Bajkal, Tanganika, Kaspické more: Najhlbšie jazerá sveta

Natalia Tkacova - 19.2.2017
Ak milujete potápanie alebo chcete zažiť dobrodružstvo, možno vám týmto článkom nasadíme chrobáka do hlavy...  Jazier sú na svete desaťtisíce, no len málo z nich dosahuje hĺbku, nad ktorou nám zostáva len žasnúť. Pozrite sa spoločne s  nami na tie najhlbšie jazerá na svete!

11. General Carrera – Buenos Aires Lake

Najhlbší bod – 586m
Lokalizácia – Argentína, Čile
Podľa toho, na ktorej strane jazera stojíte, sa táto vodná plocha nazýva buď General Carrera Lake (v Čile) alebo Buenos Aires Lake (v Argentíne). Voda sa do tohto jazera dostáva z  okolitých ľadovcov a  do Tichého oceánu sa vlieva cez rieku Baker. 
General Carrera – Buenos Aires Lake

10. Matano Lake

Najhlbší bod – 590m
Lokalizácia – Indonézia
Jazero Matano je najhlbším indonézskym jazerom a  zároveň je domovom pre množstvo endemických druhov. Jazero je vďaka svojej odľahlosti dobre zachované, ale nedávne plány na rozvoj v  neďalekých oblastiach by mohli biodiverzitu jazera ukončiť.
Matano Lake

9. Crater Lake (Kráterové jazero)

Najhlbší bod – 594m
Lokalizácia – Spojené Štáty
Kráterové jazero sa nachádza v  Oregone a  je ústredným bodom Národného parku Kráterového jazera. V  skutočnosti je toto jazero kalderou sopky Mount Mazama, ktorá bola zničená erupciou zhruba pred  8  000 rokmi. Jedinými zdrojmi vody v  jazere sú dážď a  snehové zrážky pretože do jazera ani z  jazera netečú žiadny rieky.

8. Great Slave Lake (Veľké jazero otrokov)

Najhlbší bod – 614m
Lokalizácia – Kanada
Jazero Great Slave, ktoré leží v  severozápadných teritóriách,  je najhlbším jazerom v  Severnej Amerike. Aj keď je od novembra do júna zamrznuté, je domovom pre niekoľko unikátnych zvierat, ktoré sa objavili aj na programe Animal Channel.

7. Issyk Kul

Najhlbší bod – 668m
Lokalizácia – Kirgizsko
Issyk Kul (v preklade horúce jazero) nikdy nezamŕza aj napriek tomu, že je obklopené snehom pokrytými horami Kirgizska. Z  tohto jazera neodtekajú žiadne rieky.
Issyk Kul

6. Malawi Lake

Najhlbší bod – 706m
Lokalizácia – Juhovýchodná Afrika
V Jazere Malawi (taktiež známom ako Jazero Nyasa v  Tanzánii a  Jazero Niassa v  Mozambiku) žije viac druhov rýb ako v  ktoromkoľvek inom jazere na svete. Je druhým najhlbším jazerom v  Afrike.

5. O’Higgins - San Martín Lake

Najhlbší bod – 836m
Lokalizácia – Čile, Argentína
Najhlbšie jazero v  Amerike má dva názvy - O’Higgins v  Čile a San Martín v  Argentíne. Vďaka jeho hĺbke 836m je piatym najhlbším jazerom sveta.

4. Vostok Lake

Najhlbší bod – 1  000m
Lokalizácia – Antarktída
Aj keď ruskí vedci existenciu jazera pod ľadom Antarktídy avizovali už v  19. storočí, existencia jazera Vostok nebola potvrdená až do roku 1996. Nachádza sa dve míle pod pevným ľadom a  na jeho vrchole leží ruská prieskumná stanica Vostok, po ktorej bolo jazero pomenované.

3. Kaspické more

Najhlbší bod – 1  025m
Lokalizácia – Stredná Ázia
Kaspické more je na svete najväčšou vodnou plochou, ktorá nie je spojená so svetovým oceánom. Neodtekajú z  neho žiadne rieky a  je obklopené piatimi krajinami – Iránom, Ruskom, Turkmenistanom, Kazachstanom a  Azerbajdžanom.

2. Tanganika 

Najhlbší bod – 1  470m
Lokalizácia – Stredná Afrika
Jazero Tanganika je súčasťou Veľkých afrických jazier. Je svetovo druhým najväčším jazerom nie len v  oblasti hĺbky, ale taktiež podľa objemu sladkej vody.
Tanganika

1. Bajkalské jazero

Najhlbší bod – 1  642m
Lokalizácia – Rusko
Jazero Bajkal, ktoré sa nachádza v  južnej Sibíri, je najväčším sladkovodným jazerom na svete. Obsahuje približne 20% všetkej nezamrznutej sladkej vody na našej planéte. S  jeho hĺbkou 1  642m je najhlbším jazerom sveta.
Bajkalské jazero
 
Komentáre Disqus