Egyptské pyramídy v Gize - stojí to zato?

Niet pochýb, že tri pyramídy - Cheopsova, RachefovaMenkaureho - vystavané z obrovských kamenných blokov patria medzi najväčšie stavby vytvorené ľudskou rukou. Skúsme si ale trochu priblížiť atmosféru, v akej dnes môžete pyramídy zastihnúť.

Pravdepodobne najväčším lákadlom a najznámejšou pamiatkou Egypta sú preslávené pyramídy v Gíze, jeden zo siedmych divov sveta.

Gíza sa nachádza v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Káhiry a v súčasnosti je už jeho súčasťou. More je teda riadne ďaleko a naoko tak pre klasických dovolenkárov nastáva problém. Ako sa dostať zo vzdialených prímorských hotelových rezortov ku pyramídam, vzdialených často aj niekoľko stoviek kilometrov? Žiaden problém. Prakticky z každého letoviska sem organizujú cestovné kancelárie jedno a viacdenné výlety. Stačí sa spýtať delegáta.

giza pyramids

Postavme si však otázku, oplatí sa výlet do Gízy?

Cheopsova, Rachefova a Menkaureova pyramída stoja nad komplexnom menších pyramíd a hrobov okolo. Blízko sa nachádza aj Veľká sfinga, pričom tieto divy staroveku uzreli svetlo sveta pred už takmer 5000 rokmi. Skúsme si ale trochu priblížiť atmosféru, v akej dnes môžete pyramídy zastihnúť. Mnohí si predstavujú lokalitu, kde stoja pyramídy ako púštnu krajinu. No Gíza je v skutočnosti ľudnatým a rušným mestom.

Na fotografiách a dokumentárnych filmoch vyzerajú tieto staroveké pamiatky stále úžasne, záhadne a monumentálne. Rozhodne tak vyzerajú aj v skutočnosti. Čo však na snímkach a záberoch vo filmoch väčšinou nevidno je fakt, že pyramídy sa v súčasnosti nachádzajú na okraji sídliska. Áno, za stovky rokov sa Gíza rozrástla do takej miery, že prakticky hneď za plotom archeologického komplexu pulzuje hektická premávka takmer 8 miliónového mesta.

giza, pyramidy, egypt

 

Hneď za amfiteátrom oproti svetoznámej Veľkej sfinge na ulici hrdo tróni McDonald's. Váš autobus sa zapojí do obrovskej kolóny stoviek ďalších autobusov, ktoré sem každý deň zvážajú tisíce turistov. Počas letnej sezóny najmä zahraničných návštevníkov a mimo turistickej sezóny sem zase prúdia davy školopovinných detí celého Egypta. Pripravte sa teda, že budete súčasťou obrovského turistického biznisu so všetkým, čo k tomu patrí.

Na každom kroku vás budú prenasledovať predajcovia suvenírov, ktorí sa za tie roky naučili hádam všetky jazyky sveta. Spoza každého kameňa na vás vyskočí tradične odetý domorodec, často na ťave a so sympatickým úsmevom vám ponúkne, aby ste si ho cvakli.

giza, pyramidy, egypt

giza, pyramidy, egypt

Trebárs aj v spoločnosti manželky, detí alebo on sám pohotovo nahodí dramatickú pózu. Poďakujete a chcete ísť ďalej? Nestačí, pripravte si minimálne jeden dolár. Tu nič nie je zadarmo. Jednoducho, každý sa vám bude niečo snažiť predať, zviesť na ťave, či trebárs vydolovať od vás pár dolárov za podanie spadnutej šatky...

Myslíte si, že stačí zdvorilo poďakovať a pokračovať v ceste? Nestačí :) Aj poďakovanie považujú obchodníci za nadviazanie dialógu. Čo sa mne najlepšie osvedčilo je nereagovať. Nevšímať si ich. Pokračovať v obhliadke, rozprávať sa, nedať najavo žiadnym gestom, že ich registrujete. Samozrejme, dajte si pozor na rôzne urážlivé alebo prchké gestá. To si určite títo ľudia nezaslúžia. Iba sa snažia zarobiť na živobytie, musíte ich vnímať s porozumením. A ak sa už aj dáte na obchod, nezabudnite: Tu platí zjednáva, zjednávať, zjednávať! Bez toho, aby ste nezjednávali, nikdy nič nekupujte.  

Je teda na vás, či obetujete deň a namiesto vyvaľovania na pláži absolvujete často dlhé hodiny trvajúcu cestu k pyramídam. Ako sa ale vraví, v živote treba skúsiť všetko a nevidieť tieto pamiatky by bola určite škoda.

Zažiť pyramídy naživo a vidieť tento div sveta rozhodne odporúčam za každých podmienok!!! Napriek tomu, že už dávno sa nenachádzajú v tak romantickom prostredí. V tejto súvislosti si povedzme aspoň jeden tip. Na pyramídy sa oplatí vyraziť celkom určite mimo hlavnej turistickej sezóny. Ak teda budete mať cestu do Egypta počas februára, marca alebo iných menej frekventovaných mesiacov, nastala správna chvíľa na návštevu Gízy...

Karnak a chrám kráľovnej Hatšepsut

Samozrejme nemožno zabudnúť ani na ďalšie významné egyptské pamiatky. Medzi atraktívne fakultatívne výlety patrí aj ten do Luxoru, ktorý bol v minulosti jedným z hlavných miest Egypta. Navštívite tu chrám v Karnaku na východnom brehu Nílu, zastavíte sa pri Memnonových kolosoch a samozrejme nasleduje Údolie kráľov a chrám kráľovnej Hatšepsut. Čo sa týka samotného Luxoru, zažijete pravdepodobne podobné skúsenosti ako v Gíze. Na južnom okraji mesta, ktoré je asi 700 kilometrov južne od Káhiry je najväčší chrámový komplex v krajine – Karnak.

Dodnes úchvatné stavby vás určite zaujmú svojou pompéznosťou, opäť sa však pripravte na útoky predavačov suvenírov, ktorým sa uniká len veľmi ťažko. Mne osobne sa zo všetkých starovekých pamiatok páčil najviac chrám kráľovnej Hatšepsut, vytesaní do skaly uprostred púšte. Aj tu je treba rátať s tým, že parkovisko lemujú stánky a obchodníci sú dosť dotieraví. Vrhnú sa na vás hneď ako vystúpite z autobusu. Predajcovia však majú na obchodovanie vyhradení iba priestor v okolí parkoviska a ďalej nesmú. Ak prekročíte pomyselnú hraničnú čiaru, zrazu máte pokoj a v kľude môžete vychutnávať atmosféru tohto pôsobivého miesta.

AKTUÁLNE: Od septembra povolil Egypt vstup do krajiny len s negatívnym testom na koronavírus. Aktuálne je vykonávanie PCR-testu pred vstupom do krajiny pre cestujúcich k dispozícii aj priamo na letiskách. A to v Šarm el-Šajchu, Hurgáde, Marsa Matrouh, Marsa Alam a Tabe. Podľa dostupných informácii je to za poplatok 30 USD.