Mojich 10 NAJ filmových westernov

Ako fanúšik historického obdobia v dejinách Spojených štátov amerických, ktoré sa volá Divoký Západ, by som tým z vás, ktorí westernu fandia tiež, rád dal do pozornosti 10 filmových titulov, ktoré ma zaujali.

Možno nájdete inšpiráciu, ako stráviť upršaný večer a budem rád, ak v diskusii prispejete tipom na film, ktorý sa páčil vám. Filmy uvádzam v poradí, v akom boli natočené.

Little Big Man (Malý Veľký Muž, 1970)

http://www.imdb.com/title/tt0065988/

Kultový film s vynikajúcim Dustinom Hoffmanom v hlavnej úlohe a skvelou Faye Dunaway vo vedľajšej úlohe. Príbeh belocha, striedavo žijúceho medzi Indiánmi a Bielymi. Hlavný hrdina prežil bitku pri Little Big Horne, masaker pri Washite či bol svedkom smrti Divokého Billa Hickoka. Jednoznačne však doporučujem anglickú verziu (s titulkami) pred českým dabingom. Ten robí z filmu na mnohých miestach komickú komédiu, zmiešanú so spaghetti westernom. Niektoré vážne situácie sú českým dabingom degradované na infantilné rozhovory alebo monológy, napríklad Custerove „šialenstvo" tesne pred smrťou. Film je napriek tomu skvelý, knihu od Thomasa Bergera však neprekonal. Autor geniálne zmiešal fikciu so skutočnými udalosťami Divokého Západu, Indiánov neidealizoval ani z nich cielene nerobil opilcov a darmožráčov.  Kniha mala aj pokračovanie, ktoré však už sfilmované nebolo.

Chato's land (Chatova zem, 1972)

http://www.imdb.com/title/tt0066907/

Chato bol jeden z najznámejších Apačov, hoci nie tak populárny ako Geronimo, možno aj preto, že sa príliš skoro vzdal a usadil v rezervácii. Film je zameraný na Chatovu pomstu, prenasledovanie obetí a z Apačskej zeme je vám teplo aj pri obrazovke :) I keď Charles Bronson zvládol hlavnú úlohu bravúrne, otázkou zostáva, prečo režisér neobsadil do hlavnej úlohy niektorého zo skvelých „native" hercov. Vyznelo by to presvedčivejšie. Napriek tomu ma film zaujal, hoci z tejto desiatky patrí podľa môjho názoru medzi tie slabšie počiny.

Jeremiah Johnson (1972)

http://www.imdb.com/title/tt0068762/

Príbeh muža, ktorý odišiel žiť do divočiny. Vo filme sa predstavil Robert Redford a ako pozitívum vyzdvihujem, že tvorcovia sa nezamerali na populárnych Siouxov alebo Apačov, no máme možnosť vidieť Vrany (Crows) a Ploskohlavcov (Flatheads). Film extra nezaujme dejom, je situovaný stále v lese, za zmienku však stojí nádherná príroda a charakter hlavného hrdinu. Trochu ma sklamala smrť jeho Indiánskej ženy „Labuť", no taký je život...

Dance with wolves (Tanec s vlkmi, 1990)

http://www.imdb.com/title/tt0099348/

Notoricky známe dielo, ktoré určite mnohí z vás videli, sfilmované podľa románu Michaela Blakea. Najväčším mínusom, ktorý ja osobne vnímam, je fakt, že Indiánsky kmeň, ktorý vystupuje v knihe, sú Komanči. Vo filme sa však Kevin Costner rozhodol pre Siouxov. Skvele mu sekundovali Mary McDonnell a legendárny Graham Greene. Príbeh vojaka, ktorý chcel zomrieť, ale zostal žiť a našiel sám seba sa stal svetoznámy, hoci zobrazenie Indiánov je tu až príliš zidealizované. Napriek tomu ma tento film zaujal a videl som ho viackrát.

Geronimo (1993)

http://www.imdb.com/title/tt0107004/

Najznámejší Apač bol takisto veľakrát sfilmovaný, uvedený film však rozhodne stojí za pozretie. Je to lepšie remeselne zvládnuté dielo, ako Chatova zem, zachytáva širšie časové obdobie, zameriava sa na viac postáv a nie je iba o vraždení a pomste. Toto dielo sa dosť pridŕža histórie a Wes Studi ani tentokrát nesklamal, hoci postava Geronima je tu trošku zidealizovaná.

