Najteplejšie a najchladnejšie svetové miesta

Máte pocit, že v lete je u nás príliš horúco a v zime príliš chladno? Nuž, na svete je množstvo ďalších miest, ktoré majú lepšie, ale aj horšie počasie ako my. Niekedy však počasie zachádza do extrémov a vytvára tak nezvyčajné teploty. Ak Vás zaujíma, aké svetové teplotné rekordy a na akých miestach boli namerané, čítajte ďalej. Prinášame Vám totiž zoznam najteplejších a najchladnejších miest na svete.

Najteplejšie

1. Dolina smrti (Death Valley), Kalifornia

Názov tohto miesta hovorí za všetko. Dolina smrti sa nachádza v juhovýchodnej Kalifornii a je najteplejším, najsuchším a najnižším miestom v Severnej Amerike. Najhorúcejšia teplota zaznamenaná v Doline smrti dosahuje 56,7°C. Aj keď je v Doline smrti cez deň horúco, v noci teplota často klesá pod bod mrazu.

2. Al’Aziziyah, Líbya

Al’Aziziyah sa nachádza v severozápadnej Líbyi a je jedným z najhorúcejších miest na Zemi. 13. septembra 1922 tam bola zaznamenaná teplota 57,8°C. Neskôr však odborníci toto tvrdenie spochybnili pretože človek, ktorý teplotu meral, nebol vyškolený. Oblasť je však stále považovaná za jednu z najhorúcejších na svete.

3. Ghudamis, Líbya

Líbya je horúcim miestom a Ghudamis je oázové mesto na západe krajiny. Najvyššia zaznamenaná teplota v Ghudamise dosahovala 55°C. Ľudia svoje dome stavajú z vápna, kmeňov palmových stromov a blata – to všetko preto, aby prežili brutálne teplo a piesočné búrky.

4. Kebili, Tunisko

Kebili je taktiež oázovým mestom nachádzajúcim sa v strede Tuniska v Afrike. Toto je miesto je považované za štvrté najteplejšie miesto na svete – najhorúcejšie denné teploty tu dosahujú 55°C. Kebili je taktiež známe pre svoje vynikajúce datľovníky – údajne sú jedny z najkvalitnejších na svete.

 5. Timbuktu, Mali

Timbuktu sa nachádza v krajine Mali ležiacej v západnej Afrike. Je to jedno z najznámejších miest v Afrike. Teploty to dosahujú vysoké hodnoty a to až 54,5°C. Timbuktu bolo centrom vzdelania a malo kľúčový význam pri šírení islamu v Afrike. V meste sa nachádzajú tri pozoruhodné mešity - Djinguereber, Sidi Yahya a Sankore -  a taktiež jedna z najväčších svetových zbierok starovekých rukopisov.

 
Najchladnejšie

1. Stanica Vostok, Antarktída

Stanica Vostok v Antarktíde je jedným z najchladnejších miest na Zemi. Ruská výskumná stanica je miestom, kde najnižšia zaznamená teplota dosahovala -89,2°C. Antarktída nie je len najchladnejším miestom, ale tiež najveternejším. Taktiež má najvyššiu celkovú nadmorskú výšku zo všetkých kontinentov na svete. Aj napriek tomu, že Antarktída obsahuje 90% celosvetového ľadu, neprijíma takmer žiadne zrážky, takže technicky je púšťou.

2. Oymyakon, Rusko

Každý vie, že v Rusku je zima. Rusko je najchladnejším obývaným miestom na svete. Najnižšia zaznamenaná teplota tu dosahovala -71,2°C. V tomto malom mestečku žije približne 500 ľudí. Aj keď je tam v zime veľmi chladno, ľudia si stále žijú svoj život a študenti chodia do školy až kým teplota nedosiahne -52°C. V noci je niekedy tak chladno, že až vtáky zamŕzajú.

3. Verkhoyansk, Rusko

Ďalšie extrémne chladné miesto v Rusku sa nazýva Verkhoyansk a žije v ňom asi 1 400 obyvateľov. Najnižšia zaznamenaná teplota tu dosiahla -69,8°C. Medzi rokom 1 860 a začiatkom 20. storočia bol Verkhoyansk využívaný ako domov pre politických vyhnancov.

4. Severný ľad (North Ice), Grónsko

V našom zozname najchladnejších miest sveta sa Grónsko umiestnilo na štvrtej pozícii. Okrem toho je táto oblasť aj najchladnejšou na západnej pologuli. Najnižšia nameraná teplota tu dosiahla -66°C. North Ice je britskou výskumnou stanicou, ktorá sa nachádza v strede ľadového Grónska.

5. Snag, Yukon, Kanada

Snag sa nachádza v yukonskom teritóriu v Kanade. Je najchladnejším miestom na severoamerickom kontinente. Najnižšia zaznamenaná teplota tu dosiahla -63°C. Snag sa ochladzuje pretože hory blokujú teplý vzduch z Tichého oceánu. Naopak studený vzduch z hôr zavíta až do samotného Snagu.