S "rangerom" po národnom parku Vysoké Taury

Národný park Vysoké Taury (Hohe Tauern) je najväčšie chránené územie v Alpách a zároveň najväčší národný park v strednej Európe. Leží na hraniciach Korutánska, Salzburska a Tirolska v Rakúsku. Nájdeme tu úchvatných horských velikánov, akými sú najvyššia hora Rakúska Grossglockner (3798 m), či majestátny Grossvenediger (3674 m).

Ale aj rozsiahle ľadovcové polia, prekrásne horské plesá a tiež horské chaty, ktorých základy pamätajú ešte doby Rakúska-Uhorska. Skvostné výhľady na vrcholy a ľadovce Vysokých Taur nadchnú každého milovníka hôr. A tak sme sa sem vybrali aj my... V spoločnosti miestneho "rangera" sme si dali snežnice a z parkoviska známeho ako Lucknerhaus /s parádnym výhľadom na Grossglockner v pozadí/ vyrazili pozorovať kamzíky a kozorožce.

Lucknerhaus, Hohe Tauern

Raj trojtisícoviek

Ešte spomeniem, že v parku je celkovo 304 vrcholov presahujúcich výšku 3000 metrov a 246 ľadovcov! Vďaka nim park patrí medzi ojedinelú prírodnú oblasť na svete. Hoci bola riadna zima a všade sneh, kozorožcov a kamzíkov sme videli požehnane. Pohybovali sa tu obrazne v takom množstve, ako u nás kravy na pasienkoch. V pozadí sa vypínal majestátny masív vrcholu Grossglockner, okolo množstvo zvierat, mrazivý slnečný deň... Turistická idylka. Je tu vraj vidno bežne aj svište alpínske, ktoré tu dosahujú veľkosť aj 50 centimetrov. Samozrejme, tejto hojnosti sa tu dosiahlo vďaka tvrdej ochrane zvierat. Napríklad svište boli okolo roku 1800 vyhubené pre tuk a kožušinu. No a dnes ich už možno vidieť úplne bežne...

Chránená je tu aj alpská krajina so strmými skalami, rozľahlé pasienky, priezračne čisté vodopády, či vodné kaskády. Oblasť je tiež bohatá na ľadovce - tým najväčším je Pasterze s plochou približne 24 km2, ktorý sa rozkladá na úpätí najvyššej hory Grossglockner a je asi 8 km dlhý. Úchvatné sú Krimmelské vodopády pod priesmykom Gerlospass, ktoré spadajú z 370 metrov do údolia rieky Salzach. Súčasťou národného parku sú od roku 1983.

Ranger je profík

Ak sa chcete o miestnej prírode aj niečo dozvedieť, skutočne sa oplatí vyraziť v spoločnosti miestneho rangera a nechať si všetko vysvetliť. Nebude to síce túra za fyzickými výkonmi, no aj tak si vyšliapete do 500 výškových metrov a dozviete sa kopec detailov, ktoré inak nemáte šancu zistiť. Ranger je profík, vybavený parádnym ďalekohľadom, ktorý priblíži všetko, čo sa pohne. Navyše ma pri sebe v batohu množstvo zaujímavých vecičiek, od rohu kozorožca až po maketu, ktorá znázorňuje rozpätie krídiel orla. Áno, popri svišťoch, kozorožcoch a kamzíkoch tu žije aj orol skalný, či orlosup bradatý. A ten je ešte väčší ako orol. Ranger nám na textilnej makete ukázal pre porovnanie aké veľké rozpätie krídiel majú tieto úchvatné lietajúce, ako to povedať - "monštrá"? Spokojnosť. Na Grossglockner som síce teraz nevyšliapal, ale dozvedel som sa veľa zaujímavého o tunajšej prírode.

Na záver ešte praktická rada: Naprieč pohorím vedie takmer 48 kilometrov dlhá alpská cesta Grossglockner - Hochalpenstrase. Jej najvyšším bodom je Hochtortunnel vo výške 2.504 metrov, cez ktorý sa zo strany Grossglockneru dostávame do ďalšieho údolia. Netreba asi pripomínať, že všade sa ponúkajú fantastické výhľady.