verzii (Hanwag ponúka dámske veľkosti topánok do čísla 9)

zdroj: Hanwag

3. Dá sa obuv opraviť?

Nové topánky zvyknú byť na hladkom povrchu (napríklad na asfalte) mierne nestabilné, za čo môžu zvyšky filmu impregnačných látok. Ak však ide o podrážku vyrobenú z drahej prírodnej gumy, a nie lacnú polyuretánovú podošvu, film sa po chvíli chôdze zošúcha. Keď sa obuv dlhšie nenosí, zvyknú zvyšky impregnačných látok stvrdnúť, v dôsledku čoho je podrážka šmykľavejšia. Ľahko ju však zdrsníte pomocou drôtenej kefy alebo jemným šmirgľovým papierom. Pre kvalitné kožené topánky je tiež typické, že sa už po pár obutiach dokonale prispôsobia vášmu chodidlu. Ak sú rozchodené, neodporúča sa požičiavať ich iným ľuďom, pretože následne zmenia svoj tvar a už vám nesadnú tak ako predtým. Cieľom popredných výrobcov je, aby vám turistická obuv vydržala čo najdlhšie, a preto poskytujú aj pozáručný servis. Ak je zvršok vášho obľúbeného páru topánok v dobrom stave, ale podrážka je zničená, môže vám pomôcť výmena podošvy. Ak sú topánky vyrobené cementovaním, možno pôvodnú podrážku jednoducho odstrániť (v prípade potreby vymeniť aj celú okopovú gumu) a priamo k zvršku pripevniť novú podrážku. Vymeniť sa však dá aj v prípade topánok vyrobených dvojitým prešívaním.

O značke Hanwag:

Preslávená obuv je oporou pre ich nohy už od roku 1921, keďže svojím dokonalým vypracovaním priam vyzýva do boja náročné podmienky, ako sú zvýšená vlhkosť, chlad či problematický terén. Zakladateľ značky, Hans Wagner, povýšil precízne dvojité prešívanie na poznávacie znamenie, ktoré obuv Hanwag charakterizuje aj v súčasnosti. Popri filigránskej remeselnej prepracovanosti patrí k hlavným devízam tohto outdoorového zázraku aj ergonomická flexibilita, vďaka ktorej sa topánka maximálne prispôsobí chodidlu, ale aj možnosť úplnej výmeny celej podrážky.