Wild Bill (Divoký Bill, 1995)

http://www.imdb.com/title/tt0114938/

Filmov o Divokom Billovi bolo nakrútených mnoho, ale len máloktoré stáli za pozornosť. Hlavným problémom tých menej kvalitných snímkov je vek Billa Hickoka - často v nich vystupuje ako starnúci päťdesiatnik, pričom v skutočnosti zomrel v roku 1876, keď nemal ani štyridsať. Vo filme nechýbajú najvýznamnejšie udalosti z Billovho života, no najväčším pozitívom je, že Hickok tu nie je zobrazovaný ako neomylný geniálny pištolník, ako vo väčšine kníh, ale aj ako človek s chybami a negatívami.

Buffalo girls (Koniec divokého západu, 1995)

http://www.imdb.com/title/tt0111903/

Anjelica Huston je nesporne skvelá herečka, avšak príliš pekná pre postavu Calamity Jane, hrubú mužatku, ktorej najväčšími životnými láskami boli nielen zbrane a alkohol, ale aj Divoký Bill a film sa opieral o nikdy nepotvrdenú ale ani nevyvrátenú teóriu, podľa ktorej mal Bill s Jane dcéru. Máme možnosť vidieť show Buffalo Billa, ako aj značne domrvenú postavu Sediaceho Býka. Mňa osobne najviac zaujali postavy dvoch starých zálesákov (Bartle Bone a Jim Ragg), ako aj Indiána „No Ears". Film sa príliš nepridŕža histórie, napriek tomu určite stojí za pozretie. Ja som ho videl viackrát :)

Crazy Horse (Šialený Kôň, 1996)

http://www.imdb.com/title/tt0115969/

Skvelé dielo, jedno z mojich naobľúbenejších v danom žánre, aj vďaka Michaelovi Greyeysovi v hlavnej úlohe, aj vďaka tomu, že Crazy Horse je jedna z mojich naobľúbenejších postáv Divokého Západu. Film sa dosť prísne drží histórie a zaujme najmä charakter hlavnej postavy či zrada od vlastných ľudí. Crazy Horse nie je vyobrazený len ako bojovník, ale aj ako otec, manžel a priateľ. Film mám žial len na videokazete, dúfam, že sa mi podarí dostať sa k DVD.

Into the west (2005)

http://www.imdb.com/title/tt0409572/

6 dielny seriál, jednoznačne to najlepšie, čo som v danom žánri mal možnosť vidieť. Realistický a neprifarbený pohľad na 19. storočie na Západe. Tým z vás, ktorí nefandia vymysleným historkám o Winnetouovi a jeho čistým uhladeným šatám, je toto dielo určené. Dôležité historické okamihy boli veľmi verne zobrazené (predovšetkým Wounded Knee), Steven Spielberg si dal skrátka záležať. Budget 50 miliónov dolárov nebol vyhodený do rieky, pretlak hercov filmu prospel. Verím, že bude ešte v budúcnosti reprízovaný aj na slovenských TV kanáloch.

Bury my heart at Wounded Knee, 2007

http://www.imdb.com/title/tt0821638/

Jeden z najnovších filmov o Siouxoch (Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee), ktorý zachytáva obdobie medzi rokmi 1876 - 1890, kedy nastáva rozklad tohto kmeňa a definitívny presun do rezervácií. Tvorcovia sa inšpirovali knihou od Dee Browna, medzi ňou a filmom sú však zásadné rozdiely. Kým kniha často až príliš idealizuje pôvodných Američanov, film v niektorých scénach zobrazuje náčelníka Siouxov Sediaceho Býka ako tyrana a spiatočníka, z čoho som mal dosť zmiešané pocity. Scéna pri Cedar Creek zobrazuje Sediaceho Býka ako úplnú nulu oproti generálovi Milesovi, s ktorým ťahá v emotívnom rozhovore od začiatku za kratší koniec. Lepšie na tom nie je scéna z Kanady, kedy Sediaci Býk drží svojich ľudí nakrátko „pištoľou a bičom". Po príchode do rezervácie je zobrazovaný ako brzda pokroku, kladné stránky sú v úzadí, skrátka v tomto tvorcovia trochu prestrelili.

 

- ďalšie články o Indiánoch sú TU.

Poznáte iné dobré filmy s podobnou tématikou? Podeľte sa o ne v Diskusii: