Kuala Lumpur, hinduistické pamiatky

Peter Bubeníček - 12.6.2013

Kuala Lumpur je hlavným mestom Malajzie a hoci ide o moslimskú krajinu, napriek tomu sa v meste nachádza množstvo nádherným hinduistických pamiatok. Tie možno vidieť najmä v časti mesta Malá India.

Sri Mahamariamman Temple

Sri Mahamariamman Temple je najstarší hinduistický chrám v Kuala Lumpur.

Nachádza sa na okraji štvrti Chinatown a je charakteristický ozdobnou vežou “Raja Goporam”, ktorá je charakteristická pre hinduistické chrámy z Južnej Indie. Veža je vysoká takmer 23 metrov a je vyzdobená vyobrazeniami hinduistických bohov, ktoré vytvorili remeselníci z južnej Indie.

V nútri chrámu je bohato zdobená hlavná modlitebná sála a štyri menšie kaplnky po obvode budovy.

V chráme sa začína procesia Thaipusam festivalu v skorých ranných hodinách a  nasleduje 15 kilometrov dlhá cesta do Jaskyne Batu.

Jaskyňa Batu

Jaskyňa Batu je jednou z najpopulárnejších hinduistických svätýň mimo Indie venovaná hinduistickému bohovi vojny a víťazstva menom Murgan.

Jaskyňe sa nachádzajú zhruba 14 kilometrov severne od Petronas Twin Tower v Kuala Lumpur. Bez problémov a za prijateľnú cenu sa tam môžete dostať taxíkom.Pri vstupe do Jaskyní Batu sa nachádza impozantná 42,7m vysoká socha Lorda Muruga. Samotný komplex jaskýň je umiestnený o 100 metrov vyššie. Do jaskýň sa dostanete po 272 schodoch na ktorých pravdepodobne stretnete niekoľko opíc.

Tak ako dole pri vstupe, tak aj hore v jaskyniach sa nachádza viacero hinduistických chrámov a svätýň napríklad Lord Muruga Temple nachádzajúci sa priamo v jaskyni.

Komplex jaskyní Batu pozostáva z troch hlavných a niekoľkých menších jaskýň.

Thaipusam festival

Od roku 1892 sa v jaskyniach koná Thaipusam festival. V dnešnej dobe sa festivalu zúčastňujú milióny veriacich a desaťtisíce turistov. Sprievod sa začína v Sri Mahamariamman Temple v centre mesta Kuala Lumpur. Nasleduje 15 kilometrov dlhá 8 hodinová cesta, ktorá vrcholí za súmraku výstupom do jaskýň po 272 schodoch.

Obchodník Pillai

Komplex začal budovať indický obchodník Pillai, ktorý v roku 1890 nainštaloval Murti (vysvätenú sochu) Sri Murugan Swami. Pillai je tiež zakladateľom známeho Sri Mahamariamman Temple priamo v Kuala Lumpur.

Autor fotografií a článku: Peter Bubeníček, Viacej fotografií z Kuala Lumpur

Zdroj informacií: en.wikipedia.org

Komentáre

Ak chcete písať komentáre, prihláste sa alebo sa zaregistrujte.