Egyptské pyramídy - stojí to zato?

Jozef Terem - 20.6.2009

Niet pochýb, že tri pyramídy - Cheopsova, Rachefova a Menkaureova - vystavané z obrovských kamenných blokov patria medzi najväčšie stavby vytvorené ľudskou rukou. Skúsme si ale trochu priblížiť atmosféru, v akej dnes môžete pyramídy zastihnúť.

Pravdepodobne najväčším lákadlom a najznámejšou pamiatkou Egypta sú preslávené pyramídy v Gíze, jeden zo siedmych divov sveta.

Gíza sa nachádza v bezprostrednej blízkosti hlavného mesta Káhiry a v súčasnosti je už jeho súčasťou. More je teda riadne ďaleko a naoko tak pre klasických dovolenkárov nastáva problém. Ako sa dostať zo vzdialených prímorských hotelových rezortov ku pyramídam, vzdialených často aj niekoľko stoviek kilometrov? Žiaden problém. Prakticky z každého letoviska sem organizujú cestovné kancelárie jedno a viacdenné výlety. Stačí sa spýtať delegáta.

Postavme si však otázku, oplatí sa výlet do Gízy?

pyramidy_1Niet pochýb, že tri pyramídy - Cheopsova, Rachefova a Menkaureova - vystavané z obrovských kamenných blokov patria medzi najväčšie stavby vytvorené ľudskou rukou. Stoja nad komplexnom menších pyramíd a hrobov okolo. Blízko sa nachádza aj Veľká sfinga, pričom tieto divy staroveku uzreli svetlo sveta pred už takmer 5000 rokmi. Skúsme si ale trochu priblížiť atmosféru, v akej dnes môžete pyramídy zastihnúť. Mnohí si predstavujú lokalitu, kde stoja pyramídy ako púštnu krajinu. No Gíza je v skutočnosti je ľudnatým a rušným mestom.

Na fotografiách a dokumentárnych filmoch vyzerajú tieto staroveké pamiatky stále úžasne, záhadne a monumentálne. Rozhodne tak vyzerajú aj v skutočnosti. Čo však na snímkach a záberoch vo filmoch nevidno je skutočnosť, že pyramídy sa v súčasnosti nachádzajú na okraji sídliska. Áno, za stovky rokov sa Gíza rozrástla do takej miery, že prakticky hneď za plotom archeologického komplexu pulzuje hektická premávka takmer päť miliónového mesta.

Hneď za amfiteátrom oproti svetoznámej Veľkej sfinge na ulici hrdo tróni Mcdonald. Váš autobus sa zapojí do obrovskej kolóny stoviek ďalších autobusov, ktoré sem každý deň zvážajú tisíce turistov. Počas letnej sezóny najmä zahraničných návštevníkov a mimo turistickej sezóny sem zase prúdia davy školopovinných detí celého Egypta. Pripravte sa teda, že budete súčasťou obrovského turistického biznisu so všetkým, čo k tomu patrí. Na každom kroku vás budú otravovať predajcovia suvenírov, ktorí sa za tie roky naučili hádam všetky jazyky sveta. Spoza každého kameňa na vás vyskočí tradične odetý domorodec, často na ťave a so sympatickým úsmevom vám ponúkne, aby ste si ho cvakli.

Trebárs aj v spoločnosti manželky, detí alebo on sám pohotovo nahodí dramatickú pózu. Poďakujete a chcete ísť ďalej? Nestačí, pripravte si minimálne jeden dolár. Tu nič nie je zadarmo. Jednoducho, každý sa vám bude niečo snažiť predať, zviesť na ťave, či trebárs vydolovať od vás pár dolárov za podanie spadnutej šatky... Je teda na vás, či obetujete deň a namiesto vyvaľovania na pláži absolvujete často dlhé hodiny trvajúcu cestu k pyramídam. Ako sa ale vraví, v živote treba skúsiť všetko a nevidieť tieto pamiatky by bola určite škoda. Napriek tomu, že už dávno sa nenachádzajú v tak romantickom prostredí. V tejto súvislosti si povedzme aspoň jeden tip. Na pyramídy sa oplatí vyraziť celkom určite mimo hlavnej turistickej sezóny. Ak teda budete mať cestu do Egypta počas februára, marca alebo iných menej frekventovaných mesiacov, nastala správna chvíľa na návštevu Gízy...

Karnak a chrám kráľovnej Hetšepsut

Samozrejme nemožno zabudnúť ani na ďalšie významné egyptské pamiatky. Medzi atraktívne fakultatívne výlety patrí aj ten do Luxoru, ktorý bol v minulosti jedným z hlavných miest Egypta. Navštívite tu chrám v Karnaku na východnom brehu Nílu, zastavíte sa pri Memnonových kolosoch a samozrejme následuje Údolie kráľov a chrám kráľovnej Hetšepsut. Čo sa týka samotného Luxoru, zažijete pravdepodobne podobné skúsenosti ako v Gíze. Na južnom okraji mesta, ktoré je asi 700 kilometrov južne od Káhiry je najväčší chrámový komplex v krajine – Karnak.

Dodnes úchvatné stavby vás určite zaujmú svojou pompéznosťou, opäť sa však pripravte na útoky predavačov suvenírov, ktorým sa uniká len veľmi ťažko. Mne osobne sa zo všetkých starovekých pamiatok páčil najviac chrám kráľovnej Hetšepsut, vytesaní do skaly uprostred púšte. Aj tu je treba rátať s tým, že parkovisko lemujú stánky so suvenírmy a obchodníci sú dosť dotieraví. Vrhnú sa na vás hneď ako vystúpite z autobusu. Predajcovia však majú na obchodovanie vyhradení iba priestor v okolí parkoviska a ďalej nesmú. Ak prekročíte pomyselnú hraničnú čiaru, zrazu máte pokoj a v kľude môžete vychutnávať atmosféru tohto vskutnu pôsobivého miesta.

Komentáre Disqus